reklama

Štefánikovu ulicu v stredu večer pre autá uzavrú, v piatok 22. septembra sa zmení na pešiu zónu

Jednou z aktivít počas Európskeho týždňa mobility je aj Medzinárodný deň bez áut. V tento deň – v piatok 22. septembra – bude uzavretá Štefánikova ulica, ktorá sa zmení na miesto plné zábavy, aktivít a možností stráviť tu príjemný deň pre malých i veľkých.

“Trnavčania budú mať možnosť zažiť túto ulicu, ktorá je bežne zaplnená autami, v inej podobe a zároveň si lepšie uvedomiť, o koľko verejného priestoru nás uberajú autá,” uvádza mesto Trnava v tlačovej správe a pokračuje – “aj to je posolstvom Európskeho týždňa mobility – predstaviť verejnosti výhody nemotorovej dopravy v meste a motivovať ľudí k zámene áut za bicykle, vlastné nohy, prípadne autobusy MHD”.

Súčasný stav (nielen) počas dopravných špičiek v meste je totiž alarmujúci, rovnako aj situácia s parkovaním. Trnavská samospráva chce tento problém riešiť efektívne a progresívne podľa vzoru zahraničných miest, kde sa využívanie alternatívnych spôsobov dopravy dlhodobo osvedčilo.

Ilustračné foto

Z dôvodu zabezpečenia vyprázdnenia ulice potrvá zákaz zastavenia na Štefánikovej ulici od stredy 20. septembra (od 19.00 hod.) do piatku 22. septembra do 18.00 hod. Podujatia spojené s Medzinárodný dňom bez áut sa uskutočnia v piatok medzi 10. a 18. hodinou.

Návštevníkov čaká:
detské dopravné ihrisko
orientačný beh
Goldsprint – šprint na bicykli na mieste
preteky v najpomalšej jazde na bicykli
Deň otvorených dverí autobusu MHD
projekt e-mobility v Trnave
tvorivé dielne – maľovanie na hodváb a decoupage
tombola so zaujímavými cenami
maľovanie kriedami na zem
výstava architektonických súťaží realizovaných v Trnave
koncerty žiakov Základnej umeleckej školy M. Schneidera-Trnavského v Trnave
pohodlné vaky na sedenie
aktivity Klubu vozičkárov v Trnave
stánok Mestskej televízie Trnava s interaktívnym plátnom
servis bicyklov

“Obchodníci na Štefánikovej majú možnosť byť súčasťou tohto podujatia a osloviť zákazníkov aj mimo štyroch stien svojej prevádzky – priamo na ulici. V prípade záujmu im bude zo strany mesta poskytnutý stánok i sedenie, ktoré môžu využiť a prispieť tak k pestrému sprievodnému programu,” pripomína trnavská radnica.

Občanom, ktorí budú v čase uzávierky potrebovať zaparkovať v okolí dotknutej komunikácie, odporúča mesto využiť náhradné parkovanie na Františkánskej, Pekárskej a Šrobárovej ulici, prípadne záchytné parkovisko na Rybníkovej ulici.

Vjazd a výjazd vozidiel bude počas trvania dopravných obmedzení riadiť hliadka mestskej polície.

Zásobovanie prevádzok bude v piatok 22. septembra umožnené do 9.30 hod. Po ulici bude premávať nákladný bicykel, ktorý umožní doručiť do jednotlivých prevádzok väčší náklad aj v priebehu dňa. Vjazd sanitiek či hasičských áut do uzavretej časti ulice bude v prípade potreby, samozrejme, umožnený.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 18. septembra 2017 10:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

98 komentárov pre “Štefánikovu ulicu v stredu večer pre autá uzavrú, v piatok 22. septembra sa zmení na pešiu zónu”

 1. 1
  obcan says:

  Radsej by som cital nadpis:
  Stefanikovu ulicu uzavru koli rozsiahlej rekonstrukcii.

