reklama

Tvorba Veroniky Bahnovej vyjadruje jej precítený vzťah k prírode. Výtvarné diela a fotografie vystaví v Trnavskom osvetovom stredisku

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja slávnostne otvorí vo štvrtok 30. marca 2023 o 17.00 h v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výstavu výtvarných diel a fotografií Veroniky Bahnovej: „Keď Duša prehovorí.“

Veronika Bahnová žije a tvorí v Smoleniciach. Fotografovaniu sa popri povolaniu psychologičky začala aktívne venovať v roku 2006. Od roku 2012 sa zapájala do medzinárodnej fotografickej súťaže Fotograf roka pod záštitou časopisu Foto a Video, kde hneď prvý rok získala ocenenie Fotograf roka na cestách.

Výtvarnú tvorbu prezentuje na súťažných výstavách neprofesionálnych výtvarníkov Výtvarné spektrum a Trnavská paleta, kde každoročne získava ocenenia. Venuje sa abstraktnej maľbe obohatenej ušľachtilou myšlienkou s jemným náznakom reality. Jej fotografická a výtvarná tvorba sa neuveriteľne prelína a dopĺňa.

Autor: Veronika Bahnová

„Od začiatku sa v jej tvorbe prejavuje precítený, obrazovo a aj slovne vyjadrený vzťah k prírode,“ hovorí kurátor výstavy Peter Babka. Fotoaparátom zaostruje pohľad na predtým neviditeľné detaily priestoru a vecí okolo. Interpretuje svet prostredníctvom fotografiky. Obrazy farebných príbehov i čiernobiele hry svetla a tieňa otvárajú okná pre fantáziu.

„Darí sa jej rozprávať príbeh v jednom obrázku alebo v súbore a hľadať chvíle, ktoré môžu byť v každodennom živote mimoriadne, vtipné alebo absurdné. Fotografia a maľba je pre autorku spôsobom života a artterapiou,“ konštatuje kurátor.

Autorka sa k svojej aktuálnej tvorbe vyjadruje: „Prišiel čas dokončiť jedno z rozrobených plátien o ‚Duši‘. Čím som staršia, tým viac ma láka táto téma. Akoby som sa už nasýtila materiálneho sveta. Sú takí, ktorí sú celý život nasmerovaní k zušľachťovaniu nielen svojej schránky pre dušu, ale i napojenie na duchovný svet večnosti. Mne ostal čas až teraz, na starobu. Hľadám svoju Dušu a čakám kedy prehovorí.“

Veronika Bahnová zaznamenáva obrazy sveta, ako ich vidí ona, výsledok na plátne či fotografii je vždy jej osobným vyjadrením. Napodobňuje a znázorňuje svoje vnútorné obrazy.

Autor: Veronika Bahnová

Množstvo ocenení, ktoré za svoju tvorbu získala v regionálnych, krajských a celoštátnych súťažiach Trnavský objektív, AMFO, Genius loci Trnava, Trnavská paleta, Výtvarné spektrum, poukazuje na hlboký filozofický a humanistický obsah jej tvorby.

Jej prvá autorská výstava „Živá voda“ sa konala v roku 2013 v priestoroch úradu Trnavského samosprávneho kraja. V roku 2014 prezentovala 50 fotoplátien s názvom „Farebné príbehy“ v spolupráci s terapeutickým centrom Senaz v MAXGallery v Trnave, taktiež v Smoleniciach a v roku 2020 sa uskutočnila jej najrozsiahlejšia autorská výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

Výstavu „Keď Duša prehovorí“ si môžu návštevníci Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského prezrieť do 30. mája 2023 vo výstavnom priestore Trnavského osvetového strediska.

Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko


Autor: Veronika Bahnová

Ulož ako PDF
Napísal 22. marca 2023 7:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.