reklama

Poslanci schválili rozpočet na rok 2017, návrh o investíciách do areálu Slávie neprešiel

Rozprava poslancov k návrhu rozpočtu mesta Trnava na rok 2017 trvala viac ako 1,5 hodiny. Mestský rozpočet napokon poslanci schválili. Za návrh rozpočtu hlasovalo 19 poslancov, proti boli dvaja a siedmi sa zdržali.

Kým samotný návrh rozpočtu sa obišiel takmer bez diskusie, dominantným momentom rozpravy bol návrh vedenia mesta, prezentovaný poslancom Jurajom Fuzákom, o spôsobe financovania revitalizácie športového areálu Slávie a investovaní do opráv a výstavby nových športovísk určených pre širokú verejnosť na Slávii formou budúcich úverov.

Poslanec navrhol, aby sa rozsah plánovaných investícií zaradil do rozpočtu vo forme úverového rámca s tým, že konkrétne úverové zdroje by boli do rozpočtu zaraďované postupne cez aktualizácie na základe ich projekčnej a technickej pripravenosti a reálnych nákladov po verejných súťažiach.

Na výstavbu nových a opravy jestvujúcich verejných športovísk chce radnica použiť približne jeden milión eur. Ide o predpokladanú výšku investícií do verejne prístupných športovísk ako sú multifunkčné ihriská pre loptové hry, verejné bežecké okruhy, nohejbalové a basketbalové ihriská alebo vytvorenie tréningových plôch pre vrhačské disciplíny alebo lukostreľbu.

Peniaze plánuje radnica získať z úverov na jednotlivé projekty, pričom prípadné úvery majú byť splácané najmä z peňazí, ktoré mesto Trnava dostáva vo forme splátok za predaj pozemku pod akvapark v celkovej výške 750-tisíc eur.


Mesto chce na Slávii viac kvalitných športovísk pre verejnosť

Ilustračné foto

V dlhej diskusii prezentovali svoje postoje viacerí poslanci. Rozličné názory medzi niektorými zastupiteľmi panovali najmä v otázke investičných priorít mesta – či je potrebné investovať do športovísk na Slávii, keď sú v meste zlé cesty a chodníky, jeden z návrhov poukázal napríklad na potrebu investície do opravy Mestskej športovej haly.

Poslanec Fuzák zdôraznil, že kým sa splátky od majiteľov akvaparku budú pomaly zbierať na účte mesta, vďaka úveru môžu byť peniaze využité hneď a obyvatelia z ich budú mať okamžitý osoh v podobe lepších a kvalitnejších športovísk. “Navyše je potrebné pripomenúť, že mesto pri predaji pozemku pod akvapark rozhodlo, že tieto prostriedky sú účelovo viazané a môžu byť použité iba na zveľaďovanie areálu Slávie,” doplnil.

Bývalý primátor Vladimír Butko poukázal na skutočnosť, že mesto a ekonomika je momentálne v dobrej finančnej kondícii, a preto by sa malo viac sústrediť na horšie časy, ako investovať milión eur a brať si úver. Zvlášt v tejto politicky turbulentnej dobe, aká panuje vo svete.

Poslanec Marián Galbavý zase prezentoval názor, že dobrý hospodár investuje do opráv a zveľaďovania svojho majetku vtedy, keď sa má dobre.

Podľa primátora Petra Bročku mesto má možnosť získať úver s veľmi nízkymi a výhodnými úrokmi pod jedno percento. Navyše, úverové zaťaženie mesta je pod 20 percentami, teda najmenej z krajských miest a nový úver by zaťaženosť nezvyšoval.

Návrh Juraja Fuzáka napokon neprešiel o jeden hlas. Za návrh hlasovalo štrnásť poslancov, štyria boli proti a desiati sa zdržali.

Rozpočet mesta Trnava na rok 2017 má byť vyrovnaný na strane celkových príjmov aj výdavkov v celkovej výške 55,77 milióna eur.

Bežné príjmy mesta Trnava majú v roku 2017 dosiahnuť 47 miliónov 763-tisíc eur, čo je o 1,7 milióna viac ako je predpoklad v tomto roku.

Bežné výdavky nastavili tvorcovia rozpočtu na 44 miliónov 83-tisíc eur.

Kapitálový rozpočet počíta s príjmami vo výške 1,8 milióna a výdavkami 9,7 milióna eur

Saldo príjmovej a výdavkovej časti navrhovaného rozpočtu v predpokladanej výške 4,2 milióna eur bude vyrovnané prevodom z rezervného fondu a prijatím úveru 900-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2016 16:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

61 komentárov pre “Poslanci schválili rozpočet na rok 2017, návrh o investíciách do areálu Slávie neprešiel”

 1. 1
  Jozo says:

  Ale Butkovi nevadilo,ked Tavos v zastupeni mesta Trnava dal zadarmo porovi,City Arene 3 melony eur!Tu pozicku budeme dlhe roky splacat!