 2. 2
  vermilionka says:

  Tak to je naozaj super! Ako k tomu prídeme my, ktorí tu bývame?? To ma akože nepustíte do práce a potom znova domov z práce? Toto je logika? Tak na to poďme rovnakým metrom a uzatvorme celú Trnavu!! Prečo obmedzovať iba určitú skupinu ľudí? Tak nech sa nikto nedostane večer domov z práce, keď sa vám to zdá byť tak úžasné. V Trnave je atlatecký štadion, nový futbalový štadion, kamenáč, ale nie, my musíme uzatvoriť ulicu aby sa ludia nemohli dostať do VLASTNYCH BYTOV a na VLASTNY POZEMOK!!!!! Chcela by som vedieť akým spôsobom sa toto odsúhlasilo..

  • 2.1
   Tictac says:

   JEDEN deň zaparkujete na vedľajšej ulici a do práce vás ráno určite pustia

   • 2.1.1
    vermilionka says:

    Tak toto povedzte niekomu na Hlinách, Prednádraží, alebo Družbe. Obmedzovať ma nikto nebude… Ja nebudem parkovať nikde na vedľajšej ulici, budem parkovať na SVOJOM súkromnom pozemku, ktorý sme si kúpili a nie na preplnenom mestskom parkovisku, ktoré má problém zvládnuť autá počas bežného dňa a nie ešte počas výluky.

    • 2.1.1.1
     obcan says:

     Do buducnosti potom dufaj,ze Stefanikova nebude az po Kricek pesou zonou.:-)

     • 2.1.1.1.1
      vermilionka says:

      To asi sotva, keďže je tu už vo výstavbe nový bytový dom City Residence…

     • 2.1.1.1.2
      pozorovateľ says:

      V dávnejšej minulosti sa prezentoval zámer pešej zóny na Hlavnej a aj na Štefánikovej ako hotová vec. V 1.etape mala ísť Hlavná, potom Štefánikova. Veľké parkovisko prístupné od Františkánskej ulice malo byť cca oproti terajšiemu Stefe. Hviezdoslavova ako pešia zóna prezentovaná nebola.

      • 2.1.1.1.2.1
       vermilionka says:

       Je správne podotknuté že to bolo v minulosti, v súčastnosti sa na tomto mieste už stavia bytový dom s podzemnými garážami, do ktorých je vstup práve zo Stefanikovej ulice.

       • 2.1.1.1.2.1.1
        NoJa says:

        akoze mas pocit ze ci sa zo stefanikovej spravi pesia zona alebo nie zalezi od nejakej trapnej city residence? pobavil

  • 2.2
   NoJa says:

   ale ved co kricis? na vlastny pozemok sa dostanes, ale nie autom, bodka. tvoje auto tu nikoho nezaujima.
   okrem toho sa jedna o celoeuropsku akciu, trnava sa doho len zapaja, nie je to vymysel niekoho z trnavy.
   klasicky je pre vas dolezitejsie vlastne pohodlie ako vyssi princip, lebo JA som dolezitejsi ak KOMUNITA. pche

   • 2.2.1
    Maggie says:

    Je vidieť, že si zjavne nepochopil o čo jej ide, ak by tebe, alebo niekomu z tvojej rodiny zakázali vstup k vám do domu, ale na váš dvor, tiež by si asi neplesal od radosti..

 3. 3
  Tomáš says:

  dnes zacal tyzden mobility a Trnava bola zapchata od Sladovnickej az po zeleny kricok… hlavne ze autobusy su teraz zadarmo :)

 4. 4
  betka says:

  Tak to je už silné kafe , žijem tam,ale tieto nápady mi pripadajú už prinajmenšom pritiahnuté za vlasy, máme kamenáč, a nie neustále akcie medzi betónom, z toho bajkovania už im všetkým na radnici nechcem sa hlúpo vyjadriť, p. primátor ten si za sekundu prebehne do práce, ale pre veľa rodín v Trnave je auto nutnosť, asi takto páni na radnici.

