reklama

Dvojvýstava Kam po strednej a Kam na vysokú je pripravená ako roadshow. V Trnave bude 30. januára

Úspešné pracovné uplatnenie v živote sa začína správnym rozhodnutím na prahu dospelosti. Na najčastejšiu otázku končiacich stredoškolákov „Kam po strednej“ a „Kam na vysokú“ odpovedá prezentačná dvojvýstava v šiestich krajských mestách.

Dvojvýstava Kam po strednej a Kam na vysokú je pripravená ako roadshow. Putuje po západnom, strednom aj východnom Slovensku a koná sa v šiestich krajských mestách. V Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach.

Zámerom organizátorov z Národného kariérneho centra je na jednom mieste poskytnúť stredoškolákom čo najviac užitočných informácií o možnostiach, ktoré majú po ukončení školy. „Vieme, že študenti posledných ročníkov riešia v tomto období zásadné otázky o svojej budúcnosti. Tí, čo sú na učebných odboroch, hľadajú dobrého zamestnávateľa a maturanti zo študijných odborov vyberajú kvalitnú vysokú školu. Veľa mladých ľudí je však nerozhodnutých a zvažujú, či uprednostnia zamestnanie, alebo pôjdu ďalej študovať. Zisťujú tiež, či sa dá zvládnuť aj práca aj štúdium,“ hovorí Igor Holéczy, z Národného kariérneho centra.

Stredoškolský jobfair predstaví desiatky firiem, zamestnávateľov z celého Slovenska a v každom meste odprezentuje okolo dvadsať až tridsať vysokých škôl.

Pracovné príležitosti i uplatnenie vo firmách po ukončení vysokej školy

Stredoškoláci hľadajú prácu a firmy ponúkajú zamestnanie. Jobfair je teda miestom, kde by sa mali stretnúť.

Dobrá práca u dobrého zamestnávateľa je snom mnohých stredoškolákov, ktorí čo nevidieť skončia školu. Aby nezostal len snom, mali by sa zorientovať na trhu práce a správne si vybrať. Mali by vedieť, aká je pracovná ponuka v ich meste, alebo oblasti, kde chcú pracovať.

Špeciálny jobfair je určený žiakom končiacich ročníkov stredných škôl a firmy tam priamo poskytujú informácie, potrebné k správnemu výberu zamestnania.

Výhodou je aj nápad prepojiť zamestnávateľov a vysoké školy. Ich zástupcovia budú v diskusiách pri okrúhlych stoloch hovoriť so študentmi o praktických veciach. Stredoškoláci sa dozvedia, aké sú aktuálne pracovné príležitosti v jednotlivých mestách, o kritériách zamestnávateľov na prijatie, či o pracovných podmienkach a mzdách.

Záujemci o vysokoškolské štúdium zase zistia, v akých firmách sa zvyčajne absolventi zamestnávajú, aká je v reálnej praxi perspektíva odboru, nad ktorým uvažujú i aké je finančné ohodnotenie. Vyhľadávané sú aj informácie o uplatnení v podnikoch už počas štúdia formou stáže aj formou brigád na privyrobenie.

Bližšie informácie o vysokých školách nájdete na www.kamnavysoku.sk
Bližšie informácie o zamestnávateľoch nájdete na www.kampostrednej.sk

Organizátorom podujatia je Národné kariérne centrum: www.narodnekariernecentrum.sk

Finančné náklady na štúdium a práca popri škole

Výška nákladov na štúdium na vysokej škole je tiež jedným kritérií, ktoré zaváži pri rozhodovaní.

Miro Koleník z Národného kariérneho centra upresňuje: „Na našom podujatí študenti získajú konkrétnu predstavu, ako zvládnuť náklady. Napríklad študenti sa dozvedia od zástupcu vysokej školy, že týždňový rozvrh štúdia je zvyčajne zostavený do 3 dní a teda 2 dni môže študent pracovať. Zároveň majú možnosť prediskutovať rôzne pracovné ponuky zamestnávateľov aj s údajmi o výške zárobku. Stredoškoláci si obe informácie spoja a priamo na mieste vedia zhodnotiť, že približne do dvoch týždňov od nástupu na štúdium si dokážu nájsť prácu a zarobiť toľko, aby si pokryli náklady na ubytovanie a život na internáte. Teší nás, že na jednom mieste poskytujeme takéto praktické informácie, pretože môžu pomôcť aj študentom so sociálne slabších rodín, ktorí váhajú, lebo nevedia, či si môžu štúdium na vysokej škole dovoliť.“

Užitočné informácie pre študentov i výchovných poradcov

Výstava predstaví nielen úspešné firmy, zamestnávateľov a dobré vysoké školy so zaujímavými a perspektívnymi študijnými odbormi, ale študentom ukáže, ako pripraviť životopis a zvládnuť prijímací pohovor.

Môžu absolvovať aj individuálne kariérne poradenstvo, aby sa ľahšie zorientovali v ponukách. S profesionálnou pomocou sa kvalifikovane rozhodnú, či študovať, alebo pracovať a ujasnia si, ako vyberať budúcu profesiu, vysokú školu, či zamestnávateľa.

Organizátori roadshow z Národného kariérneho centra veria, že vďaka podujatiam v Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach sa študenti dobre rozhodnú pri výbere ďalšieho štúdia, zorientujú sa na trhu práce a pripravia do zamestnania. Odpoveď na otázku „Kam po strednej“ a „Kam na vysokú“ bude zodpovedaná na jednotku.

strong>Trasa roadshow pre stredoškolákov:

Trnava – utorok 30.1.2018, Mestská športová hala
Nitra – streda 31.1.2018, PKO Nitra (Park kultúry a oddychu)
Žilina – štvrtok 1.2.2018, Hotel Slovakia
Banská Bystrica – utorok 6.2.2018, Gymnázium Andreja Sládkoviča
Prešov – streda 7.2.2018, Dom kultúry
Košice – štvrtok 8.2.2018, Dom Techniky

Ulož ako PDF
Napísal 24. januára 2018 23:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.