reklama

Atmosféru strhujúcej adaptácie slávnej novely Žena v čiernom podčiarknu kulisy trnavskej Synagógy

Synagóga – centrum súčasného umenia čoskoro poslúži ako atmosférická kulisa pre divadelné predstavenie Žena v čiernom, ktoré vzniklo ako adaptácia „gotickej“ novely Susan Hillovej. Kniha vyšla v roku 1983 a s úspechom bola preložená do desiatok jazykov po celom svete. Čitateľov k sebe pripútala spisovateľským talentom a strhujúcim napätím.

Rozpráva mrazivý príbeh londýnskeho advokáta Arthura Kippsa, ktorý prichádza do odľahlého domu na Uhorných močariskách, aby usporiadal pozostalosť po nebohej pani Drablowej. Deň za dňom odhaľuje tajomstvá ponurého sídla a jeho minulosti. Novela sa dočkala niekoľkých adaptácií vo forme rozhlasových hier, v roku 2012 ožila aj na striebornom plátne, no práve jej divadelná forma si získala milióny obdivovateľov.

Adaptáciu pre divadelné dosky napísal Stephen Mallatratt a diváci si ju prvýkrát mohli pozrieť už v roku 1987. Hra je napísaná len pre dvoch hercov a takto sa už tridsať rokov s úspechom hráva na britskom West Ende.

Na Slovensku sa ňou vo svojom repertoári pýši len Divadlo Kontra, ktoré ju teraz prvýkrát predvedie aj v Trnave.

Divadlo Kontra je držiteľom viacerých divadelných ocenení, medzi inými aj Prekvapenie novej drámy či Dosky 2007 za objav sezóny.

Tunajšiemu divákovi sa predstavilo už viacerými inscenáciami. Boli to najmä monodrámy Nenávidím, Rum a vodka a Hamlet, v ktorých účinkoval zakladateľ divadla Peter Čižmár, ktorý si aj za hru Žena v čiernom vyslúžil pozitívne reakcie.

Práve tu, „v role ustráchaného, životom zničeného advokáta Kippsa dostal priestor prejaviť svoj nesmierny talent, keď činoherne stvárnil vnútorné poryvy človeka, ktorého naháňajú duchovia minulosti,“ píše kritik Milan Zvada.

Popri Čižmárovi sa divákom predstaví i Tomáš Diro, ktorý s Divadlom Kontra v Trnave vystúpil už aj v trpkej inscenácii Kamene vo vreckách. Ten stvárňuje mladého herca, ku ktorému prichádza utrápený hlavný hrdina, aby sa skrz divadlo zmieril s hroznými udalosťami svojej mladosti.

Príďte aj vy na vlastnej koži zacítiť zlovestný chlad a ponurú atmosféru upršaného viktoriánskeho vidieka. Je to zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnete.

Predstavenie Žena v čiernom bude v Trnave uvedené v sobotu 13. mája so začiatkom o 20:00. Kapacita sály je 100 miest, odporúčame preto kúpu lístkov vopred.

Vstupenky v cene 8 eur si môžete osobne zakúpiť v Mestskej veži alebo on-line na adrese: www.ticketportal.sk/Event/Zena_v_ciernom.

Ulož ako PDF
Napísal 4. mája 2017 8:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.