reklama

Akákoľvek skúsenosť je lepšia ako nijaká

Podľa prieskumu spoločnosti Trexima viac ako polovica absolventov vysokých škôl a dve tretiny absolventov stredných škôl pracuje v inom odbore alebo odvetví, ako vyštudovali. Dôvody môžu byť rôzne, ale jedným z nich je iste aj ten, že zamestnávateľ vždy uprednostní kandidáta so skúsenosťami. Ide často o akýsi začarovaý kruh. „Mnohí mi nedajú šancu, ak nemám skúsenosti. Ako ich však mám získať, keď tú prvú šancu mi nik dať nechce?“ zaznieva z úst absolventov. Ako z toho von? Riešením je byť aktívnejší už počas štúdia, skúsiť, povedzme, aj nekvalifikovanú prácu, letné stáže či spracovanie bakalárskej práce v rámci konkrétnej firmy.

Aby absolventi vysokých škôl zvýšili svoje šance na trhu práce, na začiatku nemusia získať hneď zásadnú skúsenosť z hľadiska trvania alebo náročnosti zverených úloh. Už aj prax na pomocnej pozícii, juniorskej či asistentskej môže byť pre absolventa vstupenkou k neskoršiemu získaniu prvej relevantnej práce.

Okrem toho, že zamestnávateľ má istotu, že poznáte danú oblasť, vaša skúsenosť, hoci juniorská, je pre neho informáciou, že máte vybudované pracovné návyky, ste zvyknutý na prácu v tíme, na projektoch, viete, čo znamená plniť termíny odovzdania úlohy… Aj to sú totiž dôležité veci, ktoré podmieňujú váš výkon a pracovné nasadenie.

Pravda, vždy je lepšie uchádzať sa o prácu po skončení štúdia už aj s nejakou pracovnou skúsenosťou. Ideálne je získať ju počas štúdia na vysokej škole. Treba zvažovať, čo je vašou hlavnou motiváciou. Či len zarobiť si, alebo získať v príslušnom odbore prvotné skúsenosti. Prax vo fastfoodovom reťazci vás naučí pracovnej disciplíne, práci v tíme, komunikácií so zákazníkom a mnohé iné veci, ktoré umožňujú vybudovať si základne pracovné návyky a zodpovednosť.

Samozrejme, ak ste tieto návyky nadobudli hneď ako kontrolór kvality, pričom vaša pracovná vízia je práve profesia kvalitára, je to pre vás dvojitý zásah. Rovnako ako v prípade, že ste pomáhali organizovať tréningy a školenia a aj ďalej sa chcete uplatniť práve ako personalista vzdelávač. Takto vzorovo sa to však najčastejšie nestáva.

Dnes sa každá spoločnosť snaží „uloviť“ spomedzi absolventov nové talenty. S týmto cieľom organizujú firmy trainee programy alebo stáže, ktoré sú takisto dobrou príležitosťou, ako získať nielen skúsenosti, ale aj dôležité „mäkké zručnosti“. V ideálnom prípade získate po zvládnutí programu rovno aj pracovnú ponuku. Predpokladom zaradenia do podobných programov býva často zaslanie motivačného listu, spracovanie krátkej prezentácie, projektu a podobne.

Nie je dobré brať túto požiadavku tak, že je to zbytočnosť a aj tak to nik nebude čítať. Pre personalistov je to signál a prvý nástroj selekcie. Ak si nenájdete toľko času, aby ste vysvetlili, prečo sa uchádzate o stáž, je malý predpoklad, že budete jedným z tých študentov, ktorí urobia v každodennej práci akýkoľvek dôležitý krok navyše.

zf-boge

Ilustračné foto: ZF

Jeden príklad z praxe – pred letom spoločnosť ZF Slovakia ponúkala študentom vybraných vysokých škôl a univerzít možnosť letných stáží a spracovania ponúkaných tém bakalárskych a diplomových prác. Podmienkou na zaradenie do výberu bolo zaslanie životopisu a motivačného listu, kde mal študent vysvetliť, prečo si vybral danú stáž alebo tému.

Približne polovica študentov nám motivačný list neposlala, a to ani po dodatočnej výzve. Mimochodom, rovnako polovica absolventov vysokých škôl nepracuje v odbore, ktorý vyštudovala. Možno je to náhoda – ale tie čísla sú nápadne podobné.

V ZF Slovakia sú brány študentom a absolventom otvorené. Nedá sa iste povedať, že firma prijme každého absolventa, ale veľká časť voľných pracovných pozícií je obsadzovaná najmä čerstvo ukončenými vysokoškolákmi.

Ide o pozície ako technológ, technik kvality alebo konštruktér, na ktoré sú potrebné odborné znalosti a hlavne chuť sa ďalej rozvíjať a vzdelávať. Na druhej strane, veľkou výhodou absolventov je to, že sú pre zamestnávateľa ako nepopísaný list. Treba síce veľa investovať do ich ďalšieho rozvoja, ale dokážu sa odvďačiť najmä rýchlosťou, akou sa učia nové veci, a často väčšou flexibilitou.

Okrem prvej pracovnej skúsenosti ponúka ZF Slovakia aj možnosti priamo počas štúdia. Ide o spomínané letné stáže, kde študent pod dohľadom mentora rieši reálny problém, ktorý posunie dopredu jeho samého, ale aj spoločnosť. Študenti tu takisto majú možnosť spracovať bakalárske a diplomové práce priamo v reálnom prostredí spoločnosti a s podporou mentora z praxe.

Ak by ste chceli vyskúšať tieto možnosti, sledujte stránku www.zf.com/sk, kde sa v sekcii Kariéra zverejňujú letné stáže a témy diplomových prác.

Školský rok 2016/2017 je už uzavretý, ale šanca bude aj o rok (stáže v lete 2017 a bakalárky a diplomovky pre školský rok 2017/2018).

Ak sa chcete stať priamo súčasťou sveta ZF, aktuálne voľné pracovné pozície vám osobne predstavia na veľtrhu JobspoTT 26. 10. 2016 v čase od 9:00 do 20:00 v Mestskej športovej hale v Trnave.

Okrem toho ich vždy nájdete na www.profesia.sk pod menom spoločnosti – ZF Slovakia.

A nezabudnite na dôležitú vec: Rozdiel medzi úspechom a neúspechom môže byť práve v kroku, ktorý vy považujete za zbytočný. Verte, že na ňom môže záležať.

Ulož ako PDF
Napísal 16. októbra 2016 18:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.