reklama

Poslanci za Naše MesTTo nepodporia návrh rozpočtu na rok 2019, navrhnú aj preschválenie uznesenia o City Arene

Poslanecký klub Naše MesTTo zrejme nepodporí predložený návrh rozpočtu mesta Trnava na rok 2019 a viacročný rozpočet na roky 2020-2021. Informoval o tom predseda klubu a kandidát koalácie KDH, Strana zelených Slovenska a SDKÚ-DS na primátora Rastislav Mráz na tlačovej besede. Venoval sa tiež téme súdnemu sporu mesta so City Arenou.

Téma návrh rozpočtu mesta

Mráz predložil na úvod tlačovej besedy štatistiky, porovnávajúce kapitálové výdavky mesta Trnava na investičné akcie počas predchádzajúceho a súčasného volebného obdobia.

„V rokoch 2011 až 2014 bola priemerná výška kapitálových výdavkov na úrovni 8,9 milióna eur. V tomto volebnom období v rokoch 2015-2017 boli kapitálové výdavky podľa schválených záverečných účtov priemerne iba 5,5 milióna eur. Pripomínam, že predchádzajúce vedenie mesta malo k dispozícii ročne o zhruba 10 miliónov eur príjmov menej, z toho o asi 5,5 milióna eur menej z podielových daní,“ zhodnotil Mráz.

Poukázal tiež, že vo volebnom roku 2018, po poslednej aktualizácii rozpočtu, plánuje trnavská randica investovať 19,7 milióna eur. „Hoci niekto tvrdí, že neinvestuje len vo volebnom roku, ukazuje sa, že opak je pravdou,“ poznamenal.


Rastislav Mráz počas pondelkovej tlačovej besedy

Rozpočet na rok 2019 počíta s kapitálovými výdavkami vo výške 7,7 milióna eur. „Ide výlučne o výdavky kryté čerpaním doposiaľ nevyčerpaného úveru a predpokladanými eurodotáciami,“ poukázal R. Mráz. V ďalších rokoch je v rozpočte navrhnutá suma 1,8 milióna eur pre rok 2020 a 2,4 milona eur na rok 2021.

„Chcem tiež podčiarknuť, že rezervný fond mesta bude v tomto roku definitívne a úplne vyčerpaný. Bývalé vedenie pánu primátorovi nechalo rezervný fond v objeme okolo 10 miliónov eur, on nechá svojmu perspektívnemu nástupcovi rovnú nulu. Pretože schválené čerpanie rezervného fondu v tomto roku bolo v prvom návrhu rozpočtu na úrovni 1,2 milióna eur, ale definitívne očakávanie čerpanie bude na úrovni 9,8 milióna. Zostatok v roku 2019 má byť nula, rovnako tak v rokoch 2020 a 2021 sa počíta s tým, že rezervný fond nebude,“ vyhlásil.

Predložený návrh rozpočtu poslanecký klub Naše MesTTo za nezodpovedný.

„Už teraz vieme, že v ňom nie sú dostatočne zakomponované viaceré prevádzkové potreby mesta a ním zradených organizácií, ktoré hovoria o okamžitej potrebe aktualizácie po voľbách. Zároveň boli absolútne ignorované požiadavky poslaneckých klubov na akékoľvek návrhy, na zmeny, nebol priestor na diskusiu. Výsledná podoba je nekompromisným výsledkom návrhu z radnice. Nevidíme preto dôvod na jeho podporu na zajtrajšom mestskom zastupiteľstve,“ naznačil Mráz, akým spôsobom budú hlasovať poslanci poslaneckého klubu o predloženom návrhu.

V prípade, že by nedošlo k schváleniu rozpočtu na novembrovej schôdzi, urobí tak až nové mestské zastupiteľstvo. „Nie je problém zvolať po ustanovujúcom zasadnutí v decembri aj riadnu schôdzu, na ktorej môže byť rozpočet schválený,“ podotkol.

Téma žaloba na City Arenu

Rastislav Mráz informoval, že disponuje informáciou od protistrany o tom, že rozsudok Okresného súdu v Trnave im bol doručený 26. októbra 2018.