 5. 5
  andrej says:

  P. primátor, keď ste tak za nepoužívanie automobilov v meste , prečo máte pred MÚ parkovisko, veď zamestnanci môžu využívať MHD, či bajk, zrušiť ozeleniť a nech parkujú chce chcú, veď je to stred mesta tak ako Štefanikova

 6. 6
  Juraj says:

  A prečo sa nezatvorí Vajanského , tam je dosť miesta na takúto akciu, inak toto ste prepískli páni

  • 6.1
   NoJa says:

   no porozmyslaj preco. a aki pani? ved to je celoeuropska akcia. zamerana na co? na vyuzivanie inych dopravnych prostriedkov ako auta. takze to musi byt kde? spravne – tam kdeto bude mat najsilnejsi dosah na ludi. tak som ta niecomu priucil a teraz sup chod sa prejst peso, prospeje ti to

 7. 7
 8. 8
  mhd says:

  mhdčka aj keby bola celý rok zadarmo tak sa bude jazdiť autami tak ako doteraz – lebo celá mhd v trnave je tak na úrovni hornej nad prdelou a stojí na velký kkt a to sme krajské mesto

  • 8.1
   doprava? says:

   To máš pravdu. Keby trnavská mhd zrazu prestala existovať, väčšina ľudí by si to ani nevšimla. Ostatní by sa prispôsobili cca za 1 minútu.

  • 8.2
   cestár says:

   Ak je na úrovni hornej nad prdelou – A kto za to môže ?
   Kto podpísal tieto zmluvy z SAD Arrivou ?

  • 8.3
   NoJa says:

   trasy MHD pripravovali odbornici ktori sa tomu rozumeju, o ty nie si takze tu mozes akurat hlavkou do stola buchat.
   keby MHD prestala zrazu existovat tak by si to pocitil okamzite, zo zapchy by si sa dostal tak o hodinu neskor nez momentalne.

 9. 9
  Budíček!!! says:

  Nekonečná konina – to táto akcia na Štefánikovej.

  Nejaká “skupinka” na MsÚ si myslí, že autá sa vyparia kdesi do stratena. Zobuďte sa zelení mužíci. BUDÍČEK!!! Začnite sa radšej venovať rezidentskému parkovaniu, alebo choďte radšej kosiť trávniky.

  Kto toto vymyslel, je úplne mimo. Insitnejšiu akciu som ešte nevidel.

  • 9.1
   obcan says:

   “to táto akcia” , kamarat,ty budes trnavak jak repa.:-D

   • 9.1.1
    Budíček!!! says:

    …a ty budeš trnavčan jak “bumburica” …, že?

    Keby niečo:
    Pravý trnavčan je trnavčan a nie trnavák.
    Praví trnavčania hovoria repe po trnavsky správne bumburica.

    Ty privandrovalec jeden, hrajúci sa na trnavčana…

  • 9.2
   OKO says:

   Kosiť travniky, prosím nie.S mnohými svedkami nezvladnutá dlhodobo činosť.Snád po roku2018 sa to zlepší.Vybudovať parkovací dom na parkovisku pri Jednote. Na to je aj štúdia, už len tie bubačiky čo sa prehajdakali na exkulzívnych cestách, cyklochodníkoch. Mesto by bolo bez aut s pozičovnami bicyklov no skratka rozprávka

  • 9.3
   NoJa says:

   chlapec tu tvoju “skupinku” podporuje cela trnava. akciu si vymyslela europska unia. neratali so stredovekym zmyslanim slovacikov

   • 9.3.1
    Kamil Schultz says:

    Cela Trnava? To vazne?

    • 9.3.1.1
     Ondrej says:

     JJ okrem teba a dalsich par trolov myslim ze onedlho to bude cirne na bilom :)

    • 9.3.1.2
     NoJa says:

     ano presne tak. ved sme citali ich volebny program. vedeli sme co si volime. a to aj naplnaju. trosku nezvyk ze niekto svoje predvolebne sluby aj naplna co?
     takto sme to tu chceli, a tak to chceme aj do buducna, cize buduci rok ocakavam este jasnejsie vitazstvo brockua spol.
     verim ze tak 3-4 volebne obdobia by ti uz mohli hlavku napravit

     • 9.3.1.2.1
      volebný program says:

      Vážne? Tak počítajme, koľko toho za 2/3 volebného obdobia splnili:

