reklama

Trnavská arcidiecézna charita rozširuje služby, centrum bude otvorené päťkrát v týždni

Centrum pomoci človeku, ktoré pre ľudí v sociálnej kríze prevádzkuje Trnavská arcidiecézna charita (TACH), bude od apríla otvorené päťkrát v týždni. Klienti sa v ňom budú môcť častejšie najesť, urobiť si osobnú hygienu a obliecť sa do čistých šiat.

Charita služby centra rozširuje, pretože získala podporu z národného projektu Implementačnej agentúry ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Posledné dva roky podporuje fungovanie centra výraznou mierou aj Mesto Trnava.

Vznikol tak priestor zamestnať dvoch nových pracovníkov centra a zabezpečiť jeho chod počas každého pracovného dňa.


Pracovníci trnavskej arcidiecáznej charity pomáhajú v núdzi jednotlivcom aj sociálne slabším rodinám s deťmi

Ilustračné foto: TACH

Predtým bolo centrum otvorené trikrát v týždni. „Po novom ho otvoríme na 30 hodín týždenne, naši klienti môžu prísť od pondelka do piatka na raňajky, trikrát v týždni tiež na polievku,“ hovorí Katarína Pažitková, projektová manažérka TACH.

Rozšírené otváracie hodiny zároveň znamenajú, že ľudia v núdzi si môžu častejšie oprať oblečenie, pravidelne sa osprchovať a využiť krízový šatník. „V centre im zároveň poskytujeme základné ošetrenie, cez zimu strávia viac času v teple, cez leto s nimi chceme robiť pracovnú terapiu,“ dodáva Pažitková.

Riaditeľ TACH Miroslav Dzurech oceňuje, že na financovaní centra pre najbiednejších sa aktuálne podieľa aj Mesto Trnava.

„Niekoľko rokov sme sa snažili predĺžiť prevádzkové hodiny centra aj prijať nový personál, fungovali sme však len z našich zdrojov a tie sú limitované. Sme radi, že Mesto Trnava si uvedomilo svoju zodpovednosť za túto službu a už druhý rok spolufinancuje chod centra, a to vo výraznej miere,“ povedal Dzurech.

Centrum má prínos pre klientov aj pre širokú verejnosť. Skutočnosť, že biedni ľudia sa zdržiavajú na verejných priestranstvách je možné podľa Dzurecha riešiť práve poskytnutím sociálnej služby.

„Keď sú klienti v centre, nie sú na námestiach a uliciach. Keď sa majú kde osprchovať a oprať si oblečenie, prispieva to k verejnej hygiene. Ak sa môžu počas dňa najesť, nie sú donútení ku krádežiam. Kontakt so sociálnymi pracovníkmi im zároveň dáva šancu zmeniť svoj život,“ objasnil Miroslav Dzurech.

Ulož ako PDF
Napísal 27. marca 2018 18:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.