reklama

Najnovší dokument Trnavčana Petra Chmelu pripomína život a dielo významného sochára Alexandra Trizuljaka. Odvysiela ho RTVS

Trnavčan Peter Chmela nakrútil v roku 2021 profilový dokument o výraznej osobnosti slovenského sochárstva, Alexandrovi Trizuljakovi. Film uvedie RTVS už v nedeľu 15. mája o 10.30 hodine na Dvojke.

Meno Petra Chmelu sa spája nielen s regionálnymi televíziami (v minulosti bol riaditeľom MTT Trnava či Západoslovenskej televízie), ale aj s produkciou dokumentárnych filmov vysielaných Slovenskou televíziou – RTVS, Tv Noe a TV Lux.

Jeho najnovší dokument nesie názov Storočnica velikána – Alexander Trizuljak.


Alexander Trizuljak

Reprofoto: Storočnica velikána

„Oslovila ma dcéra Aexandra Trizuljaka Pavla Lazárková Trizuljaková s ponukou, či urobím o jej otcovi film pri príležitosti 100. výročia narodenia. Prijal som túto ponuku, získal som nejaké peniaze na výrobu filmu z grantov a pustili sme sa do nakrúcania. Pavla bola v pozícii dramaturga a ja som si vzal na starosti kameru a réžiu. Film bol náročný z hľadiska cestovania, lebo sochy Trizuljaka sa nachádzajú na mnohých miestach Slovenska. Dokument je postavený na rozhovoroch s potomkami akademického sochára, ako aj s kunsthistorikmi a odobrníkmi. Historické fotografie dopĺňajú Trizuljakov životný príbeh. Som rád, že takúto osobnosť sme na Slovensku mali a ja som mal možnosť pripomenúť jeho život a dielo širokej verejnosti,“ povedal Peter Chmela.

Trizuljak je okrem iného autorom sochy vojaka na Slavíne, tvoril realistické aj konštruktivistické diela, rovnako tak sakrálne diela.

Vo filme sa objaví aj socha Krista z kostola v obci Zeleneč, ktorú Trizuljak vyhotovil zo skla na kovovom pozadí.

Kto nestihne premiéru v nedeľu, reprízu dokumentu odvysiela na RTVS na Dvojke v piatok 20. mája 2022 o 14.30 hod.

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2022 9:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.