reklama

Trnavská arcidiecézna charita pomáha vojnovým utečencom mnohými spôsobmi vo viacerých mestách kraja

Aj Trnavskú arcidiecéznu charitu v týchto dňoch zamestnáva okrem pomoci slovenským klientom aj pomoc ľuďom, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom z Ukrajiny.

Ako uviedla PR manažérka Trnavskej arcidiecéznej charity Darina Kukuľová – Kvetanová, vojnoví utečenci, ako aj osoby, ktoré im poskytli dočasné útočisko, môžu charitu požiadať o potravinovú pomoc a o hygienické potreby.

„Distribuujeme ju z nášho Skladu solidarity v Trnave, v ktorom máme zásoby z minuloročných aj tohtoročných zbierok potravín a drogérie. Okrem jednotlivcov a rodín sme potravinami v uplynulých dňoch pomohli v dvoch hoteloch, ktoré poskytujú dočasné útočisko pre vojnových utečencov. V okolí Trnavy zabezpečujeme potravinovú pomoc prostredníctvom našich farských charít. Napríklad v Seredi sme v posledných týždňoch poskytli takúto pomoc a poradenstvo takmer stovke rodín z Ukrajiny. Činnosť našej farskej charity sme tam zároveň rozšírili na päť dní v týždni a klientom tam momentálne aktívne pomáha asi pätnásť dobrovoľníkov,“ priblížila.


Pomoc v Seredi

FOTO: Trnavská arcidiecézna charita

Burza oblečenia

V Galante našlo dočasné útočisko asi 400 ľudí z Ukrajiny. Väčšina z nich utiekla zo svojich domovov v zimnom oblečení a topánkach.

Dospelí a ich deti tak nie sú pripravení na počasie, ktoré prichádza, zároveň vznikla potreba pomôcť im ďalšími potrebami. Trnavská arcidiecézna charita a Mesto Galanta preto organizujú Veľkú burzu oblečenia a ďalších potrieb.

Uskutoční sa v sobotu 2. apríla 2022 v Mestskej športovej hale v Galante od 13. do 16. hodiny.

„Očakávame veľkú účasť Ukrajincov, zároveň prosíme verejnosť, aby v stanovené dni a časy prinášala potreby, ktoré chcú darovať,“ pripomenula Kukuľová – Kvetanová.

Jazykové kurzy

V Piešťanoch a Seredi organizuje Trnavská arcidiecézna charita pre vojnových utečencov z Ukrajiny kurzy slovenského jazyka.

„Záujem aj potreba sú veľké, preto na jednej strane ponúkame možnosť Ukrajincom prihlásiť sa do kurzu a zároveň hľadáme dobrovoľníkov, ktorí by s absolventmi kurzu pokračovali ďalej vo výučbe slovenského jazyka formou konverzácií naživo alebo online,“ skonštatovala.

Kurzy pre dospelých sa v Centre pomoci človeku v Piešťanoch konajú v pondelok, stredu a piatok. V Seredi sa ako dobrovoľníci do výučby slovenčiny ponúkli učitelia z Gymnázia Vojtecha Mihálika. Prihlásiť do kurzov sa môžu dospelé osoby so štatútom odídenca z Ukrajiny.


Potraviny pre trnavský hotel, ktorý poskytol ubytovanie vojnovým utečencom

FOTO: Trnavská arcidiecézna charita

Ulož ako PDF
Napísal 30. marca 2022 7:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.