  • 1.1
   m. says:

   Butka ked citam, ze sa niekde k niecomu vyjadroval, tak si vzdy spomeniem ako raz po organizovanom cyklovylete co byva z Trnavy do okolia (inak dobra akcia), ani neviem ako zrazu stal pri nasej skupinke Butko, vtedajsi primator krajskeho mesta Trnava a agitoval, ze musime tlacit na politikov, aby sa budovali bezpecne cyklotrasy…asi mu zabudli povedat, ze aj on je politik, clen strany, ktora bola opakovane vo vlade a v tej dobe bol dokonca primator Trnavy, kde mal na to celkom slusny dosah…co uz…

 2. 2
  namasté says:

  Tá Slávia ma mrzí.
  No je to jasné… Bročka ukázal, že sa toho dá za 2 roky stihnuť viac ako staré gardy vedeli spraviť za celé roky. A robí sa počas celého volebného obdobia a nielen cez volebný rok. Hádam aspoň tí maldí z KDH pochopia, že treba progres aj v ich spotenej strane a staých treba vyčápať.

  • 2.1
   firhang says:

   Robi sa napr. Zatvor, Kukucinova, Srobarova asi tak, ako sa predtym robilo iba vo volebnych rokoch. Hm…

  • 2.2
   Občan says:

   Keby sa pán JFk venoval tejto téme viac, možno by to prešlo. Namiesto toho však neustále kohosi poučoval na webe a namiesto odpovedí kládol otázky. Na mňa to pôsobilo tak tárajsky. Možno aj na tých, čo mohli zdvihnúť ruku.

  • 2.3
   Občan says:

   Ja by som povedal, že nie vyčápať, ale vyhanšlógovať.

  • 2.4
   Larab says:

   Nemyslím to vôbec v zlom, ale za posledné dva roky sa toho urobilo veľmi, veľmi málo. Aj tie už dávno pripravené projekty dlho meškajú.

   Ale veľmi rád budem od Vás počuť, čo sa reálne za tieto dva roky urobilo? Ja viem len o: cyklochodníku na Rybníkovej, parčíku Bela IV. (projekt sa začal chystať ešte pred voľbami) a to je asi tak všetko.

   O nejakých systémových zmenách nemôže byť ani reč.

   • 2.4.1
    m. says:

    Celkom slaby prehlad o diani v meste…sportove ihrisko na zs bottovej, rekonstrukcia zs na spartakovskej, beton na krizovatke rybnikovej a hlbokej, cyklochodnik do kamenaca, nasvietenie prechodov pre chodcov, vymena asfaltu na niekolkych uliciach (z hlavy neviem, google najde), vysadenie dost velkeho poctu stromov, detske ihrisko na slavii, chodnik pri frantiskanskom kostole, vymienalo sa aj verejne osvetlenie za ledkove, tiez google najde kde, oprava vojenskeho cintorina nanitrianskej. Toto ma len tak narychlo napadlo, urcite by sa este volaco naslo.

    • 2.4.1.1
     Larab says:

     Ale toto sú absolútne základné aktivity samosprávy – mestského úradu, ktoré by sa na 95% udiali, aj keby na radnici sedel niekto iný. Možno až na ten cyklochodník do Kamenáča, to nebola až taká urgentná investícia.

     Keď si Stanko a SMER snažili privlastniť všetky investície a projekty mesta, za ktoré hlasovali v zastupiteľstve, mnohí sa im oprávnene smiali, ale toto je to isté.

     • 2.4.1.1.1
      jozo says:

      Larab a čo rekordná suma do ciest.Napr.parkovisko pri nemocnici už dávno mohlo byť.To že tento rok sa nestihlo,nebola chyba Bročku.Mesto muselo vybavovať veľa povolení.A na jar sa má vybudovať.Hlavne nezabúdajme na Vlada P.,ktorý cical z rozpočtu veľa peňazí.Už Spartak nezobere celú sumu,ale sa rozdelí pre všetky športové kluby.Za Bročku dostávajú raz toľko.Ale najlepšie to napísal Socrates.

     • 2.4.1.1.2
      milo says:

      Nooo…Podla tych tvojich dvoch komentarov nevyzera ze si tunajsi obyvatel…pre nas co tu zijeme cely zivot sa snad da povedat ze tolko novych veci za tak kratky cas sa nevybudovalo co mi pamät siaha…

  • 2.5
   mladík says:

   V KDH sú aj mladí??? Však tam sú len čakatelia na dôchodok. Myšlienkový potenciál poplatný veku. Prešustrovali potenciál, ktorý v TT mali, takže ten hanšlog nie je zlý nápad, vzhľadom k tomu že im to už nedopaľuje.

