reklama

Poslanci schválili rozpočet Trnavy na rok 2019

Mesto Trnava bude v roku 2019 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom na strane príjmov aj výdavkov vo výške 60,9 milióna eur. Návrh rozpočtu schválili dnes poslanci mestského zastupiteľstva.

Rozpočet napokon podporila aj časť poslancov z klubu Naše MesTTo, zástupcovia ktorého v pondelok avizovali, že predložený návrh nepodporia.

Za návrh rozpočtu hlasovalo 20 poslancov, jeden bol proti a šiesti poslanci sa zdržali.

V rozprave zaznel iba jeden návrh poslankyne Veroniky Lančaričovej na zaradenie dotácie vo výške 6000 eur do rozpočtu pre Trnavskú hudobnú spoločnosť.

Po schválení materiálu nastal v sále mierny šum. Poslankyňa Agnesa Petková poznamenala, že hlasovala s vedomím, že predmetom hlasovania nebol samotný návrh rozpočtu, ale išlo len o čiastkové hlasovanie o návrhu poslankyne Lančaričovej.

Po krátkej porade pracovného predsedníctva zostalo hlasovanie v platnosti, nikto z ďalších poslancov voči jeho priebehu nenamietal.


Hlasovanie o návrhu rozpočtu

REPROFOTO: Mestská televízia Trnava

Rozpočet na budúci rok je navrhnutý ako vyrovnaný na strane príjmov a výdavkov. Mesto Trnava počíta v roku 2019 s použitím zdrojov vo výške 60,9 milióna eur.

Bežné príjmy majú dosiahnuť 53 miliónov eur, kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 4,7 milióna, príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 3,2 milióna eur.

Na strane bežných výdavkov je navrhnutá suma 50,7 milióna eur, kapitálové výdavky majú dosiahnuť 7,7 milióna eur, výdavkové finančné operácie – teda splátky istín úverov – predpokladá mesto v hodnote 2,5 milióna eur.

Pre porovnanie aktuálny rozpočet mesta Trnava na rok 2018 po septembrovej 3. aktualizácii (záverečný účet bude známy vo februári) počíta s vyrovnaným rozpočtom na strane príjmov a výdavkov v sume 71,3 milióna eur.

„V roku 2019 rozpočtujeme vyššiu výšku miestnych daní – navýšenie dane z nehnuteľností o 2,46 % oproti očakávanej skutočnosti roka 2018 vzhľadom na vývoj príjmov z dane z nehnuteľností v roku 2018. Príjem z podielu na dani z príjmov fyzických osôb rozpočtujeme v čiastke o 1,46 % vyššej ako je očakávaná skutočnosť za rok 2018, t. j. vo výške 22,3 milóna eur. Kapitálové príjmy rozpočtujeme o 56,88 % vyššie ako je očakávaná skutočnosť roka 2018 z dôvodu plánovaného predaja budov na Halenárskej ulici, ulici Trhovej 2 a pozemkov pri PSA Peugeot Citroën,“ konštatuje sa v dôvodovej správe návrhu rozpočtu predloženom mestským úradom.

Vo výdavkovej časti rozpočtu predpokladá mesto nárast bežných výdavkov na elektrickú energiu na zabezpečenie prevádzky verejného osvetlenia (o 5,73 %), na činnosť zariadení sociálnej starostlivosti a na podporu neverejných poskytovateľov sociálnej starostlivosti (6,26 %), na originálne kompetencie na úseku školstva (12,29 %), na športové aktivity (22,82 %) a na správu športových areálov (13,94 %), na kultúrno-umelecké aktivity a správu kultúrnych zariadení (12,91 %), ako aj na mzdy a odvody s či zabezpečenie mestskej polície (15,95 %).

Výrazný pokles v porovnaní s rozpočtom na rok 2018 predpokladá mesto v oblasti kapitálových výdavkov. Na investičné akcie plánovalo mesto v tomto roku vynaložiť 19,7 milióna eur (skutočnosť k 6. novembru je 4,3 milióna, konečné čísla budú známe po zverejnení záverečného účtu vo februári), na rok 2019 predstavuje návrh rozpočtu v oblasti kapitálových výdavkov čiastku 7,7 milióna eur.

Predpokladaná výška dlhu mesta k 31. decembru 2018 predstavuje 15,54 %. Výšku dlhu v roku 2019 očakáva mestský úrad na úrovni 15,12 % vychádzajúc z očakávaných bežných príjmov roka 2018.

Rozpočet jednotlivých programových kapitol predstavíme postupne v najsledujúcich týždňoch.


Pre zväčšenie kliknite na tabuľku

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2018 13:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

9 komentárov pre “Poslanci schválili rozpočet Trnavy na rok 2019”

 1. 1
  Rado says:

  Pekne si kdhaci sami dali gol:)) Ti neomylni a vecne bazirujuci na rokovacom poriadku ani poriadne nevedeli za co hlasuju, aj ked to bolo jasne z titulu predlozeneho navrhu. Petkova a Pobiecky do poslednej chvile nevedeli co maju zmagnut. Mraz pan neomylny znalec rokovacieho poriadku bol sam ZA, pritom este vcera vyskakoval, ze urcite nepodpori rozpocet a sam si dal dnes vlastny gol. Toto by som mal volit..??? Dakujem neprosim.

 2. 2
  Steve Boshnak says:

  Poslanci za Naše MesTTo nepodporia návrh rozpočtu na rok 2019, navrhnú aj preschválenie uznesenia o City Arene »

 3. 3
  Teta says:

  Zaujímavé, že sa tu nepíše nič o tom, že poslanci znovu odhlasovali nesúhlas so súdnym sporom s City-arenou.

 4. 4
  Pravda o Trnave says:

  A kde sú teraz trolovia od Piačeka a Mráza??? Asi sa im nechce komentovať gól do vlastnej bránky…

 5. 5
  taraj says:

  Oni trolujú u Kopúnka….D

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.