reklama

Trnavská charita pomáha ľuďom bez domova zvládnuť pandémiu

Mimoriadna situácia ohrozuje ľudí bez domova. Mnohí z nich stratili príležitostnú prácu a prišli tak o jediný príjem, nevedia si vybaviť sociálne dávky na úradoch, majú problém dostať sa k aktuálnym informáciám, aj  k oblečeniu. Zvládnuť pandémiu pomáha v Trnave ľuďom bez domova Trnavská arcidiecézna charita.

Do nízkoprahového denného centra (Centrum pomoci človeku), ktoré prevádzkuje Trnavská arcidiecézna charita, prichádza každý pracovný deň asi 50 ľudí bez domova na raňajky. Zároveň si tu môžu urobiť osobnú hygienu, oprať si veci a poradiť sa so sociálnym pracovníkom.

V týchto dňoch je pre nich vstupenkou do centra negatívny výsledok z testovania na Covid19. „Klienti sa dávajú testovať pravidelne, vedia, že bez testu sa nedostanú k nám, ani do obchodu,“ hovorí garantka Centra pomoci človeku Mária Altoffová s tým, že práve pracovníčky centra im radia, na ktorých miestach a kedy sa môžu otestovať.

FOTO: Trnavská arcidiecézna charita

Ak by nefungovalo Centrum pomoci človeku, ľudia, ktorí žijú na ulici v Trnave, by si v tejto situácii nevedeli vybaviť dôchodok a ďalšie sociálne dávky, nedokázali by sa skontaktovať s úradmi, ktoré sú zatvorené, či s exekútorom.

V centre klientom asistujú pri telefonátoch a mailovej komunikácii. Viacerí ľudia bez domova, ktorý využívajú služby tohto centra, stratili pre pandémiu prácu a s ňou aj ubytovanie. Na druhej strane sa mnohí klienti vďaka asistencii pracovníčok centra dokázali znova zamestnať.

Pre pandémiu sú momentálne zatvorené aj obchody s cenovo dostupným, noseným oblečením. Práve tie využívali často najnúdznejší. Aby charita klientom v tomto smere pomohla, vyhlasuje zbierky oblečenia. V zime takto pre núdznych zabezpečovala teplé bundy, aktuálne robí zbierku jarnej obuvi.

Priamo do terénu prichádzajú za ľuďmi v núdzi charitní streetworkeri. S teplým nápojom v rukách s nimi nadväzujú prvý kontakt, pýtajú sa na ich zdravotný stav a hovoria im o sociálnych službách, ktoré môžu využiť.

„Aj vďaka streetworku majú títo ľudia prehľad o tom, čo sa aktuálne deje, aké pandemické opatrenia platia, čo musia dodržiavať,“ hovorí Patrik Bellay, koordinátor terénnej sociálnej služby krízovej intervencie (Streetwork).

FOTO: Trnavská arcidiecézna charita

Pandemická situácia ovplyvnila aj fungovanie streetworku. Predtým bolo v charitnom tíme dvanásť dobrovoľníkov a za klientmi chodili do terénu tri až štyrikrát za týždeň. Dnes robia streetwork štyria ľudia raz do týždňa.

Mnohí dobrovoľníci sa totiž museli z vysokoškolských internátov v Trnave vrátiť domov, ďalší nechcú riskovať nákazu a ohroziť tak svoje okolie. „Robíme všetko pre to, aby sme službu zachovali a aby plnila svoje poslanie. Momentálne hľadáme nových dobrovoľníkov, ktorí posilnia náš tím,“ objasňuje Patrik Bellay.

Podľa záznamov, ktoré vedú pracovníci Trnavskej arcidiecéznej charity, žije na ulici v Trnave približne 260 ľudí bez domova. Od začiatku vypuknutia pandémie šíri Trnavská arcidiecézna charita medzi nimi osvetu, apeluje, aby dodržiavali opatrenia a chránili tak seba a okolie.

Zamestnanci charity ušili a rozdali ľuďom bez domova v Trnave tisícky rúšok a ďalších ochranných prostriedkov.

Ulož ako PDF
Napísal 7. apríla 2021 12:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.