   • 2.5.1
    HDK says:

    KDH?
    Pri ich spôsobe myslenia a bez sebareflexie bude ich príbeh podobný príbehu strán, ktoré odídu do zabudnutia. Bude to mať súvis s prirodzeným úbytkom ich voličov, ktorí stejne už nevedia čo volia.

 3. 3
  Klobucnik says:

  Ten areal slavie ma mrzi niesom sportovec ale prechadzam tadial skoro denne a nove sportoviska by sa zisli… Myslim ze ten milion eur by bola dobra investicia ked vidim ako tam na basketbalovom ihrisku hadzu loptu do kosov bez sietok kde je asfalt prepadnuty a ked naprsi drzi sa tam voda a pomedzi kaluzami a basketbalistami pobehuju futbalisti a opu na dve branky no je to ostuda nehnevajte sa na mna …

 4. 4
  socrates says:

  Ide o to o čo ti vlastne ide. Či o lásku alebo o klobásku.
  Asi máš slabé informácie a chceš tu natláčať m2 ciest, chodníkov alebo počty karafiátov pre dôchodcov pred voľbami.
  Nové vedenie LT totiž zabezpečilo najzákladnejšiu vec čo by ťa ako obyvateľa a daňovníka mala zaujímať. Prestalo sa tunelovať, pretláčať kámošov na všetkých frontoch, predražené zákazky, pozemky za euro, nevýhodne zmeny UP a nevýhodne kšefty, klientelizmus skončili. Zrazu sa ceny o 30 – 40 % znížili, úspory všade, neschopáci odstavení, skončilo sa klaňanie na 4ke, v Trnave už neskapal pes. Komunikácia s občanmi maximálne otvorená a osobná.
  Rozpočet vyrovnaný, rozvojový, rezerva dostatočná, možnosť čerpania úverov bez problémov – ekonomická stabilita dodržaná.
  Toto ale pre teba asi nič neznamená, keď to nevidíš, alebo nechceš vidieť.
  Žiaľ diverzanti z KDH, SDKU, Smer tam ešte sú a robia všetko pre to aby blokovali čo sa dá.
  Možno si dnes videl ako hlasovali za rozvoj športu na Slávii. K tomu nie je čo dodať.

  • 4.1
   jano says:

   Ale toto im všetko nastavili predchádzajúci myslím okolo rozpočtu, Trnava dá sa povedať vždy dobre hospodárila anehovor ,že sa nič neurobilo

 5. 5
  ovca says:

  Ceny sa znizili ? Ake ? Myslis tie na kosenie,ktore nedokazali vysutazit lacnejsie a pokracuje sa v starych kolajach ? Mesto Trnava je dlhodobo v dobrej financnej kondicii,priznal to aj p. primator 4,5 mesiacov po volbach,kedy vravel,ze banky sa predbiehaju,kto pozicia mestu.. (bolo to na mimoriadnom zastupku o aquaci) Aj toto je zasluha terajsieho vedenia ??? Aj tucny rezervny fond ? Zasa neidealizujme.. Nie vsetko stare je zle,a nie vsetko mlade je dobre. A v TT,ze uz neskapina pes ? Schvalne povedz,ktore podujatia neboli predtym a teraz su,ktore pozdvihli TT,ze ten pes uz neskapina..

 6. 6
  socrates says:

  Myslíš tú súťaž, kde sa akože nikto neprihlásil iba Bystroš – tomu sa hovorí kartelová dohoda a tuším je to trestné.
  Je evidentné, že nechápeš čo je komunálna politika, ale nevadí ľudia sú rôzny
  .
  Keďže je advent posielam ti na zamyslenie aj ostatným :

  • 6.1
   juraj says:

   Vážení páni, vy ste aj počúvali čo hovoril p. Butko vo svojom príspevku, alebo ste sa len špárali v nose a podriemkávali. Pozeral som na Vás a mám celkom dobrý prehľad o tom, kto ako počúval, resp. čo namiesto toho robil. Inak by ste totiž nemohli tárať dve na tri o tom, čo ste doteraz urobili a čo tí pred Vami neurobili. Na to aby ste robili pre toto mesto ste predsa tam, kde ste. Predsa si nemôžete robiť zásluhy na veciach, ktoré vyplývajú z Vašich povinností, ako poslancov. Je zarážajúci Váš postoj, založený na princípe absolútnej degradácie toho čo bolo ” pred Vami”. Veď natieranie lavičiek a brigády ste nevymysleli Vy, to tu už bolo dávno pre Vami. Kto myslíte, že vybudoval areál Slávie. Bola to mládež a jej rodičia z okolia, ktorí tu strávili tisíce hodín. Tie vtedajšie deti a mládež sú dnes vo veku vašich rodičov, teda starí a vy si dovolíte napísať tie stupidnosti o “starých”, hamba Vám. Nikto sa pritom nebil do pŕs a nekričal, to jááá. Nikto ich činy nelajkoval ale ani nekritizoval. Mládež “masovo” športovala a to doslova a potom bolo z čoho vyberať aj kvalitné talenty. Nebola treba ani osvetlená dráha, ani nič špeciálne, stačila len vôľa a chcenie a všade bolo plno.

