reklama

Trnava sa stala Európskym mestom stromov 2017

Mesto Trnava úspešne rieši problém s nedostatkom prírodného zázemia intenzívnou výsadbou stromov priamo v mestskom prostredí. Za túto snahu a starostlivosť o zeleň udelila Trnave Európska arboristická rada (EAC) titul Európske mesto stromov 2017. Slávnostné odovzdanie ocenenia sa uskutoční v piatok 19. mája v Sade Antona Bernoláka, informuje radnica v tlačovej správe.

Mesto Trnava sa dlhodobo snaží rozširovať plochy zelene v meste. Vzhľadom na obmedzené priestorové možnosti sa však v poslednom sústreďuje najmä na zahusťovanie existujúcej zelene a hľadanie voľných miest na vysadenie nových stromov vhodných pre podmienky v konkrétnych lokalitách.

Cieľom je zlepšenie životného prostredia a zmiernenie dopadu zmeny klímy. Intenzita výsadby v posledných rokoch nemá obdobu v histórii novodobej samosprávy.

V roku 2014 pribudlo v meste 815 stromov, v roku 2015 to bolo až 1 194 stromov, v roku 2016 samospráva vysadila ďalších 492 stromov a počas tejto jari 187. Dovedna ich je takmer 2 700 a ich prínos pre klímu a občanov mesta je porovnateľný s malým lesom.

Ilustračné foto

Najnovšiu relaxačnú zónu so stromami a trvalkovou výsadbou – Parčík Bela IV. vybudovala samospráva pri mestskom opevnení. Chystajú sa ďalšie aktivity v oblasti zveľaďovania zelene. Napríklad, v centre mesta to bude už čoskoro revitalizácia jestvujúceho parčíka v rámci rekonštrukcie Námestia SNP.

K prioritám samosprávy patrí aj starostlivosť o jestvujúcu zeleň. Stromy v centrálnej mestskej zóne a mestských parkoch sú označené evidenčnými štítkami a vyhodnotené z hľadiska stupňa poškodenia, sadovníckej hodnoty, potreby ošetrenia a perspektívy.

Každoročne sa plánuje a zabezpečuje prostredníctvom odborných záhradníckych firiem a certifikovaných alebo akreditovaných arboristov starostlivosť o dospelé stromy a výchovný rez mladých stromov.

Nepopulárne, ale nevyhnutné výruby súvisiace napríklad s investičnými aktivitami chce mestská samospráva v budúcnosti nahradiť presádzaním stromov na iné miesto s pomocou presadzovacieho stroja.

Európska arboristická rada (EAC) bola založená v roku 1992. K jej cieľom patrí podnecovanie výsadby aj starostlivosti o stromy a ďalšiu zeleň. V centre jej záujmu sú európske mestá a ich stromy, parky a záhrady, ktoré chce v zdraví zachovať aj pre budúcnosť.

Predchádzajúcimi ocenenými mestami boli poľský Krakov, estónsky Talin, nemecký Frankfurt nad Mohanom, poľský Krakov, holandský Amsterdam, fínske mesto Turku, Praha, švédske Malmö, taliansky Turín a španielska Valencia.

(TS Mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 19. mája 2017 0:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

5 komentárov pre “Trnava sa stala Európskym mestom stromov 2017”

 1. 1
  sotek says:

  Nedostatok prirodneho zazemia by som riesil cyklocestou z Trnavy do Malych Karpat. Navrhoval by som nechat cestu zo Suchej do Hornych Oresian len pre cyklistov a polnohospodarov. Potom by stacilo vybudovat cyklocestu Trnava – Sucha a pohodlne sa dostanes na Majdan, Losonec, Jahodnik. Auta by chodili zo Suchej do Oresian cez Kosolnu.

 2. 2
  podborcan says:

  A tym co byvaju na Podbore by si dal nafasovat vrtulniky

 3. 3
  zeleň says:

  smutné , že pri preberani ocenenia neboli prítomní tí , ktorí pracuju na zeleni mnohoročne ,

 4. 4
  DPH says:

  V mestách sveta vznikajú streetartové diela čistiace vzduch.v Trnave najprv Európske mesto Stromov a 150 gaštanov v centre mesta živorí a čaká na ošetrenie. Potom Európske mesto športu a namiesto prezentovanej hokejovej akadémie na zimáku budovanie mestskej administratívy, keď všetci idú administratívu znižovať. Spravme zbierku a vybudujme aj my nástenné maľby v Trnave a snažme sa vyčistiť vzduch keď samospráva sa stará len o seba. Článok o obrazoch čistiace vzduch zverejnené na Aktuality.sk. Dobré ráno Peťo !

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.