      OTVORENE MESTO
      Trnava má potenciál byť lepšia. Čaká nás veľa práce, no vždy pri tom budeme dbať o otvorenosť, transparentné financovanie, rozvíjanie vzťahu občan – mesto, rovnaký prístup pre všetkých, priateľskú atmosféru a budovanie dôvery občana k samospráve.
      KOMUNIKÁCIA
      naším cieľom je maximálna otvorenosť a ústretovosť pri komunikácii s verejnosťou
      kvalitnejšia komunikácia s mestom pre všetky vekové skupiny – prostredníctvom schránok na podnety v mestských častiach, cez osobný kontakt, ankety až po online hlasovanie o otázkach života v meste
      pravidelné stretnutia primátora a poslancov s občanmi
      vytvorenie poradných orgánov primátora a zapojenie širšej verejnosti do ich fungovania: Rada seniorov, Rada mládeže, Trnavské podnikateľské fórum a Rada občianskych združení
      verejný pracovný kalendár primátora
      v prípade strategických projektov a rozhodnutí má verejnosť právo vedieť oficiálne stanovisko primátora k danej situácii
      aktívna spolupráca primátora a výborov mestských častí s občanmi danej mestskej časti musí byť samozrejmosťou
      verejné diskusie s občanmi o navrhovaných aktivitách v meste a spoločné určovanie priorít
      aktívne budovanie občianskej spoločnosti – výchovné pôsobenie mesta prostredníctvom prednášok, diskusií a informačných materiálov o fungovaní mesta a právach občanov
      mestská aplikácia pre smartfóny – všetky dôležité informácie o meste a pripravovaných akciách nájdete vo vašom mobile 
      TRANSPARENTNOST
      Prijali sme 9 opatrení z projektu spravnikandidati.sk, ktoré obsahujú opatrenia podporujúce:
      Efektívne nákupy
      Férové výberové konania na miesta v samospráve
      Spravodlivé prideľovanie bytov a miest v materských školách
      Mestské podniky otvorené kontrole
      Informovanie o hospodárení samosprávy
      Odpolitizovanie Mestskej televízie Trnava
      Otvorená online komunikácia s občanmi
      Zapájanie občanov do rozhodovania samosprávy
      Informovanie o rozhodovaní samosprávy