„Vzhľadom k tomu, že doručovanie rozhodnutí sa deje prostredníctvom elektronických schránok, tak predpokladáme, že v tom istom termíne bol doručený aj mestu Trnava. Z toho vyplýva, že lehota na podanie prípadného odvolania 15 dní uplynie 10. novembra, resp. sa prekladá na najbliží pracovný deň 12. novembra. Doteraz nemáme odpovede na osem otázok položených na mimoriadnom MZ 3. októbra, hoci primátor sľúbil, odpovie písomne. Nemáme informácie ani o tom, či primátor podpísal uznesenie mestského zastupiteľstva, v ktorom bol vyzvaný, aby nepokračoval v súdnom spore. Predpokladáme však, že ho doteraz nepodpísal, preto na zajtrajšom zastupiteľstve navrhneme opätovné preschválenie uznesenia,“ uviedol.

Poslanec Vladimír Butko pripomenul, že na mestskej rade minulý týždeň navrhol, aby mal rozsudok k dispozícii každý poslanec. „Ja rozumiem vedeniu mesta, že pre nich nie je vhodné v tejto dobe ukázať svetu takýto rozsudok, preto tlačia na to, aby sa to stalo až po voľbách. Pretože ten rozsudok je jednoznačný. Jeden poslanec raz na pána Bošnáka povedal, že na jeho mieste by chodil po kanáloch. Ten, kto spôsobil toto, by mal chodiť ešte po ďaleko hlbších kanáloch,“ myslí si Butko.

Ako ďalej pripomenul, z textu uznesenia jasne vyplýva, že majetkové veci nerieši primátor, ale zastupiteľstvo.

„My keď predávame alebo kupujeme jeden meter štvorcový pozemku, rozhoduje o tom zastupiteľstvo a ukladá mestskému úradu pripraviť zmluvu na podpis primátorovi. Tu sa nič také neodohralo a tu hovoríme o najväčšej majetkovej kauze v dejinách tohto mesta,“ skonštatoval V. Butko.

Bývalý primátor Štefan Bošnák pripomenul, že mesto za neúspešnú žalobu bude platiť a náklady sa môžu podľa jeho slov vyšplhať až na 160-tisíc eur. „Ľudia by si mali uvedomiť, že takáto blbosť, čo urobil primátor, môže stáť mesto len v prvom kole 5 miliónov korún.“

Rozhodnutie súdu zatiaľ o konkrétnych sumách nehovorí, iba konštatuje, že žalobca je povinný zaplatiť trovy v plnom rozsahu a o ich výške sa bude rozhodovať samostatným uznesením. „Ak sa mesto odvolá, sumy môžu ešte narastať,“ zdôraznil R. Mráz.

Téma volebná kampaň

Na záver kandidát koalície označil končiacu sa volebnú kampaň ako veľmi úspešnú.

V rámci kampane pred komunálnymi voľbami vsadili na kontaktnú kampaň medzi obyvateľmi z rôznych častí mesta. Uskutočnili celkom 37 rôznych stretnutí, kde mali Trnavčania možnosť 78 hodín diskutovať o ich víziách pre rozvoj mesta.

„Naša kampaň skončí posledným stretnutím s obyvateľmi Trnavy v stredu podvečer na Trojičnom námestí pred divadlom. Už teraz ďakujem všetkým kandidátom na poslancov za ich nasadenie a obetu,“ dodal.

Reakcia primátora Petra Bročku na vyjadrenia o rezervnom fonde:

„Tvrdenie, že rezervný fond bude v tomto roku definitívne a úplne vyčerpaný, je samozrejme úplný nezmysel. Celková výška rezervného fondu je 11 miliónov eur a absolútne voľne disponibilných (neviazaných) je 1,2 milióna eur. To, čo sa z akcií v rozpočte v danom roku nezrealizuje, sa následne stáva zdrojom rezervného fondu.

Príklad. Ak sa v tomto roku plánovali akcie za 10 mil. eur a reálne sa uskotočnili akcie iba za 7 mil., tak 3 milióny prechádzajú do rezervného fondu na budúci rok. Toto je bežný cyklus napĺňania rezervného fondu.

Cely vývoj, resp. pohyby s rezervným fondom schvaľovalo a schvaľuje zastupiteľstvo.

K údajným nulám na dalšie roky: Rezervný fond sa ani v minulosti nezapracovaval do trojročneho rozpoctu, vzhľadom na to, že jeho výška bola vyčíslená vždy až záverečným účtom.“ZDROJ: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 5. novembra 2018 12:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslanci za Naše MesTTo nepodporia návrh rozpočtu na rok 2019, navrhnú aj preschválenie uznesenia o City Arene”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.