   • 6.1.1
    5ulo says:

    Butko ked cital zoznam projektov, ktore sa urobili za minulych rezimov, zabudol spomenut, ze su to projekty za poslednych 25 rokov. Preto si mohol dovolit citat ten zoznam minutu. Brcko je tu 2 roky.. Skusme pouzit priamu umernost a vyratat neznamu X :D

   • 6.1.2
    analytik says:

    Áno počúvali sme ho a žiaľ bez irónie to bolo jeho najtrápnejšie vystúpenie. Odpovedal na to na, čo sa nikto nepýtal a referoval svoje zásluhy. Niekto hovoril na MZ o tom, že nič nespravili ? Nakoniec zbabelo nehlasoval za rozpočet ani za Sláviu.
    Je dobré že spomínaš na tých “sprostých” komunistov, ktorý areál Slávie vybudovali a dokázali mobilizovať teba alebo tvojich rodičov na brigády ( možno aj natierali lavičky ) a mládež na šport. Oni postavili tú halu, ktorá teraz po 25 rokoch údajne padá, ako referoval Mráz. Ten ale zabudol ako vždy dodať že do tohoto havarijného stavu ju dostali tí, ktorí halu spravovali 25 rokov. LT to samozrejme musí ihneď vyriešiť lebo Mráz objavil Ameriku.
    Dobre si prečítaj čo dal socrates.

    • 6.1.2.1
     Juraj Fuzák says:

     Ak by sme chceli rekonstruovat mestsku halu z penazi, ktore splaca aquarelax mestu za pozemok tak by sme mu tie pozemky museli predat tak 8 krat drahsie. Sportova hala potrebuje rekonstrukciu, potrebuje rozsirit kapacitu, jedna plocha je tam malo. Pri extraligovych volejbalistkach, basketbalistoch, floorbalistoch, futsalistoch a hadzanaroch je to zalostne malo. Basketbalisti spravili ustupok a vratili sa hravat zapasy do starej haly.

     Neexistuje momentalne ziadny prepocet alebo studia, ktora by hovorila ci sa oplati halu rekonstruovat a rozsirovat alebo burat a stavat novu. V kazdom jednom pripade sa vsak nebavime o 750 000, ktore mestu splaca Aquarelax. Za tieto peniaze mozme mat spickovy areal sportovy so sportoviskami pristupnymi verejnosti. Sportova hala je samostatna kapitola a je tam viacero moznych rieseni, ci uz od obnovy v rezii mesta alebo s partnerom so sukromneho sektora tak ako je to bezne vsade vo svete.

     Teraz je tu vsak moznost vyuzit historicky najnizsie uroky, preklopit splatky z Aquarelaxu rovno na splatku uveru a mat exkluzivny areal pre verejnost.

     • 6.1.2.1.1
      juraj says:

      Poslanec Fuzák, povedal som si , že na Vaše popletené príspevky už nebudem reagovať, ale nakoľko ste načal tému financovania športového areálu nedá mi to. Vysvetlite tu prosím tým, ktorí pochybujú /nie tým Vašim, tým je to jasné/ prečo nespustíte financovanie rekonštrukcie Slávie rovno z peňazí, ktoré spláca Aquarelax. Veď všetko nemusí byť hotové hneď a určite ste schopný vyjednať s dodávateľom prác primeraný spôsob úhrady faktúr podľa toho ako budú práce vykonávané a fakturované. Ale prosím Vás nebalamuťte ľuďom hlavy, že banky sa idú zblázniť, aby Trnave poskytli super výhodný úver, so zafixovanou úrokovou sadzbou po celú dobu splácania a že výška úveru+úroky sa bude rovnať 750.000 eur. To buď ste nedával na Obchodnej akadémii pozor, alebo sú Vaše tvrdenia účelové.
      Trnava bola aj v časoch “pred” v dlhodobo dobrej finančnej kondícii a to najmä preto, že nebola zaťažená nezmyselnými úvermi. Nesprávajme sa ako naivné “socky”, ktorým nebankovky ponúknu super výhodné úvery, ktoré nemusia splácať. Teda nemusia splácať hneď !!! Veľmi lákavé !

      • 6.1.2.1.1.1
       Jozo says:

       Mne je len zahadou,ze poslanci ako Bosnak,Butko ci Pobiecky nehlasovali za pozicku na Slaviu,ale ako krajski poslanci zahlasovali za pozicku v hodnote 18 melonov…A to uz VUC je zadlzena…Nuz a teraz bud mudry …Alebo nam to vysvetli investigativny novinar Gabriel Kopunek?

