reklama

Trnavská charita pomáha Ukrajincom v novootvorenom Centre podpory

Ľudia z Ukrajiny, ktorí našli v Trnave dočasné útočisko pred vojnou, môžu vyhľadať pomoc v novootvorenom Centre podpory. Zriadila ho Trnavská arcidiecézna charita, priestory jej poskytlo Mesto Trnava.

Zamestnanci charity asistujú odídencom z Ukrajiny v novootvorenom centre pri riešení situácií, ktoré denne prináša život.

Pomáhajú im zorientovať sa v cudzom prostredí, komunikovať s úradmi, nájsť prácu či umiestniť deti do slovenských škôl. Najzásadnejšie je však ubytovanie, o ktoré mnohí v týchto dňoch prichádzajú.


Zástupcovia Trnavskej arcidiecéznej charity a tím Centra podpory pred priestormi na Františkánskej ulici 3 v Trnave, v ktorých ľudia z Ukrajiny nájdu pomoc a asistenciu

FOTO: Darina Kukuľová – Kvetanová

„V prvých troch týždňoch fungovania centra sme vyriešili viac ako osemdesiat žiadostí. Denne komunikujeme s úradmi, ubytovateľmi, zamestnávateľmi ako aj s ďalšími pomáhajúcimi organizáciami. Vďaka skladu solidarity, ktorý Trnavská arcidiecézna charita prevádzkuje, dokážeme týmto ľuďom vydávať aj potravinovú a materiálnu pomoc,“ hovorí za Trnavskú arcidiecéznu charitu koordinátor Centra podpory Lukáš Cerovský.

Z Doneckej oblasti ušli pred vojnou Olena a jej 16-ročná dcéra. Vďaka rehoľným sestrám našli útočisko v Trnave, kde sa stretli s Olenou z Charkova a jej 17-ročným synom. Obe ženy prišli do charitného Centra podpory s prosbou o pomoc pri hľadaní nového ubytovania a práce. Dnes sú zamestnané a aj s deťmi bývajú v spoločnej domácnosti.

Práve ženy s deťmi využívajú služby Centra podpory najčastejšie. Aj preto pripravuje Trnavská arcidiecézna charita ďalšie aktivity, ktorými im chce pomôcť pri integrácii.

„Počas leta chceme pre deti organizovať tábory a výlety. Veľmi potrebné sú tiež kurzy slovenského jazyka, aktuálne by ich využilo päťdesiat žien a dvadsaťpäť detí,“ hovorí sociálna pracovníčka Lenka Peřinová.

Trnavské Centrum podpory je otvorené počas pracovných dní od 9. do 15. hodiny. Nachádza v priestoroch na Františkánskej ulici 3, ktoré Trnavskej arcidiecéznej charite bezplatne poskytlo Mesto Trnava.

Spolu dvadsaťpäť centier podpory zriaďuje Slovenská katolícka charita v rôznych mestách Slovenska vďaka finančnej podpore medzinárodnej organizácie Caritas Internationalis, ktorej je súčasťou.


Trnavský arcibiskup Ján Orosch posväcuje Centrum podpory

FOTO: Darina Kukuľová – Kvetanová

Ulož ako PDF
Napísal 28. júna 2022 17:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.