reklama

Poplatky za odpady majú od 1. januára 2019 pre Trnavčanov vzrásť o päť percent

AKTUALIZOVANÉ 9. októbra 2018 o 14:42: Mestské zastupiteľstvo hlasovalo o stiahnutí materiálu, návrh VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa bude prerokovávať na jednom z ďalších zasadnutí.

Trnavská radnica chystá po troch rokoch zvýšiť poplatky za odpady. Navrhované navýšenie sadzieb o 5 percent zdôvodňuje mesto predpokladaným nárastom výdavkov na prevádzku zberných dvorov a malých smetných nádob, prepravu veľkokapacitných kontajnerov, nakladanie a prevoz odpadu a vývoz komunálneho odpadu v tomto aj ďalších rokoch.

Trnavčania platia v súčasnosti v porovnaní s ostatnými krajskými mestami za odpady jedny z najnižších sadzieb a nemalo by tomu byť inak ani po prípadnom schválení návrhu Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Hlasovať o návrhu majú poslanci v utorok 9. októbra.

V prípade schválenia návrhu VZN poslancami zvýšené poplatky nadobudnú účinnosť od 1. janára 2019.

Nové VZN má okrem nových cien priniesť aj zjednotenie a sprehľadnenie jednotlivých poplatkov. VZN má obsahovať celkom sedem sadzieb – pre rodinné domy, neobývané rodinné domy, bytové domy, sadzby pre študentov študujúcich mimo územia mesta, poplatok za drobný stavebný odpadov bez obsah škodlivín, sadzby pre množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie a napokon sadzby pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktorí neprodukujú živnostenský odpad s maximálnym počtom troch zamestnancov vrátane fyzickej osoby podnikateľa.

Ilustračné foto

Nové poplatky budú znamenať pre priemernú štvorčlennú trnavskú domácnosť žijúcu v bytovom dome zvýšenie nákladov za odpady o približne 4 eurá ročne.

Pri rodinných domoch navrhuje mesto vo VZN nový systém spoplatnenia viacčlenných domácností a to percentuálnymi zľavami zo základnej sadzby poplatku pre rodinný dom: 2 – členná domácnosť bude mať poplatok zo základnej sadzby vo výške 10%, 3-členná domácnosť 20% a 4 a viac členná domácnosť 30%.

Návrhované základné sadzby pre zmesový komunálny odpad v meste Trnava od 1. janára 2019 NA OSOBU A DEŇ sú nasledovné (vybrané kategórie poplatníkov):

– rodinné domy: 1-členná domácnosť 0,09447 € (súčasná sadzba je 0,08591 €)… 4 – a viacčlenná domácnosť: 0,06138 € (0,066129 €)

– neobývaný rodinný dom (ak vlastník rodinného domu nemá na území mesta trvalý alebo prechodný pobyt): 0,09020 € (0,08591 €)

– bytové domy: 0,06017 € (0,05731 €)

– študent študujúci mimo územia mesta Trnava: 0,01046 € (0,00997 €)

– sadzba poplatku za drobný stavebný odpadov bez obsah škodlivín 0,02 € / 1kg

– základné sadzby pre množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie – 120-litrová nádoba: 0,03892 € (0,03707 €)

– sadzba pre právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktorí neprodukujú živnostenský odpad s maximálnym počtom troch zamestnancov vrátane fyzickej osoby podnikateľa 0,16548 € (0,1576 €).

Navrhované VZN počíta s úľavami vo výške 50 % z poplatkov pre osamelo žijúcej osoby nad 62 rokov alebo osamelo žijúcej osoby s preukazom ŤZP, pre osamelo žijúcej osoby s preukazom ŤZP odkázanej na iné osoby osamelo žijúcej osoby s príjmom pod hranicou životného minima alebo pre samostatne spolu žijúce dve osoby, pričom každá má nad 62 rokov alebo je držiteľom preukazu ŤZP.

Úľavy vo výške 70% z poplatku sú navrhované pre školy všetkých druhov, zdravotnícke zariadenia, detské domovy, domovy dôchodcov, mesto Trnava a príspevkové organizácie mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 8. októbra 2018 11:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poplatky za odpady majú od 1. januára 2019 pre Trnavčanov vzrásť o päť percent”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.