       • 6.1.2.1.1.1.1
        juraj says:

        Ja nie som proti pôžičkám a úverom. Keď sme začínali ako mladí manželia a pokazila sa nám práčka, tak som si novú kúpil na pôžičku, lebo som nemal na novú hohovosť. Chápeš ten rozdiel, nekúpil som si na pôžičku “fontánu s vodotryskom”, aj keby som ju chcel, lebo som mal inú prioritu a inak to vyriešiť nešlo. Nerobím preto závery nad hlasovaním pp. Bošnáka a spol., lebo neviem načo sú určené úvery, za ktoré hlasovali. Všetko je to o stanovení si priorít. Trnava nie je Dubai, kde nevedia čo s peniazmi, my musíme každú korunu, teda euro obrátiť v ruke a investovať ho rozumne. Ešte raz zdôrazňujem, nie som vôbec proti osvetleným a vyhrievaným bežeckým dráham a pod., nie som proti cykloveži, ale hľadajme spôsoby ako to ufinancovať a nie zvoliť cestu najľahšieho odporu bez predstavy s akými následkami. Cestou je participácia na projekte rôznych partnerov /podnikatelia, zbierky, dary, veľké firmy, dotácie od štátu, eurofondy a pod./. A ďalej je zcestné presadzovať podobné investície spôsobom, že keď vládnu bežci, budujme trate, keď tu budú cyklisti, budujme cykloštadióny, keď tu raz budú vládnuť holubári, tak budeme budovať prioritne holubníky. Veď urobme prieskum čo na to ľudia, lebo sú to ich peniaze, nie úzkej skupiny. Vysvetlime im o čo ide, so všetkými pozitívami, ale aj negatívami, ktoré riešenie môže priniesť a potom urobme záver. Nie však lajkami na facebooku, ale stretnutiami, debatami a spôsobmi a prostriedkami, ku ktorým má prístup každý občan, lebo aj hlasy občanov, ktorí nedisponujú možnosťami a zručnosťami, ktoré by im umožnili prístup k internetu sú dôležité a nie je ich málo. Všetko je to plytké, povrchné, ako celá táto doba.

        • 6.1.2.1.1.1.1.1
         Juraj Fuzák says:

         Ja ti to skusim vysvetlit este raz. Aquarelax splaca mestu 750 000 v mesacnych splatkach v prvej splatke 100 000 ktoru uz zaplatili. Uznesenie zastupitelstva hovori ze tieto peniaze nemozu byt preinvestovane nikde inde iba na Slavii. Mesto dokonca tieto splatky investorovi kazdorocne uroci.

         Odhad na celkovu rekonstrukciu je cca 1 000 000 eur. Maju sa za to vybudovat nove basketbalove ihriska, nohejbalove ihriska, bezecke trasy, futbalove ihrisko velke s moznostou delit ho operativne na tri male a ma sa vymenit povrch na atletickom stadione.

         Do zastupitelstva bol predlozeny navrh na schvalenie tzv. uveroveho ramce v hodnote 1 000 000 €. Uverovy ramec neznamena ze ho musis vycerpat ale ze mozes v ramci tejto sumy operativne nacerpavat peniaze na jednotlive investicne akcie podla toho za kolko ich vysutazis.

         Mesto je v takej financnej kondicii a tak malo zadlzene ze aj keby sme tento cely uverovy ramec vycerpali tak na druhy rok budeme menej zadlzeni ako tento rok, kedze dva uvery z minulosti na druhy rok koncia.

         Trnava je najmenej zadlzene krajske mesto a napriklad taka Nitra, ktora je zadlzena viac si nasposledy brala uver myslim s 0,37% urokom.

         Tu ide o to ze aj keby sme sumu 750 000 € ktoru nam bude splacat investor mierne prekrocili tak mame za relativne velmi nizky naklad spickovy sportovy areal pre verejnost.

         Cize v podstate sa v tomto pripade naplna to o com hovoris a to je participacia podnikatelskych subjektov, kedze podnikatelsky subjekt bude de facto tuto investiciu splacat.

         Nieje to scestne presadzovat kedze tu vladnu “bezci” ci ako to nazyvas, kedze v zastupitelstve moc bezcov nesedi a 31 poslancov hlasovalo za to aby tieto peniaze boli preinvestovane do Slavie.

         Pokial hovoris o participacii, stretnutiach, debatach s obcanmi, na kolkych takychto sedeniach si sa zucastnil? Kolko dotaznikov si vyplnil? Kolko projektov do participativneho rozpoctu si predlozil? Kolko vyborov mestskych casti si sa zucastnil a prezentoval svoje napady a pripomienky? Mas milion moznosti sa zapojit tak do toho.