      komplexný audit v mestských spoločnostiach a na mestskom úrade
      cieľom je zefektívniť prácu zamestnancov mesta a sprehľadniť financovanie mestských spoločností (TT-KOMFORT, A.S.A. Trnava, TT-IT)
      prehodnotenie a ukončenie nevýhodných zmlúv starších ako štyri roky na dodávku tovarov a služieb
      nový štandard zverejňovania zmluvných vzťahov mesta – sprehľadnenie a prepojenie zverejňovanej dokumentácie od podkladov verejného obstarávania cez zmluvu až po faktúry a objednávky
      zrozumiteľná prezentácia rozpočtu mesta smerom k občanom
      tzv. participatívny rozpočet – možnosť obyvateľov vo vyššej miere spolurozhodovať o využívaní finančných prostriedkov mesta na konkrétne projekty
      efektívna práca poslancov mestského zastupiteľstva a komisií:
      posun začiatku konania zasadnutia mestského zastupiteľstva na poobedňajšie hodiny s cieľom umožniť občanom, aby sa na ňom mohli zúčastniť v čase po práci
      zasadnutia zastupiteľstva raz mesačne (doteraz 7 krát ročne)
      poskytnutie možnosti vystúpiť na mestskom zastupiteľstve pre každého občana mesta
      v odborných komisiách musia mať hlavné slovo odborníci v danej oblasti, nie poslanci, ktorí problematike často detailne nerozumejú
      zasadnutia všetkých komisií musia byť verejné, pričom sa z nich následne bude zverejňovať online video/audio záznam
      PROJEKTY / AKCIE
      tvz. Mestská schránka – nainštalovaná poštová schránka na podnety občanov ako súčasť úradných tabúľ v meste
      online Hodina otázok pre primátora
      verejné diskusie s občanmi, ktorých sa priamo dotýkajú stavby navrhované v blízkosti ich obydlí
      celomestské verejné prezentácie/diskusie pri dôležitých témach a príprave strategických projektov
      PODPORA GENERÁCII
      V tejto programovej téme sa venujeme všetkým generáciám občanov. Veľkú pozornosť venujeme tým najmladším – deťom a mládeži, ktorí predstavujú budúcnosť nás i nášho mesta, no nezabúdame ani na strednú a staršiu generáciu. Prinášame konkrétne návrhy, projekty a riešenia s cieľom zlepšiť a spríjemniť život v Trnave pre všetkých.
      Hlavnými úlohami sú pre nás zvýšenie štandardu mestských zariadení, aktívny prístup k spájaniu generácii, a taktiež podpora a vytváranie podmienok pre spoločné aktivity na území mesta.
      SENIORI
      Zriadenie Rady starších ako poradného orgánu primátora – jej úlohou bude podieľať sa na určovaní priorít mesta a dohliadať na ich plnenie. V staršej generácii je obrovský potenciál. Seniori sú často odborne veľmi zdatní a kombinácia ich dlhoročných skúsenosti, voľného času a chute angažovať sa, je devíza, ktorú si nemôžeme dovoliť nevyužiť. Ľudia vo vyššom veku nemusia tráviť čas sami doma, ale môžu nájsť ďalšie uplatnenie v práci pre svoje mesto a udržiavať sa tak stále duchom mladí.
      Štartovací informačný balíček pre seniorov a ich funkčný register – začnime s tvorbou zoznamu poberateľov dôchodku, ktorý nám uľahčí osvetu a ďalšiu prácu s najstaršou generáciou Trnavčanov. Noví dôchodcovia určite ocenia informačný balíček s kompletnými kontaktmi na potrebné inštitúcie, prehľadom výhod pre dôchodcov a informáciami o aktivitách a možnostiach združovať sa.
      Bezplatné sezónne cvičenia pre seniorov s mestským inštruktorom.
      Komunitné akcie pre seniorov – napr. založenie komunitnej záhrady alebo projekt výstav- nepredajných akcií výrobkov seniorov vrátane pravidelných workshopov (napríklad workshop zavárania spojený s ochutnávkou, rôzne ručné práce). Mnoho seniorov aj na dôchodku stále aktívne tvorí a mali by mať možnosť svoje výrobky prezentovať i predávať.
      Plávanie a cvičenie vo vode – hodiny prednostne vyhradené pre plávanie poslancov a zamestnancov mesta dáme k dispozícii seniorom/verejnosti. 
      Vytváranie podmienok pre zapájanie aktívnych dôchodcov do života mesta v každej mestskej časti (zber podnetov, hlásenie nedostatkov poslancom v mestskej časti).
      Mestská podpora viacgeneračných aktivít – finančná, materiálna, metodická.
