reklama

Poslanci schválili rozpočet na rok 2017, návrh o investíciách do areálu Slávie neprešiel

Rozprava poslancov k návrhu rozpočtu mesta Trnava na rok 2017 trvala viac ako 1,5 hodiny. Mestský rozpočet napokon poslanci schválili. Za návrh rozpočtu hlasovalo 19 poslancov, proti boli dvaja a siedmi sa zdržali.

Kým samotný návrh rozpočtu sa obišiel takmer bez diskusie, dominantným momentom rozpravy bol návrh vedenia mesta, prezentovaný poslancom Jurajom Fuzákom, o spôsobe financovania revitalizácie športového areálu Slávie a investovaní do opráv a výstavby nových športovísk určených pre širokú verejnosť na Slávii formou budúcich úverov.

Poslanec navrhol, aby sa rozsah plánovaných investícií zaradil do rozpočtu vo forme úverového rámca s tým, že konkrétne úverové zdroje by boli do rozpočtu zaraďované postupne cez aktualizácie na základe ich projekčnej a technickej pripravenosti a reálnych nákladov po verejných súťažiach.

Na výstavbu nových a opravy jestvujúcich verejných športovísk chce radnica použiť približne jeden milión eur. Ide o predpokladanú výšku investícií do verejne prístupných športovísk ako sú multifunkčné ihriská pre loptové hry, verejné bežecké okruhy, nohejbalové a basketbalové ihriská alebo vytvorenie tréningových plôch pre vrhačské disciplíny alebo lukostreľbu.

Peniaze plánuje radnica získať z úverov na jednotlivé projekty, pričom prípadné úvery majú byť splácané najmä z peňazí, ktoré mesto Trnava dostáva vo forme splátok za predaj pozemku pod akvapark v celkovej výške 750-tisíc eur.


Mesto chce na Slávii viac kvalitných športovísk pre verejnosť

Ilustračné foto

V dlhej diskusii prezentovali svoje postoje viacerí poslanci. Rozličné názory medzi niektorými zastupiteľmi panovali najmä v otázke investičných priorít mesta – či je potrebné investovať do športovísk na Slávii, keď sú v meste zlé cesty a chodníky, jeden z návrhov poukázal napríklad na potrebu investície do opravy Mestskej športovej haly.

Poslanec Fuzák zdôraznil, že kým sa splátky od majiteľov akvaparku budú pomaly zbierať na účte mesta, vďaka úveru môžu byť peniaze využité hneď a obyvatelia z ich budú mať okamžitý osoh v podobe lepších a kvalitnejších športovísk. „Navyše je potrebné pripomenúť, že mesto pri predaji pozemku pod akvapark rozhodlo, že tieto prostriedky sú účelovo viazané a môžu byť použité iba na zveľaďovanie areálu Slávie,“ doplnil.

Bývalý primátor Vladimír Butko poukázal na skutočnosť, že mesto a ekonomika je momentálne v dobrej finančnej kondícii, a preto by sa malo viac sústrediť na horšie časy, ako investovať milión eur a brať si úver. Zvlášt v tejto politicky turbulentnej dobe, aká panuje vo svete.

Poslanec Marián Galbavý zase prezentoval názor, že dobrý hospodár investuje do opráv a zveľaďovania svojho majetku vtedy, keď sa má dobre.

Podľa primátora Petra Bročku mesto má možnosť získať úver s veľmi nízkymi a výhodnými úrokmi pod jedno percento. Navyše, úverové zaťaženie mesta je pod 20 percentami, teda najmenej z krajských miest a nový úver by zaťaženosť nezvyšoval.

Návrh Juraja Fuzáka napokon neprešiel o jeden hlas. Za návrh hlasovalo štrnásť poslancov, štyria boli proti a desiati sa zdržali.

Rozpočet mesta Trnava na rok 2017 má byť vyrovnaný na strane celkových príjmov aj výdavkov v celkovej výške 55,77 milióna eur.

Bežné príjmy mesta Trnava majú v roku 2017 dosiahnuť 47 miliónov 763-tisíc eur, čo je o 1,7 milióna viac ako je predpoklad v tomto roku.

Bežné výdavky nastavili tvorcovia rozpočtu na 44 miliónov 83-tisíc eur.

Kapitálový rozpočet počíta s príjmami vo výške 1,8 milióna a výdavkami 9,7 milióna eur

Saldo príjmovej a výdavkovej časti navrhovaného rozpočtu v predpokladanej výške 4,2 milióna eur bude vyrovnané prevodom z rezervného fondu a prijatím úveru 900-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2016 16:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci schválili rozpočet na rok 2017, návrh o investíciách do areálu Slávie neprešiel”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.