reklama

Otváraciu omšu Trnavskej novény 2015 bude celebrovať apoštolský nuncius Mario Giordana

O niekoľko dní úvodnou slávnostnou svätou omšou otvoria deväťdňový cirkevný sviatok na počesť Trnavskej Panny Márie. Trnavská novéna bude v tomto roku tematicky spätá s Rokom zasväteného života, s blížiacim sa mimoriadnym Svätým rokom milosrdenstva a pripravujúcim sa rokom mladých – Krakov 2016. Už tradične bude na jej začiatku prenesený na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša zázračný obraz Bohorodičky, ktorý zachránil v minulosti Trnavu pred viacerými tragédiami. Matka Božia na obraze na hlavnom oltári bude opäť bdieť nad pútnikmi počas deviatich dní od 13. do 21. novembra.

Podľa tlačovej správy Trnavskej arcidiecézy, počas Trnavskej novény 2015 sa budú môcť veriaci v Bazilike sv. Mikuláša zúčastniť na desiatkach svätých omší, ktoré sa od piatka 13. novembra budú sláviť denne ráno, predpoludním, popoludní a večer (o 6.30, 8.00, 10.00, 16.00 a 18.00 h.).

Mottom tohtoročnej novény je výzva „Poď za mnou a buď milosrdný“, ktorá je reakciou na prebiehajúci Rok zasväteného života a začínajúci mimoriadny Svätý rok milosrdenstva.

Kazateľmi hlavných svätých omší o 18.00 hodine budú provinciáli reholí a iné známe osobnosti súčasného cirkevného života na Slovensku i vo svete.

bazilika-oltar
Bazilika sv. Mikuláša

Ilustračné foto

Ako zverejnila Trnavská arcidiecéza, otváraciu slávnostnú svätú omšu tohtoročnej Trnavskej novény v piatok 13. novembra (o 18.00 h.) bude celebrovať apoštolský nuncius v Slovenskej republike Mons. Mario Giordana.

„V nedeľu 15. novembra sa o 9.30 hodine uskutoční slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s milostivým obrazom Panny Márie ulicami mesta Trnava. Sláviť ju bude gréckokatolícky mukačevský eparchiálny biskup z Užhorodu Mons. Milan Šášik. Koncelebrovať bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch spolu s kňazmi slovenských diecéz,“ uvádza sa v tlačovej správe.

V sobotu 21. novembra, na záver poslednej svätej omše Novény, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude sekretár Kongregácie pre východné cirkvi vo Vatikáne arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, prenesú milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára do bočnej kaplnky a zakončia tak tohoročnú novénu k Trnavskej Panne Márii.

Veriaci, ktorí nebudú môcť prísť z rozličných príčin do Trnavy, hlavne chorí a seniori, budú môcť sledovať priame prenosy z Trnavskej novény na televíznych obrazovkách vďaka slovenskej katolíckej televízii LUX.

INFO

TRNAVSKÁ NOVÉNA
Obraz Bohorodičky dal podľa namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy.

Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky.

Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663. Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor.

Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave slávi, s obmenami formy, už 71 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.

Zdroj: Trnavská arcidiecéza

Plagát (pre zväčšenie kliknite):

novena-2015-plag

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2015 12:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Otváraciu omšu Trnavskej novény 2015 bude celebrovať apoštolský nuncius Mario Giordana”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.