reklama

Galéria Jána Koniarka oslavuje 40. výročie založenia

Na záver jubilejného roka pripravila Galéria Jána Koniarka v Trnave výstavu s názvom 40 rokov GJK, ktorá je tvorená výhradne zbierkovým fondom galérie. Výber z umelecky hodnotných diel vo všetkých výstavných priestoroch – od vstupného schodiska po prízemie prístavby – je ukážkou výskumnej, akvizičnej a zbierkotvornej činnosti galérie.

Aktuálna dočasná výstava (päť miestností na poschodí) je výberom z akvizícií (teda prírastkov do zbierok GJK) za posledných desať rokov.

„Na koncepcii sa podieľal riaditeľ GJK a odborní pracovníci. Snažili sme sa – aspoň rámcovo – usporiadať diela do niekoľkých blokov, ktoré samostatne navzájom komunikujú. Tie sú už, prirodzene, navzájom veľmi odlišné a dokumentujú skôr jednotlivé žánre či štýly umenia posledných dvoch dekád 20. a prvých pätnásť rokov 21. storočia. Aj preto má výstava charakter salónu voľného výtvarného umenia a nemá konkrétneho kurátora. S tým sa však v tejto konštelácii pri zameraní výstavy vopred rátalo,“ priblížila geléria v tlačovej správe.

Tak aspoň všeobecne: asi najširšiu plochu expozície zaberá abstrakcia – poväčšine geometrická, aj keď niekoľko diel by sme mohli zaradiť aj medzi abstrakciu štrukturálnu a expresívnu. Štýly, ktoré prežili zlaté obdobie v povojnových päťdesiatych a v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, našli svojich pokračovateľov v generácii nastupúcej na výtvarnú scénu v rokoch osemdesiatych, tvoriacich v rokoch deväťdesiatych a tzv. nultých.

Inou skupinou sú autori, ktorí rozvíjajú postkonceptuálne umenie 90. rokov aj v ďalších dvoch dekádach. To tvoria hlavne záznamy z akcií,
texty, svetelné objekty, inštalácie. Treťou skupinou je figurálne umenie, ktoré je pre bežného návštevníka asi najzrozumiteľnejšie, nakoľko je naratívne: väčšinou charakterizované výjavom, scénou, príbehom, ktorý si návštevník z diela odčíta. Samostatnú kapitolu tvoria videá (umelecké videofilmy alebo záznamy z performance).

Celkovo sa na výstave prezentujú tri generácie výtvarníkov. Základ výberu tvoria diela autorov, ktorí sa tento rok predstavili na výstave v Landesgalerie Burgenland v rakúskom Eisenstadte. Výber však doplnili o ďalších autorov a aktualizovali ho o najnovšie akvizície z roku 2016.

Po otvorení výstavy vo štvrtok 8. decemnbra 2016 o 17.00 v Kopplovej vile pokračuje program v Synagóge – Centre súčasného umenia Vianočným koncertom o 19.00 hod.

Účinkujúci: Zuzana Grejtáková – hoboj, Katarína Zacharová – husle, Mário Gajarský – gitara, perkusie, Denis Bango – klavír, Silvia Bartošová – spev, Jakub Rizman – harfa.

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2016 9:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.