reklama

Bohatú históriu kaštieľa v Dolnej Krupej a osobnosti s ním spojené pripomína filmový dokument

Producent a režisér dokumentárnych filmov najmä zo slovenských regiónov, Trnavčan Peter Chmela, sprístupnil online ďalší zo série autorských dokumentárnych filmov. Tentoraz sa môžete vydať do Dolnej Krupej neďaleko Trnavy, kde sa nachádza Krupský kaštieľ, jedinečné dielo klasicistickej vidieckej architektúry na území Slovenska.

Ako pripomína v úvode dvanásťminútového filmu Peter Chmela, obec Dolná Krupá je najznámejšia svojím kaštieľom s rozsiahlym parkom situovaným v strede obce. Žila tu Ružová grófka Mária Henrieta Choteková, ktorá vybudovala na území Dolnej Krupej najväčšie rozárium v Strednej Európe.


Zreštaurovaná fasáda kaštieľa v Dolnej Krupej, september 2022

FOTO: trnava-live.sk

V kaštieli pobýval istý čas aj svetoznámy skladateľ Ludwig van Beethoven. Na pozvanie domácich pánov Brunsvikovcov vyučoval dámy hre na klavíri.

Film nezabúda ani na významného dolnokrupského rodáka Johna Dopyeru, objaviteľa rezofonickej gitary dobro.

Peter Chmela bol od roku 2000 riaditeľom Mestskej televízie Trnava. Nakrútil tri filmy z prostredia Trnavy: Trnava – prvé slobodné kráľovské mesto (2000) Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Trnave (2002) a Matkine slzy o Panne Márii Trnavskej (2010).

Aktuálne vystavuje v Západoslovenskom múzeu kolekciu 100 fotografií Fragmenty okamihu.

Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2022 8:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Videoarchív. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.