reklama

Dokument Petra Chmelu o slziacom obraze Panny Márie sprístupnili na internete

Trnavský dokumentarista Peter Chmela nakrútil dokument Matkine slzy o udalostiach, ktoré sa zapísali do histórie nášho mesta. O slziacom obraze Panne Márie sa hovorilo nielen v Trnave, ale aj po celej Európe. Prí príležitosti 78. Trnavskej novény, ktorá je pripomenkou týchto udalostí, a okrúhleho 600. výročia vysviacky Baziliky sv. Mikuláša, autor sprístupnil dokument na internete.

V sobotu 13. novembra 2021 sa začala tradičná Trnavská novéna. Opäť po roku ju úvodnou hlavnou svätou omšou v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave otvorili po sedemdesiaty ôsmy krát, pretože uplynulo už 77 rokov od slávenia úplne prvej Novény v tej forme, ako ju poznáme dnes.

Na jej začiatku vybraní kňazi preniesli z bočnej mariánskej kaplnky na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša zázračný obraz Bohorodičky, ktorý zachránil v minulosti Trnavu pred viacerými tragédiami.

Peter Chmela nakrútil v roku 2010 dokumentárny film Matkine slzy, ktorý je sprievodcom týchto udalostí.

Vo filme ich približuje známy trnavský historik Hadrián Radváni, ktorý sa venoval výskumu slziaceho obrazu.

„To, čo sa stalo v Trnave roku 1708 nemá obdobu. O slziacom obraze sú dodnes zachované originálne zápisy v Ostrihome. O zastavenom šírení moru v roku 1710 svedčí zápis z mestskej rady z rovnakého roku, uchovaný v originále v štátnom archíve na Štefánikovej ulici,“ priblížil Peter Chmela slová Hadriána Radvániho.

Devätnásťminútový dokument bol 17. novembra 2021 zverejnený na internete, pozrieť si ho môžete cez tento link.

Ulož ako PDF
Napísal 18. novembra 2021 6:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.