reklama

RTVS odvysiela dokument Trnavčana Petra Chmelu o heligónkárovi a folklóristovi Jánovi Mihovi

Do celoplošného televízneho vysielania sa dostáva film Trnavčana Petra Chmelu o heligónkárovi a folklóristovi Jánovi Mihovi.

RTVS odvysiela v sobotu 22. augusta 2020 o 13.45 hodine dokument Trnavčana Petra Chmelu Heligonkár a folklórista Ján Miho z Terchovej.

Peter Chmela sa okrem Trnavy venuje aj iným regiónom, kde vyhľadáva zaujímavých ľudí a nakrúca dokumentárne filmy. Ján Miho patrí do kategórie terchovských muzikantov, ktorí hrajú archaický štýl.

Táto hudba je zapísaná aj do svetového dedičstva UNESCO. Od roku 2013 patrí Terchová a jej osobitá hudba medzi vzácne skvosty nielen v rámci Slovenska.

„Keď prídem do Terchovej, obdivujem v prvom rade prírodu. Tie hory a ticho je pre mňa akýmsi doplnkom k Trnave. V Terchovej žijú talentovaní ľudia, umelci a ľudia s dobrým srdcom. Hovorí sa, že v Terchovej je na meter štvorcový najväčšia koncentrácia hudobníkov na Slovensku. Niečo na tom bude,“ hovorí P. Chmela.

Dokument vznikol pri príležitosti 70. narodenín heligonkára Jána Mihu. Terchovskú hudbu dobre poznajú aj Trnavčania, kedže tamojší umelci vystupovali na viacerých podujatiach na Trojičnom námestí alebo na vianočnom koncerte u františkánov.

Ján Miho

patrí do kategórie terchovských muzikantov, ktorí svoje vlastné videnie a chápanie rodiska kreatívne posunuli do širších obsahových významov a súvislostí. V ich bezprostrednom rámci sa akosi zákonite a prirodzene stretávajú osudový vzťah k Terchovej, úcta k tradíciám, láska k príbuzným s úprimným kamarátstvom a prežitými huncútstvami.

Nad všetkým ale majestátne tróni plnohodnotný vzťah k osvedčeným kresťanským pilierom, prostredníctvom ktorých sa terchovské srdce a terchovská duša rozozvučali, rozihrali, rozospievali a roztancovali v celej svojej neopakovateľnej magickej kráse i rozmanitosti. (RTVS)

Ulož ako PDF
Napísal 21. augusta 2020 9:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.