      Bezplatná právna pomoc seniorom, finančné a sociálne poradenstvo, semináre, prednášky, …
      Vytvorenie multigeneračného centra, resp. obnovenie centra Kalokagatia, vedenie záujmových krúžkov pre mladšiu i staršiu generáciu.
      MLÁDEŽ
      zriadenie Rady mládeže ako poradného orgánu primátora – aj mladšia generácia má právo vyjadriť sa a presadiť svoje názory a požiadavky
      podpora športovania mladých
      komunitné projekty pre mládež v spolupráci so základnými školami
      podpora šikovných mladých ľudí cez mestské štipendiá
      zapojenie mladých ľudí do dobrovoľníckych aktivít
      oficiálne uznanie mesta za úspešné projekty, ktoré zrealizovali mladí ľudia – okrem hrdosti na vlastnú prácu môže ocenenie zavážiť aj pri hľadaní budúceho zamestnania
      spolupráca so strednými školami a VÚC- vytvorenie podmienok, aby mohli študenti podávať svoje podnety smerom k mestu a pokiaľ sa zrealizujú, budú oficiálne ocenené
      osveta na školách o triedení odpadu, recyklácii a dopadoch ľahostajnosti k svojmu okoliu na životné prostredie
      STREDNÁ GENERÁCIA
      podporíme obnovu či dobudovanie materských škôl a lepšie využitie kapacít základných škôl na základe demografickej analýzy
      motivačné programy pre deti aj rodičov s cieľom propagácie dobrovoľníctva – v ľuďoch je potenciál a mnoho z nich by chcelo pomáhať a meniť veci k lepšiemu, ale často nevedia, ako a kde začať
      podpora komunít na sídliskách cez grantové projekty – práve stredná generácia by mala byť ťahúňom vo svojom okolí a iniciátorom zmeny
      PROJEKT BYT TRNAVČANOM SA OPLATÍ!
      Prostredníctvom tohto projektu a Trnavskej mestskej karty, ktorú bude môcť získať každý, kto má trvalý pobyt v Trnave, si bude môcť jej držiteľ uplatňovať zľavy na služby v meste a získať ďalšie zaujímavé výhody. 
      PROJEKT BENEFITY PRE TRNAVSKÝCH SENIOROV
      bezplatný vstup do všetkých inštitúcii v kompetencii mesta (kúpaliská, plaváreň, Kino Hviezda, mestský amfiteáter, mestský zimný štadión a ďalšie)
      bezplatný vstup na všetky mestom organizované kultúrne, spoločenské a športové podujatia
      bezplatné cestovanie v mestskej doprave
      PROJEKT VYBUDOVANIE KOMUNITNÝCH ZÁHRAD NA SÍDLISKÁCH
      v spolupráci s dobrovoľníkmi a miestnymi komunitami
      výsadba ovocných stromov
      ŠKÔLKY A ŠKOLY NA ÚROVNI
      zabezpečíme skvalitnenie prostredia a zvýšenie kapacity priestorov pre výchovno-vzdelávaciu činnosť v materských a základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta
      zabezpečíme modernizáciu výchovno-vzdelávacích aktivít v školách a školských zariadeniach
      SOCIÁL NA STAROSTLI VOSŤ
      zvýšenie úrovne a kvality poskytovaných služieb v Zariadení pre seniorov v Trnave
      rozšírenie poskytovania služieb Terénnej sociálnej starostlivosti a opatrovateľskej služby pre vyšší počet klientov – občanov mesta Trnavy
      organizovanie podujatí a zlepšenie vybavenia v Denných centrách (kluby dôchodcov)
      na Beethovenovej, Clementisovej, Novosadskej, Hlavnej, Limbovej, Ľudovej a Dedinskej
      ulici s cieľom spestrenia a skvalitnenia voľnočasových aktivít pre seniorov
      podpora neziskových a charitatívnych organizácií
      Motivačné programy pre školy
      organizovanie rôznych zberov/triedení (odpadkov, fliaš a pod.) a iných mestských projektov
      Hľadanie efektívneho využitia mestských objektov namiesto ich predaja
      napr. po zlúčení už nevyužívaných škôl sa dajú voľné priestory využívať na verejnoprospešné účely (kluby pre mládež, seniorov či rôzne záujmové skupiny)
      PODPORA KOMUNITNEHO ŽIVOTA A SÍDLISK
      Dnešný stav vybavenosti a „života” sídlisk nie je práve ružový. V meste chýba systematická podpora aktívnych skupín obyvateľstva a viazne efektívna spolupráca samosprávy s obyvateľmi. Cieľom tejto časti programu je naučiť sa využívať potenciál aktívnych ľudí, vytvoriť zázemie pre ich sebarealizáciu a podporiť komunity v jednotlivých mestských častiach. Určite ste si všimli, že všetky programové témy spolu úzko súvisia. Viaceré opatrenia, ktoré majú priamy dopad na kvalitu života v jednotlivých mestských častiach nájdete rozptýlené aj v iných programových témach.
