reklama

Trnavská novéna 2020 bude prebiehať v obmedzenom režime a bez účasti veriacich

Trnavská novéna bude v roku 2020 tematicky spätá so storočnicou narodenia sv. Jána Pavla II. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu na Slovensku bude prebiehať v obmedzenom režime, bez účasti verejnosti, informuje Trnavská arcidiecéza.

Sväté omše sa od piatku 13. novembra do soboty 21. novembra 2020 budú sláviť iba predpoludním o 10:00 hodine a večer o 18:00 hodine, avšak bez účasti veriacich. Mottom tohtoročnej novény je heslo pápeža sv. Jána Pavla II. „Totus tuus, Maria“. Celebrantmi a kazateľmi hlavných svätých omší o 18:00 hodine budú biskupi zo Slovenska a zo zahraničia.

“Keďže sa sväté omše budú sláviť bez osobnej účasti veriacich, Trnavská novéna 2020 sa stane prvou ‘iba’ mediálnou novénou v histórii vôbec. Všetci veriaci na Slovensku, ale i v zahraničí, budú môcť byť účastní na hlavných svätých omšiach iba cez televízne či rozhlasové prijímače. Priame prenosy z Trnavskej novény budú môcť sledovať naživo vďaka slovenskej katolíckej televízii LUX a počúvať naživo vďaka slovenskému katolíckemu rádiu LUMEN,” priblížila Trnavská arcidiecéza.


Bazilika sv. Mikuláša

Ilustračné foto

Bazilika sv. Mikuláša bude počas tohtoročnej Trnavskej novény otvorená denne od 11:00 do 16:00 hodiny – s obmedzeniami – pre tých veriacich, ktorí sa prídu súkromne pomodliť k nohám Božej Matky do Trnavy, avšak bez toho, aby dochádzalo k zhromažďovaniu veriacich a k porušeniu prísnych hygienických opatrení.

Otváraciu svätú omšu tohtoročnej Trnavskej novény v piatok 13. novembra (o 18:00 hodine) bude celebrovať trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. V sobotu 14. novembra bude svätá omša v maďarskom jazyku o 11:30 hodine. Do domácností slovenských i maďarských rodín ju v priamom prenose prinesie Slovenská televízia RTVS. Jej hlavným celebrantom bude bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

V sobotu 21. novembra, po skončení poslednej svätej omše Novény, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude arcibiskup a bývalý apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Henryk Józef Nowacki z Poľska, prenesú milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára do bočnej barokovej mariánskej kaplnky.

“Takto sa zavŕši tohoročná novéna k Trnavskej Panne Márii, ktorá je vďaka pretrvávajúcej pandemickej situácii na Slovensku i celej Európe, ‘oblečená do zvláštnych šiat’,” dopĺňa arcidiecéza.

INFO: Trnavská novéna

Obraz Bohorodičky dal podľa viacerých predpokladov namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy.

Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky. Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663.

Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor. Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave slávi, s obmenami formy, už 76 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.
ZDROJ: Trnavská arcidiecéza


Plagát Novény

ZDROJ: RKFÚ sv. Mikuláša v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 12. novembra 2020 12:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská novéna 2020 bude prebiehať v obmedzenom režime a bez účasti veriacich”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.