reklama

Poplatky za odpady majú od 1. januára 2019 pre Trnavčanov vzrásť o päť percent

AKTUALIZOVANÉ 9. októbra 2018 o 14:42: Mestské zastupiteľstvo hlasovalo o stiahnutí materiálu, návrh VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa bude prerokovávať na jednom z ďalších zasadnutí.

Trnavská radnica chystá po troch rokoch zvýšiť poplatky za odpady. Navrhované navýšenie sadzieb o 5 percent zdôvodňuje mesto predpokladaným nárastom výdavkov na prevádzku zberných dvorov a malých smetných nádob, prepravu veľkokapacitných kontajnerov, nakladanie a prevoz odpadu a vývoz komunálneho odpadu v tomto aj ďalších rokoch.

Trnavčania platia v súčasnosti v porovnaní s ostatnými krajskými mestami za odpady jedny z najnižších sadzieb a nemalo by tomu byť inak ani po prípadnom schválení návrhu Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Hlasovať o návrhu majú poslanci v utorok 9. októbra.

V prípade schválenia návrhu VZN poslancami zvýšené poplatky nadobudnú účinnosť od 1. janára 2019.

Nové VZN má okrem nových cien priniesť aj zjednotenie a sprehľadnenie jednotlivých poplatkov. VZN má obsahovať celkom sedem sadzieb – pre rodinné domy, neobývané rodinné domy, bytové domy, sadzby pre študentov študujúcich mimo územia mesta, poplatok za drobný stavebný odpadov bez obsah škodlivín, sadzby pre množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie a napokon sadzby pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktorí neprodukujú živnostenský odpad s maximálnym počtom troch zamestnancov vrátane fyzickej osoby podnikateľa.

Ilustračné foto

Nové poplatky budú znamenať pre priemernú štvorčlennú trnavskú domácnosť žijúcu v bytovom dome zvýšenie nákladov za odpady o približne 4 eurá ročne.

Pri rodinných domoch navrhuje mesto vo VZN nový systém spoplatnenia viacčlenných domácností a to percentuálnymi zľavami zo základnej sadzby poplatku pre rodinný dom: 2 – členná domácnosť bude mať poplatok zo základnej sadzby vo výške 10%, 3-členná domácnosť 20% a 4 a viac členná domácnosť 30%.

Návrhované základné sadzby pre zmesový komunálny odpad v meste Trnava od 1. janára 2019 NA OSOBU A DEŇ sú nasledovné (vybrané kategórie poplatníkov):

– rodinné domy: 1-členná domácnosť 0,09447 € (súčasná sadzba je 0,08591 €)… 4 – a viacčlenná domácnosť: 0,06138 € (0,066129 €)

– neobývaný rodinný dom (ak vlastník rodinného domu nemá na území mesta trvalý alebo prechodný pobyt): 0,09020 € (0,08591 €)

– bytové domy: 0,06017 € (0,05731 €)

– študent študujúci mimo územia mesta Trnava: 0,01046 € (0,00997 €)

– sadzba poplatku za drobný stavebný odpadov bez obsah škodlivín 0,02 € / 1kg

– základné sadzby pre množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie – 120-litrová nádoba: 0,03892 € (0,03707 €)

– sadzba pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktorí neprodukujú živnostenský odpad s maximálnym počtom troch zamestnancov vrátane fyzickej osoby podnikateľa 0,16548 € (0,1576 €).

Navrhované VZN počíta s úľavami vo výške 50 % z poplatkov pre osamelo žijúcej osoby nad 62 rokov alebo osamelo žijúcej osoby s preukazom ŤZP, pre osamelo žijúcej osoby s preukazom ŤZP odkázanej na iné osoby osamelo žijúcej osoby s príjmom pod hranicou životného minima alebo pre samostatne spolu žijúce dve osoby, pričom každá má nad 62 rokov alebo je držiteľom preukazu ŤZP.