         • 6.1.2.1.1.1.1.1.1
          juraj says:

          No,v prvom rade, vysvetlím Ti význam slova participácia.
          Participovať znamená mať na niečom účasť, podieľať sa na niečom, napr. na dlhu. Vysvetli ako sa Aquarelax bude podieľať na našom dlhu. Tým, že bude splácať svoj dlh voči mestu? Nestrieľaj od pása, málokedy trafíš. Participácia iných subjektov na projekte obnovy Slávie by mala byť založená na tom, že prispejú na jeho výstavbu a potom by sa mohli podieľať na nejakých výnosoch. Ale keďže Slávia nebude prinášať zisk, bude im musieť stačiť pekná reklama, ktorú im Slávia bude robiť. Ale toto sú veci na dlhšiu debatu,
          a to nehovorím o ďalších spôsoboch financovania. Veď mi tu nežijeme v hladovej doline o ktorú nemá nikto záujem. Na západ od nás sa na financovaní týchto veci podieľajú kľúčové podnikateľské subjekty z daného regiónu a tých u nás máme neúrekom. Takže jednať, jednať, jednať a výsledok sa dostaví.

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.1.1
           5ulo says:

           Poorobeton by urcite rad prispel :D

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.1.2
           Juraj Fuzák says:

           Mne nemusis vysvetlovat co je to participacia. Posledny krat…peniaze za pozemok pod aquapark nemozu byt pouzite na nic ine, koniec hlasenia. Partner sa bude hladat pri projekte mestskej haly ked k nemu pride.

         • 6.1.2.1.1.1.1.1.2
          pesimista says:

          Zámer so Sláviou podľa návrhu poslanca Fuzáka pokladám za veľmi dobrý, po zhodnotení v kľude a bez náhlenia, priam za vynikajúci.

          Mám však pocit, že v zápale práce za dobrú vec a časovej tiesni stihnúť podklady do zastupiteľstva, podcenil dostatočné odkomunikovanie zámeru k ostatným poslancom a aj k verejnosti. Na prvé počutie tu rezonuje veľká suma 1 milión a slovo úverový rámec, vnímané ako úver. Niečo takéto potrebuje aj dajaký čas na „strávenie“ .

          Vysvetliť zabezpečenie splácania napr. pri „skrachovaní“ aquaparku, vysvetliť predpokladanú skladbu úročenia /EURIBOR ?M + marža/ prípadne fixáciu. Porovnať to so spôsobom úročenia pri splátkach od aquaparku. Viackrát vysvetliť rozdiel medzi nacenenou a očakávanou vysúťaženou cenou. Kontrolné postupy pre ostražitosť.

          Ak pôjde pri budúcom prejednávaní zámeru v MZ poslancom naozaj o občana a obyvateľaľa mesta, po vysvetlení nejasností /veľa je zrozumiteľne vysvetlené aj tu v komentároch pod článkom/ nie je reálny dôvod zámer neschváliť.

          Avšak ten značne konfrontačný záver, inak veľmi prínosného príspevku, by nabudúce mohol byť aj trochu diplomatickejší.

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.2.1
           Juraj Fuzák says:

           Zaver zrejme mohol byt diplomatickejsi, ja vsak niesom ten typ, ktory bude diplomaticky voci niekomu kto presne chape o com sa hovori a pritom naschval hovori o inych prioritach a dobre vie ze tie peniaze nikde inde pouzite byt nemozu, presne tak ako 1 234 756 €, za ktore kupil Matovic ubytovnu na Kollarovej a tie peniaze su viazane na socialne byty.

           Ja pevne verim ze sa najde dostatok poslancov, ktori to podporia na dalsom zastupitelstve.

         • 6.1.2.1.1.1.1.1.3
          Občan says:

          Stratený prípad. Spätná väzba vypnutá.

          • 6.1.2.1.1.1.1.1.3.1
           Technik says:

           Súhlas. Systém bez zápornej spätnej väzby, alebo úplne bez spätnej väzby sa stáva nariadeným systémom. Ľudovo povedané neriadená strela.
           Na Toto treba dať bacha.

        • 6.1.2.1.1.1.1.2
         hugo says:

         Súhlasím s jurajom – to čo občania chcú majú predkladať komunálni poslanci a pýtať sa voličov. Máš nejaký konkrétny príklad od poslancov z KDH, že by dali niečo od ľudí a nie od vedenia?
         Napríklad poslanec Alchus ani nebol schopný nájsť jedinú položku z rozpočtu ktorá ho zaujímala, bola totiž na druhej strane, ale hlavne že hlasoval proti rozpočtu ! Myslíš že tušil čo v tom rozpočte je ?

 7. 7
  jano says:

  SUPER Juraj,len a len na to sú tam s celkom dobrými platmi aj benefitmi, je ich tam na úrade 200 hore dole pár zamestnacov a za nimi by mala byť vidieť aj práca , myslím ,že prišli už do celkom zabehnutého systému, horšie to bolo v začiatkoch po 89 /niekedy kto bolo bolestné,zákony nedokonalé, chaos aj./takže nastúpili idúceho vlaku, nie posúvajúceho sa, Juraj má pravdu tie dobrovolné akcie ste nerobili nezištne,to tu bolo vždy,ale preto abyste sa dostali do vedenie mesta, všetci ste tam z LT , budiž ale ta samochvála prezentovaná od niektorých nie je už na mieste.

