reklama

Bročka je rád, že Trnava má rozpočet. Za Sláviu bude bojovať ďalej

Mesto Trnava má po utorkovom rokovaní poslancov mestského zastupiteľstva schválený rozpočet na rok 2017. Primátor Peter Bročka na dnešnej tlačovej besede ďakoval všetkým poslancom, ktorí návrh rozpočtu podporili ako aj pracovníkom mesta, ktorí na tomto materiáli pracovali.

“Pre mňa je dôležité to, že rozpočet získal dostatočnú podporu poslancov mestského zastupiteľstva a vyhneme sa rozpočtovému provizóriu,” skonštatoval primátor.

Bročku mrzí, že o jeden poslanecký hlas neprešiel návrh spôsobu financovania plánovaných investičných akcií na Slávii. K tomuto návrhu prebehla v pléne viac ako 1,5 hodiny trvajúca diskusia poslancov.

“V príprave projektov na Slávii budeme pokračovať aj naďalej. S rovnakým návrhom prídeme hneď na najbližšie zastupiteľstvo. Ešte predtým si s niektorými poslancami v pokoji sadneme, vyberieme sa na priamo na miesto, na konkrétne projekty sa pozrieme bližšie a verím, že niektorí z nich zmenia svoj súčasný názor,” hovorí o ďalšej budúcnosti zámeru revitalizácie Slávie a ďalších krokoch vedenia radnice vo vzťahu k poslancom, ktorí tento návrh nepodporili.Peter Bročka počas dnešnej tlačovej besedy na radnici

Neschválenie úverového rámca poslancami a chýbajúce uznesenie zastupiteľstva znamená, že predstavitelia radnice nemôžu v tejto chvíli konkrétnejšie rokovať s bankami o poskytnutí úveru a jeho podmienkach. To bude možné až po schválení uznesenia o úverovom rámci.

Radnica chce preinvestovať na Slávii asi 1 milión eur do výstavby nových a rekonštrukcií jestvujúcich verejných športovísk, Bročka si však myslí, že to bude napokon menej. Bankový úver má byť splácany najmä z peňazí, ktoré mesto Trnava dostáva vo forme splátok za predaj pozemku pod akvapark v celkovej výške 750-tisíc eur. “Chceme sa čo najviac priblížiť tejto sume,” podotkol.

Plánované investície do Slávie radnica zaradila do rokovania zastupiteľstva k materiálu o návrhu rozpočtu až dodatočne, preto sa o návrhu na schválenie úverového rámca hlasovalo samostatne.

“Príprava a celkový finančný rámec investícií a projektov na Slávii sme mali hotový až tesne pred zastupiteľstvom, nebolo preto možné tento zámer zaradiť do návrhu rozpočtu mesta,” odpovedal na otázku, prečo nebola revitalizácia Slávie zaradená do rozpočtu ako iné plánované investičné akcie.

“Máme ponuky na úvery s úrokovou sadzbou výrazne pod jedno percento. Nevidím logiku v tom, aby sme splátky za pozemok pod akvaparkom po kvapkách dvanásť rokov sporili na účte a nič sa z nich nerobilo. Zatiaľčo na druhej strane si môžeme vziať úver s minimálnym úrokom, vybudovať v priebehu asi 12 až 15 mesiacov na Slávii nové športoviská a úver nám budú splácať peniaze, ktoré dostávame za akvapark a budú tak využité prakticky okamžite,” oponuje prvý muž radnice názorom niektorých poslancov, ktorí návrh vedenia mesta nepodporili.

“Ak by k čerpaniu úveru neprišlo, plánované športoviská by sa budovali postupne asi štyri až päť rokov, možno viac. Naozaj to neviem odhadnúť. Ak by malo mesto peniaze k dispozícii hneď, športoviská by mohli byť ľuďom k dispozícii už na jar alebo v lete budúceho roka,” snažil sa porovnať Bročka.

Na záver tejto témy neskrýval rozčarovanie z niektorých poslancov, konkrétny však byť nechcel.