Úľavy vo výške 70% z poplatku sú navrhované pre školy všetkých druhov, zdravotnícke zariadenia, detské domovy, domovy dôchodcov, mesto Trnava a príspevkové organizácie mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 8. októbra 2018 11:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Poplatky za odpady majú od 1. januára 2019 pre Trnavčanov vzrásť o päť percent”

 1. 1
  Tim says:

  SPOLOČNÝ SPRAVODAJCA
  z 34. riadneho zasadnutia Mestskej rady mesta Trnava konaného 2. októbra 2018

  Spracovala: Mgr. xy, org. referát
  V Trnave 4.10.2018

  Mestská rada mesta Trnava na zasadnutí 2. októbra 2018 odporučila nasledovné úpravy návrhu programu rokovania mestského zastupiteľstva :
  ….
  b/ stiahnuť z programu
  Materiál č. 1.2
  Návrh Všeobecne záväzného nariadenia o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
  Dôvod:
  Dopracovanie dokumentu v nadväznosti na pripomienky vznesené na rokovaní mestskej rady, zosúladenie s VZN č. 462o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi … a prerokovať v Komisii dopravy a VPS.
  ….

 2. 2
  smeci says:

  Zamestnanec Smeru na radnici Smerák na smecisku a pome placit proletariát
  – tak vám treba

 3. 3
  Eva says:

  Mestský úrad v Trnave nemá nového prednostu ani po pol roku
  http://www.trnavskyhlas.sk/c/24849-mestsky-urad-v-trnave-nema-noveho-prednostu-ani-po-pol-roku.htm
  Menia sa tam ako špinavé prádlo. Kto by sa staral o smeti.
  Žeby so selfinom nikto nechcel pracovať ? A prečo ?

 4. 4
  Klobucnik says:

  Platiť za smeti viac Ok ale nie keď sú kontajneri preplnene nevysypane tam už sa nepozerá na separáciu tam už som rad keď to nejaký smetísk prijme takze ešte raz dikes

  • 4.1
   Šéf zemegule says:

   Na separácia sa nepozerali nikdy, to je obyčajný hoax. Preto zásadne neseparujem, blazna zo mňa robiť nebudú.

 5. 5
  volby says:

  Ked sa maju vzrast poplatky za odpady,tak laskavo na ukor odmien vedenia!!!

  • 5.1
   Mat says:

   Kedy niekto predloží kalkuláciu s podrobným rozpisom jednotlivých položiek a ich ceny? Takto ani nevieme čo a za čo platíme. Včera sa tu nejaký Peter Bročka priznal že táto stránka mu slúži ako spravodajská hra na základe ktorej on zisťuje kto si o ňom čo myslí. Bolo to tu hodinu a zmizlo to.

   • 5.1.1
    Šéf zemegule says:

    Haha, no určite. Ovce majú platiť a nereptat. Ráno do práce, platiť dane, po práci do Nafta Gbely nakupaku minút ten zvyšok a hotovo. Žiadne rozpisy a cenové kalkulácie, to zbytočne ovce odvádza od od ich hlavnej funkcie robiť na štát a jeho akcionárov. A to je neželané. Kapisto?

 6. 6
  Kompost says:

  Prečo nezvýšiť poplatky za odpad keď mesto vyrába drahý kompost. Všetky tie krásne cibuloviny v zákonoch z ktorých sa na jar 1-2 týždne tešíme skončí po odkvitnuti na kompostu. Takisto tam skončí aj tie ktoré teraz sadil v žiari reflektorov primátor s holandským veľvyslancom. Drahý 1-2 týždňovy efekt za cca 30.000€ za posledné dva roky. Tie peniaze sa dajú využiť aj účelnejsie.

 7. 7
  jano says:

  Zvýšenie O.K., ale jedna vec ma zaráža, pred rokom ste prestali vyvážať sklo z Vajslovej , doteraz sa nedal žiadny kontajner, takže sa to opäť mieša s komunálnym odpadom, je to škoda, nosím to na zberný dvor, ale starší človek to tam nosiť nebude, myslím, že všetko je v organizácii práce a niekedy mi pripadá ,že v FCC organizácia viazne v oblasti kontroly a monitoringu potreby obyvatelov

 8. 8
  Cicso Nawara says:

  Čo má Neapol a Trnava dlhé roky spoločné? Cnostných ľudí pre ktorých tam ostatní robia odpad.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.