reklama

Poslanci schválili rozpočet Trnavy na rok 2019

Mesto Trnava bude v roku 2019 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom na strane príjmov aj výdavkov vo výške 60,9 milióna eur. Návrh rozpočtu schválili dnes poslanci mestského zastupiteľstva.

Rozpočet napokon podporila aj časť poslancov z klubu Naše MesTTo, zástupcovia ktorého v pondelok avizovali, že predložený návrh nepodporia.

Za návrh rozpočtu hlasovalo 20 poslancov, jeden bol proti a šiesti poslanci sa zdržali.

V rozprave zaznel iba jeden návrh poslankyne Veroniky Lančaričovej na zaradenie dotácie vo výške 6000 eur do rozpočtu pre Trnavskú hudobnú spoločnosť.

Po schválení materiálu nastal v sále mierny šum. Poslankyňa Agnesa Petková poznamenala, že hlasovala s vedomím, že predmetom hlasovania nebol samotný návrh rozpočtu, ale išlo len o čiastkové hlasovanie o návrhu poslankyne Lančaričovej.

Po krátkej porade pracovného predsedníctva zostalo hlasovanie v platnosti, nikto z ďalších poslancov voči jeho priebehu nenamietal.


Hlasovanie o návrhu rozpočtu

REPROFOTO: Mestská televízia Trnava

Rozpočet na budúci rok je navrhnutý ako vyrovnaný na strane príjmov a výdavkov. Mesto Trnava počíta v roku 2019 s použitím zdrojov vo výške 60,9 milióna eur.

Bežné príjmy majú dosiahnuť 53 miliónov eur, kapitálové príjmy sú navrhnuté vo výške 4,7 milióna, príjmové finančné operácie majú v budúcom roku predstavovať 3,2 milióna eur.

Na strane bežných výdavkov je navrhnutá suma 50,7 milióna eur, kapitálové výdavky majú dosiahnuť 7,7 milióna eur, výdavkové finančné operácie – teda splátky istín úverov – predpokladá mesto v hodnote 2,5 milióna eur.

Pre porovnanie aktuálny rozpočet mesta Trnava na rok 2018 po septembrovej 3. aktualizácii (záverečný účet bude známy vo februári) počíta s vyrovnaným rozpočtom na strane príjmov a výdavkov v sume 71,3 milióna eur.

„V roku 2019 rozpočtujeme vyššiu výšku miestnych daní – navýšenie dane z nehnuteľností o 2,46 % oproti očakávanej skutočnosti roka 2018 vzhľadom na vývoj príjmov z dane z nehnuteľností v roku 2018. Príjem z podielu na dani z príjmov fyzických osôb rozpočtujeme v čiastke o 1,46 % vyššej ako je očakávaná skutočnosť za rok 2018, t. j. vo výške 22,3 milóna eur. Kapitálové príjmy rozpočtujeme o 56,88 % vyššie ako je očakávaná skutočnosť roka 2018 z dôvodu plánovaného predaja budov na Halenárskej ulici, ulici Trhovej 2 a pozemkov pri PSA Peugeot Citroën,“ konštatuje sa v dôvodovej správe návrhu rozpočtu predloženom mestským úradom.

Vo výdavkovej časti rozpočtu predpokladá mesto nárast bežných výdavkov na elektrickú energiu na zabezpečenie prevádzky verejného osvetlenia (o 5,73 %), na činnosť zariadení sociálnej starostlivosti a na podporu neverejných poskytovateľov sociálnej starostlivosti (6,26 %), na originálne kompetencie na úseku školstva (12,29 %), na športové aktivity (22,82 %) a na správu športových areálov (13,94 %), na kultúrno-umelecké aktivity a správu kultúrnych zariadení (12,91 %), ako aj na mzdy a odvody s či zabezpečenie mestskej polície (15,95 %).

Výrazný pokles v porovnaní s rozpočtom na rok 2018 predpokladá mesto v oblasti kapitálových výdavkov. Na investičné akcie plánovalo mesto v tomto roku vynaložiť 19,7 milióna eur (skutočnosť k 6. novembru je 4,3 milióna, konečné čísla budú známe po zverejnení záverečného účtu vo februári), na rok 2019 predstavuje návrh rozpočtu v oblasti kapitálových výdavkov čiastku 7,7 milióna eur.

Predpokladaná výška dlhu mesta k 31. decembru 2018 predstavuje 15,54 %. Výšku dlhu v roku 2019 očakáva mestský úrad na úrovni 15,12 % vychádzajúc z očakávaných bežných príjmov roka 2018.

Rozpočet jednotlivých programových kapitol predstavíme postupne v najsledujúcich týždňoch.


Pre zväčšenie kliknite na tabuľku

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2018 13:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci schválili rozpočet Trnavy na rok 2019”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.