reklama

Veriaci si počas deväťdňovej novény uctia obraz Trnavskej Panny Márie

Počas deväťdňovej novembrovej novény prichádzajú tisíce veriacich, aby si uctili milostivý obraz Trnavskej Panny Márie nachádzajúci sa v Bazilike sv. Mikuláša. Ten podľa svedectiev krvou a slzami ochránil Trnavčanov nielen od tureckých vpádov, ale aj šíriacou sa morovou epidémiou.

Trnavská novéna bude v tomto roku tematicky spätá s mimoriadnym Svätým rokom milosrdenstva. Pred úvodnou svätou omšou prenesú na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša zázračný obraz Bohorodičky, ktorá zachránila v minulosti Trnavu pred viacerými tragédiami. Matka Božia bude na hlavnom oltári opäť bdieť nad pútnikmi počas deviatich dní od 13. do 21. novembra 2016, informuje Arcibiskupský úrad v Trnave.

Počas Trnavskej novény 2016 sa budú môcť veriaci v Bazilike sv. Mikuláša zúčastniť na desiatkach svätých omší, ktoré sa od úvodnej večernej svätej omše v nedeľu 13. novembra budú sláviť denne ráno, predpoludním, popoludní a večer.

bazilika-oltar
Oltár Baziliky sv. Mikuláša

Ilustračné foto

Každý ročník Trnavskej novény má už tradične svoje motto. Tým tohtoročným je výzva „Buďte milosrdní ako Otec – milosrdní ako Mária…“ Kazateľmi hlavných svätých omší o 18.00 hodine budú kňazi z rôznych oblastí cirkevného života na Slovensku i vo svete.

Hlavným celebrantom takmer všetkých večerných svätých omší Trnavskej novény o 18.00 h bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

V nedeľu 20. novembra sa o 9.30 h uskutoční slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s milostivým obrazom Panny Márie ulicami mesta Trnava.

Sláviť ju bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch spolu s kňazmi slovenských diecéz. Tohtoročnú Trnavskú novénu ukončia v pondelok 21. novembra, keď na záver poslednej svätej omše prenesú milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára do bočnej kaplnky.

Obraz Bohorodičky dal podľa viacerých predpokladov namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš.

Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky. Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663.

Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor. Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave slávi už 72 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.

omse-bazilika-novena

Ulož ako PDF
Napísal 8. novembra 2016 9:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Veriaci si počas deväťdňovej novény uctia obraz Trnavskej Panny Márie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.