 8. 8
  otazka says:

  A čo garážový dom na Halenárskej ulici ? to sa nebude už riešiť vôbec ? kedy sa to bude stavať ?

  • 8.1
   odpoveď says:

   Stavať sa bude, keď dáš na to peniaze alebo súkromný investor, návratnosť je asi 25 – 30 rokov.
   Hala na Slávii vraj kolabuje – je treba 5 mil, cesty – treba milióny, byty treba miliardy. Potom príde na rad garáž.

   • 8.1.1
    otazka says:

    Ale veď súkromní investori boli, ale Mesto im nechcelo predať ten pozemok :)
    taká je vraj pravda :)

    • 8.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Ani ten pozemok nikdy mesto nepreda sukromnikovi na parkovaci dom. Preco by to robilo? Za sucasneho stavu sa iba v meste vyberie takmer milion eur za parkovne, cize tieto peniaze sa kludne mozu pouzit na splatku uveru na parkovaci dom. Toto jednoznacne musi zostat v rukach mesta a nie do sukromnych ruk.

     • 8.1.1.1.1
      otazka says:

      Ale ved oka.
      Pan Fuzak, takze sukromni investori boli, parkovaci dom bolo a je mozne postavit. Vsak.
      Pretoze Says pise , ze investori neboli :)

      • 8.1.1.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       ja netusim kto je Says, ale ak by nejaky investori boli tak by sa tym musela zaoberat majetkova komisia na zaciatok a nic take sa nestalo. To ci niekto neoficialne mal zaujem alebo nemal je nepodstatne pretoze akekolvek dohady o sukromnikovi stavajucom parkovaci dom padaju na tom ze to sukromny dom nebude :) Samozrejme ze stavat je mozne, je vsak treba dohodnut sposob financovania, podmienky, projekt, stavebne povolenia a podobne.

 9. 9
  otazka says:

  ostávajú Vám dva roky

 10. 10
  Peter says:

  Zatiaľ si myslím, že tímto mladým poslancom to celkom ide. Aby ukázali svoje schopnosti a dobré úmysly v plnej sile, chcelo by to pre nich v budúcom volebnom období lepší volebný výsledok, čo zároveň znamená horší volebný výsledok opozície – skorumpovaných farizejských papalášov a “červených” biznismenov.

 11. 11
  góól says:

  Bolo zaujímave sledovať ako si Mráz dal gól do vlastnej bránky s halou Slávia.
  Presne zadefinoval neschopnosť svojich predchodcov a poukázal na ich starostlivosť o mestský majetok.
  Pripomínam ruiny na Trojičnom námestí tiež mestský majetok, ktoré našťastie kúpil Trnka.

  Hlasovaniu o rozpočte predchádzajú hodiny a hodiny rokovaní medzi tzv. klubmi (tlupami), zasadaní mestskej rady (zrady) atd. Načo sa to vlastne organizuje, keď farizeji aj tak porušia dohody a hlasujú proti alebo sa zdržia, čo je to isté.
  Rozpočet je najdôležitejšia záležitosť mesta, ale to ich nezaujíma dôležité je vlastné ego. Stačí vlastne iba mestské zastupiteľstvo a tie intrigy treba zrušiť.
  Proti: Butko, Alchus
  Zdržal sa : Bošnák, Mráz, Pobiecky, Halada, Fridrichová, Kramár, Peciar ( ?!! )
  Ješitnosť, zatrpknutosť, arogancia, frustrácia …

 12. 12
  Bumbum says:

  Vobec nejde o uver ktory mesto bez problemov splati takmer cely z penazi od Svatka. Podotykam ze tie peniaze su za pozemok ktory mu kadehaci chceli dat za euro a z virtualneho akvaparku si spravili hlavnu temu pred volbami.
  Ide o to ze tak masivna investicia do sportovisk na zanedbanej Slavii ktore by ludia mohli vyuzivat ZADARMO by bola velmi vidiet pred dalsimi volbami. A to predsa nemozu dopustit.
  Len blbec si nepozicia ked potrebuje investovat a uver so smiesnym urokom hravo zvladne splacat. Pchat radsej do ponozky a strachovat sa o buducnost v dobrych casoch je smiesna Butkova zastierka. Na amfik si kolko pozicali?
  Ale Butkove jesitne exhibicie za pultikom su fantasticke, takto sa na stare kolena zhovadovat pred celym mestom…

 13. 13
  Peter Pejkovič najst. says:

