reklama

Tvorba Veroniky Bahnovej vyjadruje jej precítený vzťah k prírode. Výtvarné diela a fotografie vystaví v Trnavskom osvetovom stredisku

Trnavské osvetové stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja slávnostne otvorí vo štvrtok 30. marca 2023 o 17.00 h v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského výstavu výtvarných diel a fotografií Veroniky Bahnovej: „Keď Duša prehovorí.“

Veronika Bahnová žije a tvorí v Smoleniciach. Fotografovaniu sa popri povolaniu psychologičky začala aktívne venovať v roku 2006. Od roku 2012 sa zapájala do medzinárodnej fotografickej súťaže Fotograf roka pod záštitou časopisu Foto a Video, kde hneď prvý rok získala ocenenie Fotograf roka na cestách.

Výtvarnú tvorbu prezentuje na súťažných výstavách neprofesionálnych výtvarníkov Výtvarné spektrum a Trnavská paleta, kde každoročne získava ocenenia. Venuje sa abstraktnej maľbe obohatenej ušľachtilou myšlienkou s jemným náznakom reality. Jej fotografická a výtvarná tvorba sa neuveriteľne prelína a dopĺňa.

Autor: Veronika Bahnová

„Od začiatku sa v jej tvorbe prejavuje precítený, obrazovo a aj slovne vyjadrený vzťah k prírode,“ hovorí kurátor výstavy Peter Babka. Fotoaparátom zaostruje pohľad na predtým neviditeľné detaily priestoru a vecí okolo. Interpretuje svet prostredníctvom fotografiky. Obrazy farebných príbehov i čiernobiele hry svetla a tieňa otvárajú okná pre fantáziu.

„Darí sa jej rozprávať príbeh v jednom obrázku alebo v súbore a hľadať chvíle, ktoré môžu byť v každodennom živote mimoriadne, vtipné alebo absurdné. Fotografia a maľba je pre autorku spôsobom života a artterapiou,“ konštatuje kurátor.

Autorka sa k svojej aktuálnej tvorbe vyjadruje: „Prišiel čas dokončiť jedno z rozrobených plátien o ‚Duši‘. Čím som staršia, tým viac ma láka táto téma. Akoby som sa už nasýtila materiálneho sveta. Sú takí, ktorí sú celý život nasmerovaní k zušľachťovaniu nielen svojej schránky pre dušu, ale i napojenie na duchovný svet večnosti. Mne ostal čas až teraz, na starobu. Hľadám svoju Dušu a čakám kedy prehovorí.“

Veronika Bahnová zaznamenáva obrazy sveta, ako ich vidí ona, výsledok na plátne či fotografii je vždy jej osobným vyjadrením. Napodobňuje a znázorňuje svoje vnútorné obrazy.

Autor: Veronika Bahnová

Množstvo ocenení, ktoré za svoju tvorbu získala v regionálnych, krajských a celoštátnych súťažiach Trnavský objektív, AMFO, Genius loci Trnava, Trnavská paleta, Výtvarné spektrum, poukazuje na hlboký filozofický a humanistický obsah jej tvorby.

Jej prvá autorská výstava „Živá voda“ sa konala v roku 2013 v priestoroch úradu Trnavského samosprávneho kraja. V roku 2014 prezentovala 50 fotoplátien s názvom „Farebné príbehy“ v spolupráci s terapeutickým centrom Senaz v MAXGallery v Trnave, taktiež v Smoleniciach a v roku 2020 sa uskutočnila jej najrozsiahlejšia autorská výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave.

Výstavu „Keď Duša prehovorí“ si môžu návštevníci Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského prezrieť do 30. mája 2023 vo výstavnom priestore Trnavského osvetového strediska.

Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko


Autor: Veronika Bahnová

Ulož ako PDF
Napísal 22. marca 2023 7:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.