reklama

V Západoslovenskom múzeu otvoria výstavu o histórii a súčasnosti dobrovoľného hasičstva v kraji

Oheň chránil človeka od nepamäti pred zimou a tmou, pomáhal pri príprave jedla, pri love zvierat, neskôr pri spracovaní rúd. Napriek tomu človek neraz pocítil ničivú silu ohňa spôsobenú prírodnými silami alebo ľudskou nepozornosťou.

Prvé všeobecné požiarne predpisy pre Uhorsko vydal Jozef II. v roku 1788. Vymedzovali sa v nich povinnosti úradníkov a cechov pri zachovávaní protipožiarnych opatrení a hasení vzniknutých požiarov v mestách po celom Uhorsku.
Keď v druhej polovici 19. storočia stratili cechy svoje postavenie, bolo potrebné v protipožiarnej ochrane miest vytvoriť novú organizáciu.

Vo väčších mestách začínali vznikať prvé dobrovoľné hasičské zbory. Na území Trnavského samosprávneho kraja vznikol medzi prvými Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave 4. novembra 1868 a v Hlohovci 5. júla 1874. Postupne pribúdali ďalšie v Šamoríne (1873), v Dunajskej Strede (1878), v Skalici (1881), v Piešťanoch (1882), v Senici (1889).

Dobrovoľné hasičstvo sa postupne stalo neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho a hospodárskeho rozkvetu spoločnosti. S heslom „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“ sa dobrovoľníci zapájali do záchranných prác pri požiaroch, živelných pohromách, odstraňovaní vojnových škôd, no stali sa aj plnohodnotnou súčasťou slávnostných podujatí v mestách a na vidieku.

Foto: Západoslovenské múzeum

Expozícia História a súčasnosť dobrovoľného hasičstva v Trnavskom samosprávnom kraji je poctou významnému fenoménu dobrovoľníctva, ale zameriava sa aj na vývoj protipožiarnej ochrany v nasledujúcom období.

Na celoštátnom zjazde československého dobrovoľného hasičstva v Trenčíne 6. augusta 1922 bola založená Zemská hasičská jednota na Slovensku a pod jej vedením sa začali vytvárať okresné jednoty.

Úlohou expozície je aj dokumentácia činnosti okresných jednôt od ich založenia až po súčasnú činnosť územných organizácií dobrovoľnej požiarnej ochrany. Pomocou bohatého fotografického fondu a archívnych dokumentov podrobne zachytáva ich činnosť v oblasti záchranárstva, vzdelávania, samaritánskej či kultúrnej činnosti na pozadí spoločenských a politických zmien.

Hranice súčasných okresov vznikli na základe nového územno-správneho členenia utvorením Trnavského kraja a Krajského úradu v Trnave.

Zo senického okresu boli vytvorené nové okresy Senica a Skalica, z trnavského okresu okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany a pod Trnavský kraj boli pričlenené aj okresy Galanta a Dunajská Streda.

Vďaka spolupráci s územnými organizáciami a regionálnymi múzeami v týchto mestách sa podarilo zozbierať veľa zaujímavých predmetov s tematikou hasičstva a záchranárstva, ktoré sú dôstojnou súčasťou expozície. 


Lucia Duchoňová

Ulož ako PDF
Napísal 1. mája 2017 21:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.