reklama

Hodnotenie nemocníc: v Trnave sú dobrí v transparentnosti, nízke známky získali za kvalitu zdravotnej starostlivosti

V rebríčku štátnych univerzitných a fakultných nemocníc na Slovensku obsadila Fakultná nemocnica Trnava podľa hodnotenia inštitútu INEKO ôsmu priečku z jedenástich nemocníc tejto kategórie.

Inštitút INEKO hodnotil nemocnice podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti.

Ocenenie Nemocnica roka 2016 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná (FN) nemocnica Nitra.

Na druhom mieste sa umiestnila Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica, tretiu priečku prisúdili Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku.

Všetky tri nemocnice získali z maximálne možného 100-bodového hodnotenia rating od 60,1 do 55,2 bodu.

Zisk 35,5 bodov znamená pre Fakultnú nemocnicu Trnava ôsmu priečku. Na chvoste tabuľky INEKO je Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina s ratingom 23,2.

Priemerný rating univerzitných a fakultných nemocníc na Slovensku je 43,7 bodu.

znacenie-FN2

Ilustračné foto

Najvyššiu známku získala FN Trnava za transparentosť – 71 bodov, čo je druhá najvyššia známka zo všetkých jedenástich nemocníc v tejto kategórii.

Nadpriemerné 53-bodové hodnotenie prisúdil inštitút FN Trnava aj za hospodárenie (3. miesto).

Naopak, iba 28 bodov získala trnavská nemocnica za ukazovatele spokojnosti pacientov, čo je ôsme najlepšie hodnotenie.

FN Trnava dostala najhoršie hodnotenie za kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Priemer nemocníc tejto kategórie bol 44 bodov, trnavskú nemocnicu ohodnotili 19 bodmi, čo je najnižšia známka spolu so Žilinou.

Inšitút pripomína, že v analýze chýbajú informácie o tom, s akými náročnými diagnózami a zdravotným stavom sú v jednotlivých nemocniciach hospitalizovaní pacienti.

Z toho dôvodu nemožno brať výsledky ocenenia Nemocnica roka 2016 ako komplexný obraz o kvalite zdravotníckych zariadení.

„Bez tzv. rizikového váženia, teda zohľadnenia stavu pacienta pri vstupe, sa môže stať, že nemocnice s komplikovanejšími prípadmi môžu byť znevýhodnené, a preto nemusia byť vždy priamo porovnateľné s ostatnými zariadeniami, kde prevládajú ľahšie diagnózy,“ osvetlil anylytik INEKO Dušan Zachar.

Meraním a zverejňovaním údajov chce INEKO pritiahnuť pozornosť verejnosti k diskusii o kvalite a efektívnosti zdravotníckych zariadení.

„Pokiaľ majú ľudia viac kvalitných informácií, dokážu sa na ich základe lepšie rozhodnúť a vytvoriť aj účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb,“ myslí Zachar.

INEKO preberá dáta od zdravotných poisťovní, zdravotníckych zariadení, Ministerstva zdravotníctva SR, VÚC, Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou a ďalších inštitúcií.

„Myslíme si, že projektom pomôžeme pacientom a ich príbuzným, ale aj samotným zariadeniam sa zlepšovať. Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. Je to zároveň aj posolstvo myšlienky hodnoty za peniaze,“ dodal Dušan Zachar.

Tabuľka INEKO:

ineko-fn
Pre zväčšnie kliknite na obrázok

Ulož ako PDF
Napísal 7. novembra 2016 9:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.