  Z dejepisu som mal vždy jednotku, neskutočne ma bavil. Pokiaľ mi pamäť siaha, už v prvotnopospolnej spoločnosti na čele kmeňa stál náčelník, ktorý obklopený radou starších, staral sa o to, aby kmeň prežil. Dokonca aj zvieratá sa riadia skúsenosťami starších jedincov, napr. slony v stáde vedie najstaršia slonica, vodkyňa stáda. Tak mladí, uberte trošku z toho entuziazmu a nadšenia, lebo už aj banky prechádzajú na prehodnocovanie úverov, a čo sa teraz javí ako super biznis, o dva – tri roky vôbec nemusí byť pravda. Odjakživa platilo – zlatá stredná cesta. Tak navrhujem historicky druhé zasadanie mestskej rady na zimnom štadióne na 26.12.2016 o 17,00h., vtedy majú všetci čas, aj ja, môžeme sa baviť. A prizvite aj Miška hokejistu a z Opoja cyklistu.

  • 13.1
   Juraj Fuzák says:

   pan Pejkovic, prvotnopospolna spolocnost je sucastou historie pretoze sa ludstvo vyrazne posunulo vpred. Uz nezijeme v dobe kedy sa rada starsich dorozumieva par slovami a stara sa o to aby kmen prezil. Dokonca ani to prezitie v prvotnopospolnej spolocnosti nebolo uspechom vykladnou skrinou rady starsich vzhladom na priemerny vek dozitia a umrtnost v kmenoch. Dokonca si trufam povedat ze niesme ani zvierata cize porovnavat cloveka k stadu aj ked krasnych prezuvavcov, no neviem :)

   Zlata stredna cesta je presne to v com s Vami suhlasim. V tomto konkretnom pripade bola zlata stredna cesta nie predat pozemok pod aquapark za euro (to by bola extremna cesta) ale po dohode s investorom za 750 000. Dalsi krok na zlatej strednej ceste bol schvalenie tohto predaja a prijatie uznesenia MZ ze tieto peniaze budu preinvestovane na Slavii. Zlatou strednou cestou sa da povazovat aj to ze nebudem rok co rok rozbijat areal po kuskoch ale ho opravim naraz, navyse za peniaze, ktore mi splaca niekto iny. Banky nie ze prechadzaju na prehodnocovanie uverov, oni to robia kontinualne. Momentalne sme v kondicii kedy si mozme pozicat pod percento co je viac ako mesto uroci splatky investora pozemku, plus uroky ako vieme sa daju fixovat Pan Pejkovic takze nie, entuziasmus a nadsenie mladych, ale presne ako ste povedali, zlata stredna cesta.

  • 13.2
   juraj says:

   Ani ja to nevidím tak ružovo a jednoducho, ako to prezentuje vedenie mesta. Hovorí sa, že za pozemok pod aquapark je dĺžnik mestu dĺžny 750.000 uer. Neviem ako sa realizuje splátka, ale p. Primátor hovoril o 12 ročnej splatnosti. Keď si dnes požičiame milión, za 12 rokov bude náš dlh vyšší u úroky. Bude zaručená fixácia úrokovej sadzby na celú dobu splácania úveru, obávam sa že nie. Takže jednoduchý záver, dĺžnik by nám splatil svojimi splátkami len časť nášho úveru a čo zvyšok?! Ak niekto tvrdí niečo iné zavádza.
   A ešte niečo poprosil by som tých “mladých”, aby stanovili hranicu, kto je pre nich mladý a kto starý, aby som vedel kam patrím. Lebo mať iný názor neznamená automaticky byť starý a dementný.

 14. 14
  jozo says:

  Nechápem tých Pórovcov,zase stonú na Spartak TV.A Butko sa ešte chváli,že on Spartaku dával 200 tisíc eur ročne.

 15. 15
  jojo says:

  Vy sa vobec necitite trapne ? Tieto vase zabo-mysie vojny, to co je ? To takto funguje komunikacia a rozhodovanie o veciach verejnych v nasej Trnave ? Ako male deti. To fakt nemate v sebe stipku zdraveho rozumu a tzv stavovskej cti ? Chce sa mi vracat z toho co tu citam. Hanba vam !!! Si tu masirujete vase nedotknutelne egá. Toto si TRNAVA nezasluzi !!!

  • 15.1
   Jozo says:

   Butko tým vlastne priznal ako slúžil a naďalej slúži Porovi.Celé KDH a Smer v Trnave.Niečo do strán vždy investoval a potom len vyťahoval peniažky z pokladnice mesta.

 16. 16
  Kamil Schultz says:

  Napriek tomu, že moj názor na pôsobenie primátora a poslancov za LTT je známy z tejto diskusie, teraz musím verejne podporiť Fuzákov návrh ohľadne Slávie. A rovnako ako oni by som sa nebál úveru. Škoda, že to neprešlo.
  P.S. Ešte vyriešte to parkovanie na Hlinách a ja Vám snáď dám aj hlas :P

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.