reklama

Trnavčan nakrútil dokument o o folkloristovi Vilovi Meškovi, ktorý zahral aj Clintonovi

V kultúrnom dome v Rovinke sa konalo slávnostné uvedenie nového dokumentárneho filmu o multiinštrumentalistovi Viliamovi Meškovi – rodákovi z Terchovej, dnes žijúci v Rovinke pri Bratislave. „Začalo to úplne v mladom veku. Pochádzam z muzikálnej rodiny, v našej chalupe sa spievalo a hralo. Veľmi rád som spieval, hral a keď som si chcel odpočinúť, tak som vyrezával. A keď som dlho vyrezával, tak ma ťahalo zase hrať a spievať…a takto sa to prelínalo celý život až doteraz,“ hovorí folklorista Viliam Meško.

Autorom filmu a režisérom je Trnavčan Peter Chmela, ktorého tvorbu vysiela aj Slovenská televízia.

„Keď som sa v roku 2015 zoznámil s Vilom Meškom na Jánošíkových dňoch v Terchovej, zaujal ma jeho spontánny hudobný prejav. On prišiel ku mne, lebo som nakrúcal rozhovory a zoznámili sme sa. Neskôr, keď som sa dozvedel, že hrá na veľa nástrojoch a je rezbár, začal som s prípravou nakrúcania,“ hovorí režisér filmu Peter Chmela.

Dokument predstavuje Viliama Meška ako folklóristu,rodáka z Terchovej, ktorý počas celého života šíri dobré meno terchovskej muzike. O jej kvalite svedčí aj zápis do nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO (2013).


Slávnostné uvedenie dokumentu. Vľavo V. Meško, vpravo autor filmu, Trnavčan P. Chmela

FOTO: Lucia Madarászová

Meško hrá na husle, basu, harmoniku, heligónku, na drumbľu a ústnu harmoniku, tiež fujaru a píšťaly. Hudbu dopĺňa vynikajúcim spevom. Jeho repertoár tvoria piesne nielen z Terchovej, ale z celého Slovenska. Vilo Meško je aj ľudový rezbár a maliar. „Sedemdesiatštyri výstav som mal po svete, v Paríži som bol osemkrát, Fínsko, Anglicko, Bulharsko, Maďarsko, Čechy, Amerika, Kanada, Turecko, Rusko,“ hovorí V. Meško.

Viliam Meško ako hudobník navštevoval mnohé folklórne festivaly v tuzemsku aj v zahraničí. V Amerike zahral aj prezidentovi Billovi Clintnovi.

Slávnostného večera sa zúčastnil aj domáci starosta Milan Kubeš: „Bol som dojatý, keď Vilko rozprával ako bol v Amerike so svojimi sochami, keď Slováci žijúci v Amerike plakali, že je to zo Slovenska.“

Uvedenie filmu do života sa udialo posypaním pravou terchovskou zemou z rodiska V. Meška.

Viliam Meško v minulosti tancoval v SĽUK-u, nahrával hudbu pre Slovenský rozhlas. Aby tradície pokračovali, založil v Rovinke, kde dnes žije, detský folklórny súbor Červené jabĺčko.

Film odvysiela v premiére RTVS Dvojka v sobotu 20. októbra o 13.05 hod. a TV NOE vo štvrtok 18. októbra o 21.05 hod.

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2018 7:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.