reklama

Galéria Jána Koniarka oslavuje 40. výročie založenia

Na záver jubilejného roka pripravila Galéria Jána Koniarka v Trnave výstavu s názvom 40 rokov GJK, ktorá je tvorená výhradne zbierkovým fondom galérie. Výber z umelecky hodnotných diel vo všetkých výstavných priestoroch – od vstupného schodiska po prízemie prístavby – je ukážkou výskumnej, akvizičnej a zbierkotvornej činnosti galérie.

Aktuálna dočasná výstava (päť miestností na poschodí) je výberom z akvizícií (teda prírastkov do zbierok GJK) za posledných desať rokov.

„Na koncepcii sa podieľal riaditeľ GJK a odborní pracovníci. Snažili sme sa – aspoň rámcovo – usporiadať diela do niekoľkých blokov, ktoré samostatne navzájom komunikujú. Tie sú už, prirodzene, navzájom veľmi odlišné a dokumentujú skôr jednotlivé žánre či štýly umenia posledných dvoch dekád 20. a prvých pätnásť rokov 21. storočia. Aj preto má výstava charakter salónu voľného výtvarného umenia a nemá konkrétneho kurátora. S tým sa však v tejto konštelácii pri zameraní výstavy vopred rátalo,“ priblížila geléria v tlačovej správe.

Tak aspoň všeobecne: asi najširšiu plochu expozície zaberá abstrakcia – poväčšine geometrická, aj keď niekoľko diel by sme mohli zaradiť aj medzi abstrakciu štrukturálnu a expresívnu. Štýly, ktoré prežili zlaté obdobie v povojnových päťdesiatych a v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, našli svojich pokračovateľov v generácii nastupúcej na výtvarnú scénu v rokoch osemdesiatych, tvoriacich v rokoch deväťdesiatych a tzv. nultých.

Inou skupinou sú autori, ktorí rozvíjajú postkonceptuálne umenie 90. rokov aj v ďalších dvoch dekádach. To tvoria hlavne záznamy z akcií,
texty, svetelné objekty, inštalácie. Treťou skupinou je figurálne umenie, ktoré je pre bežného návštevníka asi najzrozumiteľnejšie, nakoľko je naratívne: väčšinou charakterizované výjavom, scénou, príbehom, ktorý si návštevník z diela odčíta. Samostatnú kapitolu tvoria videá (umelecké videofilmy alebo záznamy z performance).

Celkovo sa na výstave prezentujú tri generácie výtvarníkov. Základ výberu tvoria diela autorov, ktorí sa tento rok predstavili na výstave v Landesgalerie Burgenland v rakúskom Eisenstadte. Výber však doplnili o ďalších autorov a aktualizovali ho o najnovšie akvizície z roku 2016.

Po otvorení výstavy vo štvrtok 8. decemnbra 2016 o 17.00 v Kopplovej vile pokračuje program v Synagóge – Centre súčasného umenia Vianočným koncertom o 19.00 hod.

Účinkujúci: Zuzana Grejtáková – hoboj, Katarína Zacharová – husle, Mário Gajarský – gitara, perkusie, Denis Bango – klavír, Silvia Bartošová – spev, Jakub Rizman – harfa.

Ulož ako PDF
Napísal 7. decembra 2016 9:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Galéria Jána Koniarka, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.