reklama

STV odvysiela v sobotu 10. júla zaujímavý dokument o Trnave

Televízny dokument s hranými prvkami o histórii mesta Trnava odvysiela Slovenská televízia v sobotu 10. júla o 16:40 h na Dvojke.

Projekt riaditeľa Mestskej televízie Petra Chmelu v réžii Milana Homolku vznikol ešte v roku 2000, no podľa autora nestratil nič sa svojej aktuálnosti.

„Dokumentárny film je poňatý nadčasovo. Hovorí o vzniku nášho mesta, predstavuje najznámejšie pamätihodnosti podané prostredníctvom pútavého rozprávania známeho historika Jozefa Šimončiča,“ hovorí P. Chmela. Dokument prezentuje Trnavu ako perlu Rakúska – Uhorska, do rozvoja ktorej v minulosti investoval obrovské peniaze samotný viedenský dvor.

Spomína Trnavu ako mesto vína. V desiatkach podzemných pivníc, z ktorých sú dnes napríklad reštaurácie, Trnavčania spracovávali a skladovali sudy s tým najkvalitnejším vínom. Bohatí obyvatelia nášho mesta totiž vlastnili tie najlepšie pozemky až v okolí Modry  či Pezinka.
„Vo filem hovoríme o mestských hradbách, prvom kamennom divadle na Slovensku, ktoré dodnes stojí na Trojičnom námestí, spomíname mestskú vežu, katedrálny chrám, prezentujeme detaily a zaujímavosti z čias, kedy vznikali tie najkrajšie stavby v našom meste. Na záver ponúkneme divákom aj zaujímavosti z blízkeho okolia.“

Chronologická prechádzka históriou mesta začína v 11. storočí a končí v súčasnosti. „Mnohí Trnavčania sa v dokumente dozvedia o svojom meste množstvo veľmi zaujímavých informácií. Každému, kto má Trnavu rád, vrelo odporúčam sadnúť si v sobotu popoludní pred televízor a nechať sa unášať prechádzkou bohatou a slávnou históriou nášho kráľovského mesta,“ dodal autor projektu Peter Chmela.

Ulož ako PDF
Napísal 7. júla 2010 10:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.