reklama

Trnavská arcidiecézna charita otvorila kompletne vynovené objekty Centra pomoci človeku

Po dvoch rokoch výstavby predstavila v stredu Trnavská arcidiecézna charita verejnosti nové Centrum pomoci človeku. S ľuďmi bez domova bude pracovať v priestoroch, ktoré spĺňajú európske štandardy a sú na slovenské pomery výnimočné. Novopostavené objekty vznikli na základoch nevyhovujúcich starých budov a nachádzajú sa v historickom centre Trnavy.

Výstavba započala na jeseň 2021, kolaudácia prebehla na konci leta 2023. Charita získala na projekt z eurofondov 1,2 milióna, náklady na výstavbu centra dosiahli pre zdražovanie v stavebníctve napokon 1,8 milióna eur.

S dofinancovaním Centra pomoci človeku charite pomohol zriaďovateľ – Arcibiskupský úrad v Trnave a tiež Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

Klienti – ľudia bez domova či takí, ktorí sa ocitli v rôznych hraničných a ťažkých životných situáciách, tu dostanú tu komplexné služby ako je výdaj teplého jedla a suchej stravy, výdaj oblečenia zo sociálneho šatníka, ako aj individuálne sociálne poradenstvo.


Vstup do centra z ulice Dolné Bašty

Využívať budú môcť priestory pre osobnú hygienu, ktoré sú prispôsobené aj pre imobilných fudí. Vybavenosť a veľkosť centra umožní charite intenzívnejšiu prácu s klientmi. Zapájať ich môže do skupinových aktivit, poskytnúť im priestor, kde si v pokoji prečítajú knihu alebo premietnu film.

Slovenský unikát

Riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech neskrýval na oficiálnom otvorení centra svoju spokojnosť.

„Po úspešnej dostavbe a kolaudácii citime veľkú radosť. Práve motivujúce prostredie a kvalitná sociálna služba môžu byť rozhodujúce pri vykročení z problémov, ktoré vyústili až do života na ulici. Toto moderné centrum je slovenským unikátom a chceme veriť, že sociálne služby pre ľudi bez domova dostanú po pozitívnych skúsenostiach z Trnavy podporu a šancu napredovať aj v iných slovenských mestách,“ povedal.

Komplex šiestich samostatne stojacich a navzájom prepojených objektov vyrástol na mieste, kde stálo pôvodné centrum a jeho objekty prakticky kompletne odstránili.

„Vďaka novému nadzemnému podlažiu a vzniku nových priestorov v nových objektoch narástla celková plocha centra viac ako päťnásobne na vyše 800 metrov štvorcových. Centrum pomoci človeku poskytne ľuďom v núdzi motivujúce, dôstojné a moderné prostredie. Prví klienti budú môcť centrum využívať v priebehu jesene, čakáme už len na posledné administratívne úkony, aby sme centrum sprístupnili prvým klientom,“ vysvetlila PR manažérka Trnavskej arcidiecéznej charity Darina Kukuľová – Kvetanová.

Ako pripomenula odborná garantka centra Mária Altoffová, v centre nebudú poskytovať služby len pre ľudí bez domova, ale všetkým, ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii.

„Ide o ľudí na okraji chudoby, osamelí, s psychiatrickými diagnózami či osoby s dlhmi a exekúciami. Naše služby sú zdarma a mnohým z klientov poskytujeme možnosť začať odznova. V centre dostanú ľudia v núdzi jedlo, základnú hygienu, poskytneme im rady, poradenstvo, kontakty na inštitúcie, lekárov a všetko, čo sa týka ich občianskeho života,“ priblížila.

Centrum pomoci človeku pomôže klientom napríklad aj so základmi finančnej gramotnosti alebo so získaním základných počítačových zručností.

„Snažili sme sa dostupnosť centra pre ľudí čo možno najviac zjednodušiť. Očakávame, že v prvých mesiacoch k nám bude prichádzať 30 až 50 ľudí denne. Už teraz však očakávame, že počet bude postupne narastať. Chod centra zabezpečuje päť až šesť zamestanncov, kapacita je 80 ľudí, ktorých dokážeme zvládnuť v jednej chvíli,“ skonštatovala Mária Altoffová.

Fungovanie Centra pomoci človeku financuje Trnavská arcidiecézna charita, ktorá ako nezisková organizácia čerpá financie z dvoch percent z daní, darov či príspevkov ľudí, podporu získavajú od mesta aj župy.

FOTOGALÉRIA:


Exteriéry novovybudovaných objektov


Pohľady do interiérov centra

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2023 11:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.