reklama

Trnavská charita prichádza do ulíc poukázať na alarmujúcu situáciu

Charita je len pre bezdomovcov, charita je len pre veriacich ľudí, jej hlavnou úlohou je zbierať staré šaty a variť pre chudobných teplú polievku. Tieto najčastejšie predsudky verejnosti sa stali heslami Týždňa charity, ktorý sa uskutoční v dňoch 14. – 18. augusta. Zamestnanci Trnavskej arcidiecéznej charity (TACH) chcú počas neho šíriť osvetu o tom, komu, ako a prečo pomáhajú. Zároveň upozorniť na to, že chudoba na Slovensku rastie a systém našich sociálnych služieb je nedostatočný.

Navštívia preto deväť najväčších miest v diecéze – a to netradične. Na bicykloch prejdú dokopy viac ako 360 kilometrov. Príbehy, ktoré denne zažívajú s klientmi, porozprávajú na námestiach v Novom Meste nad Váhom, v Piešťanoch, Hlohovci, Seredi, Šali, Komárne, Dunajskej Strede, Galante a v Trnave. Presne takéto veľké je totiž územie, v ktorom TACH poskytuje sociálne a poradenské služby pre ľudí, ktorí sa ocitli v životnej kríze.

Ilustračné foto: Matúš Koprda

Kto chodí do charity

„Na zvončeky v našich charitách zazvoní denne asi 300 ľudí. No nie sú to len bezdomovci, ako sa verejnosť nesprávne domnieva,“ hovorí riaditeľ TACH Miroslav Dzurech. 

Zaodieť a zasýtiť sa, urobiť si základnú hygienu, oprať si oblečenie, nájsť útočisko počas noci a poradiť sa o svojej životnej situácii, prichádzajú podľa neho rôzni ľudia. Za niektorými príbehmi stoja zdravotné problémy, závislosti, vzťahy, ktoré zlyhali a agresivita. Ak svoje problémy nedokážu ľudia riešiť, končia často až pri exekúciách.

„Fenoménom dnešnej doby je generačná chudoba. Ide o tri a viac generácií, ktoré žijú na ubytovniach bez ambície mať vlastné bývanie. Nemajú finančnú gramotnosť, neuvedomujú si, že človek má mať prácu a platiť účty. Deti chodia poza školu, pretože aj ich rodinné vzory prežili život práve takto,“ hovorí Miroslav Dzurech.

Do ekonomických problémov sa dostávajú aj slovenskí seniori. Zadlžia sa, pretože sú ľahkou obeťou pre podvodníkov, ktorí ich okradnú alebo oklamú. Mnohí si pre nízke dôchodky nemôžu kúpiť lieky, ich zdravie je nalomené, no nemôžu si dovoliť zaplatiť sociálne zariadenie, v ktorom by sa o nich postarali.

„Pred okolím však svoju chudobu nepriznajú, pretože sa hanbia alebo nechcú byť na príťaž. Až v charite sa dozvieme, že ich celodennou potravou je niekedy len jeden rožok.“


Týždeň charity podprí TACH aj grafickou kampaňou

Alarmujúce štatistiky

Podľa oficiálnych štatistík dnes na Slovensku žije na hranici chudoby až 670-tisíc ľudí. Že sa počet biednych zvyšuje, pociťujú aj v charite.

„Slovenský systém sociálnych služieb je nedostatočný. Sú miesta, kde sociálne zariadenia neexistujú vôbec a miesta, kde nie sú dostupné pre každého. Ľudia, o ktorých sa sociálny systém nedokáže postarať, potom hľadajú tú najzákladnejšiu pomoc u nás. Je ich čoraz viac, no naše možnosti sú obmedzené,“ apeluje riaditeľ TACH Miroslav Dzurech.

Napríklad v Trnave a Seredi je TACH jedinou organizáciou, ktorá pracuje s ľuďmi bez domova. V Hlohovci zas chýba nízkoprahové denné centrum, kam by sa ľudia v kríze mohli prísť osprchovať, oprať si veci a obliecť sa do nových, dostať sociálne poradenstvo a v zime nájsť útočisko pred mrazom.

Sociálne služby pre ľudí v krízovej životnej situácii sú nedostatočné aj v ostatných mestách, kde TACH pôsobí. „Aj preto chceme hovoriť o potrebe pomáhať a naše dôvody sú zrejmé. Zdravá spoločnosť sa o týchto ľudí potrebuje postarať. Jednak kvôli komunálnej hygiene a jednak kvôli predchádzaniu kriminalite,“ dodáva Miroslav Dzurech.

Program Týždňa charity

Dobrovoľníci a zamestnanci TACH sa stretnú s verejnosťou v deviatich mestách Trnavskej arcidiecézy. Na hlavné námestia prídu na bicykloch, dokopy na nich prejdú 361 kilometrov.

V Piešťanoch budú v rámci Týždňa charity ľudia bez domova upratovať verejné priestranstvá na vážskom ostrove Lido (od 8. do 9. hod., stretnutie pri Dome umenia).

Posledný deň Týždňa charity pozývajú zamestnanci charity novinársku obec do priestorov v Trnave na Hlavnej ulici 43 a do Centra pomoci človeku. Na otázky novinárov budú v tento deň odpovedať: klienti charity, ktorí sú pripravení podeliť sa o svoj životný príbeh, trnavské streetworkerky – dobrovoľníčky, ktoré vyhľadávajú ľudí v núdzi priamo na ulici, a to bez ohľadu na počasie, ľudia z dobrovoľníckeho centra charity, ktorí sa venujú klientom v rámci aktivity čistenia autobusových zastávok aj v tvorivých dielňach, zamestnanci charity na čele s riaditeľom Miroslavom Dzurechom.

Uvidíme sa vo vašom meste
14.8. Piešťany, Námestie Slobody, od 10. do 15. hodiny
14.8. Nové Mesto nad Váhom, Námestie Slobody, od 14. do 18. hodiny
15.8. Hlohovec, Námestie sv. Michala, od 12. do 15. hodiny
15.8 Sereď, Námestie Slobody, od 14. do 18. hodiny
16.8. Šaľa, Námestie sv. Trojice, od 10. do 14. hodiny
17.8. Komárno, Námestie generála Klapku od 10. do 15. hodiny
17.8. Dunajská Streda, Námestie Armina Vámberyho, od 12. do 18. hodiny
18.8. Galanta, Mierové nám., od 10. do 14. hodiny
18.8. Trnava, Hlavná ulica, od 13. do 18. hodiny

Ulož ako PDF
Napísal 8. augusta 2017 9:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.