reklama

Trnavský fotograf Blažej Vittek vystaví v múzeu dosiaľ najväčšiu prezentáciu svojho diela

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravuje výstavu Retrospektíva. Je prierezom tvorby trnavského fotografa Blažeja Vitteka a dosiaľ najväčšou prezentáciou jeho diela.

Blažej Vittek sa narodil sa 19. augusta 1942 v Trnave. Po štúdiu na strednej všeobecno-vzdelávacej škole pracoval v Okresnom stavebnom podniku v Trnave ako fotograf a vedúci oddelenia propagácie až do roku 1990 kedy podnik zanikol. Bol fotografom v Okresnej galérii Jána Koniarka (do r. 1994) a v Západoslovenskom múzeu v Trnave (do r. 2000), priebežne fotografoval aj pre potreby mesta Trnava.

Vo svojej fotografickej praxi pracoval takmer vo všetkých fotografických technikách od fotografovania architektúry a portrétov cez dokumentárnu a dokumentačnú fotografiu, reportážnu a krajinársku fotografiu až po makro fotografiu. Využíval širokú škálu analógovej fotografickej techniky a rôznych fotografických chemických procesov. Od roku 2006 začal fotografovať digitálnou technikou.

FOTO: Blažej Vittek

Viitek je autorom fotografií troch nástenných kalendárov Trnavy, niekoľkých vydaných pohľadníc, jeho fotky sa nachádzajú v desiatkach katalógov vydaných Galériou Jána Koniarka. Je autorom obrazovej časti knihy Svätci – svedomie storočí, vydanej v Západoslovenskom múzeu v Trnave v r. 2001.

Ďalej je autorom viacerých fotografii v knihách Dejiny Trnavy, Trnava včera a dnes a jeho fotky sú publikované v regionálnej tlači. Bol zakladajúcim členom a predsedom fotoklubu IZOFOTA, ktorý pôsobil v OSP Trnava a bol podpredsedom aj jeho pokračovateľa – fotoklubu IRIS. Dnes je emeritným predsedom fotoklubu IRIS.

Zúčastňoval sa kolektívnych výstav AMFO a viacerých kolektívnych prezentácií slovenskej fotografie doma i v zahraničí (Fínsko, Francúzsko, Bulharsko). Od r. 2005 je členom ZVUZS a pravidelne sa zúčastňuje členských výstav Salón.

Samostatnú výstavu pod názvom Trnava včera a dnes mal v Západoslovenskom múzeu v Trnave v rokoch 2002, 2005 a 2016, mal komorné výstavy v Galante, Piešťanoch a v Divadle J. Palárika v Trnave. Zúčastňuje sa klubových výstav a Fotofestu poriadaného fotoklubom IRIS.

Za svoju fotografickú činnosť mu bola v roku 2007 udelená Pocta Generálneho riaditeľa Národného osvetového centra za dlhoročný rozvoj neprofesionálnej umeleckej fotografie  v kraji i na Slovensku a v roku 2009 Pamätná medaila udelená predsedom TTSK Tiborom Mikušom za dlhoročnú prácu v prospech rozvoja fotografickej tvorby v kraji.

Výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave pod názvom Retrospektíva je prierezom autorovej tvorby a je dosiaľ najväčšou prezentáciou jeho diela. Pripravená je k životnému jubileu Blažeja Vitteka.

Simona Jurčová

Západoslovenské múzeum v Trnave
jubilejná výstava fotografií Blažeja Vitteka
RETROSPEKTÍVA
Vernisáž vo štvrtok 17. augusta o 16,00

Ulož ako PDF
Napísal 13. augusta 2017 18:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.