“Na niektoré demagogické a zavádzajúce výstupy na zastupiteľstve už nereagujem. Ak mi niekto tvrdí, že táto biela šálka je modrej farby, tak niekto z nás má problém. A ja to asi nebudem. Druhá vec je, že niekto ako poslanec na VÚC zahlasuje bez problémov za ďalší ohromný úver, pričom zadĺženie kraja je už na hrane, a po dvoch dňoch tu ako poslanec mesta tvrdí ako máme šetriť, nebrať si ďalšie úvery, hoci zdravie mesta a dlhová služba sú najlepšie z krajských miest, a postaví sa proti rozpočtu… Ťažko k tomu niečo viac povedať,” dodal Bročka.

Ulož ako PDF
Napísal 14. decembra 2016 12:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Bročka je rád, že Trnava má rozpočet. Za Sláviu bude bojovať ďalej”

 1. 1
  Juraj Fuzák says:

  Zo zaveru clanku jednoznacne vyplyva ze Brocka stale nechape ako ma riadit samospravu. Keby to chapal tak by vedel ze uver milion do sportovisk nieje to iste ako uver 18 milionov aby sme mali vyrovnany rozpocet…

  • 1.1
   Flego says:

   Lenže ty nie si Juraj Fuzák

  • 1.2
   fifik says:

   mne skôr z toho článku vyplýva, že Bročka má vo všetkom pravdu a ak ju nem á, aj tak ju má…….

   • 1.2.1
    TT says:

    Tak najblizsich 10 rokov dostanem 750 000 eur v splatkach, ktore nemozem pouzit na nic ine ako na Slaviu. Tak ich navrh je, pozicat si teraz naraz tie peniaze a splatka uveru ma nijak nezatazi, alebo len minimalne, a pekne tie peniaze pojdu na splatku uveru. Ale nie, je za tym primator a nie NAS clovek tak sa musi hlasovat hned proti.

    Ja neviem ci uz su ludia mimo alebo co.
    Dajme si to v niecom hmatatelnom. Ak by si mal najblizsich 10 rokov dostat 100 000 eur ( 10 000 eur rocne), ako by si si zacal stavat (rekonstruvat) vlastne byvanie, keby si ich na nic ine nemohol pouzit?

    Zacal by si stavat tak, ze do toho vlozis 10 000 eur kazdy rok. Jeden rok kupis pozemok, durhy zaklady, treti rok okna, stvrty strechu….. alebo by si si zobral uver 100 000, postavil si dom a z tych penazi co dostanes by si ho splacal?

    Ja nechapem, ale podla mna tu neni nie ze o com rokovat, ale ani premyslat. Stari senilni dedovci tam sedia a su proti. Este ze sme si konecne zvolili inak.

    • 1.2.1.1
     Zuzana says:

     Zaujali ma vecné argumenty, ktoré tomu neschváleniu predchádzali. Napr. padá nám športová hala (25 rokov kvitla, len teraz zrazu povädla) alebo, dobrý hospodár v dobrých rokoch šetrí (škoda, že rozpočet je v pluse, takže naozaj šetrí a zároveň môže opravovať stodolu, alebo bonus za všetky, čo keď úroky stúpnu a nebudeme to vládať splácať. (z 0,5% výšky asi už ani nemajú kam klesať, ale to neznamená, že nás ich zvýšenie môže hneď potopiť, aj keby vyrazili na 5%. Touto logikou sa totiž NIKDY nedá vziať úver) Pekný bol aj tento: v meste sú iné priority (fajn, že tie iné priority nie sú viazané na predaj pozemku akvaparku, a návrh na zmenu tohto stavu nezaznel) Proste jedna argumentačná šmakuláda za druhou a potom to preddiskutér zhrnie do vety, ktorá vyplýva z jeho traumy, ze Bročka musí mať vždy pravdu. Ja len dodávam nemusí, ale teraz ju má. Nie? povedz prečo a odpoveď “lebo” neberiem. (ani odpoveď: “keď to nevidíš, nebudem ti to vysvetlovať a iné odrody)

    • 1.2.1.2
     Mojmír Kovář says:

     Nie všetci starí sú senilní. Nie všetci starí sú egoisti. Orálnu históriu každého, bez ohľadu na vek, píše – jeho srdce.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.