      Podpora komunitného života: AKTÍVNY PRIMÁTOR
      byť otvorený, inovatívny a ísť príkladom
      neformálne poradné orgány primátora: Rada seniorov, Rada mládeže, Študentský okrúhly stôl, Rada neziskového sektora, atď.
      pravidelné verejné stretnutia a kontroly v teréne mestských častí
      5 minút s primátorom v rámci „dňa úradovania pred radnicou” s cieľom byť bližšie k občanom, mať s nimi priamy kontakt, dostať spätnú väzbu a poskytnúť im informácie z prvej ruky
      aktívna účasť na komunitných akciách (“Brigáda s primátorom”)
      pravidelné ocenenia pre dobrovoľníkov a osobnosti, ktoré pomáhajú rozvíjať naše mesto
      SYSTÉMOVÉ ZMENY ->
      Priblíženie výborov mestských častí obyvateľom.
      Vedeli ste, že každá mestská časť – aj tá vaša – má svoj výbor? Jeho úlohou by okrem iného malo byť sprostredkovanie priameho kontaktu poslancov s obyvateľmi. Momentálne však výbory nefungujú tak, ako by mali.
      Zmena systému práce VMČ bude obsahovať najmä:
      pravidelné stretnutia, zverejňovanie programu a záznamov stretnutí, vzdelávanie a propagáciu občianskej spoločnosti, otvorenú evidenciu účasti poslancov a webovú stránku pre každú mestskú časť
      zavedenie inštitútu “poslaneckej pohotovosti” – vždy v rovnaký deň v týždni v rovnakom čase a na rovnakom mieste bude občanom k dispozícii niektorý z poslancov na konzultácie a prijímanie podnetov adresnejšie tým pokryjeme požiadavky na investície v okolí vášho bydliska.
      Doplnkový systém financovania mestských častí konkrétnou čiastkou na obyvateľa
      adresnejšie tým pokryjeme požiadavky na investície v okolí vášho bydliska.
      Príprava konkrétneho plánu rozvoja jednotlivých sídlisk a mestských častí, na ktorom sa bude podieľať architekt, urbanista, krajinný inžinier, sociológ, neziskový sektor a predovšetkým verejnosť.
      Spustenie systému spoločného plánovania na viacerých úrovniach od mesta cez mestské časti a bloky až po ulice. Ide o systém, ktorý ľuďom umožní aktívne sa podieľať na rozvoji mesta.
      Mesto musí byť aktívne a budovať občiansku spoločnosť prostredníctvom vzdelávania verejnosti. K tomu patrí aj poradenstvo v otázkach rozvoja komunitného života, organizovania aktivít, dobrovoľníctva atď. Ak ste aktívni, musíme urobiť všetko pre to, aby sme vašu snahu maximálne podporili.
      Finančná podpora občianskych aktivít musí mať jasné pravidlá.
      Systém doplnkového financovania občianskych aktivít a mestských častí, ako i participatívny rozpočet musí byť transparentný a platiť pre všetkých rovnako.
      Systematická podpora dobrovoľníctva a aktivít verejnosti na úrovni mesta či jednotlivých mestských častí a taktiež firemné dobrovoľníctvo sú kľúčové pre rozvoj občianskej spoločnosti a zodpovednosti. Medzi konkrétne opatrenia patrí zavedenie agendy “podpory dobrovoľníctva” pre konkrétnu osobu na mestskom úrade, nadviazanie spolupráce s dobrovoľníckymi centrami partnerských miest a pod.
      Zriadenie Dobrovoľníckeho centra je nielen trendom, ale výborným nástrojom spolupodieľania sa na zveľaďovaní mesta. V prvej fáze úplne stačí, aby túto agendu mal pridelenú niekto konkrétny na Mestskom úrade. V ďalších fázach sa môže založiť Dobrovoľnícky sklad s náradím, ochrannými pomôckami, prípadne materiálom od firiem, ktoré sa rozhodnú dobrovoľníctvo v meste materiálne podporiť.
      Vytvorenie samostatného rozpočtového programu “Podpora dobrovoľníctva” pri najbližšej aktualizácii mestského rozpočtu s vyčlenením adekvátnej sumy peňazí, pretože súčasný “grantový” systém je pre tento účel neflexibilný a zastaraný.
      Vytvorenie systému motivácie aktívnych dobrovoľníkov – mesto môže vyčleniť napr. 20 % z nákladov, ktoré mu svojou prácou dobrovoľníci ušetria, na ich vlastné projekty. Každý bude vedieť, pre podporu akej veci mestu pomáha, a peniaze budú preinvestované oveľa efektívnejšie, a najmä, budú zohľadňovať to, čo ľudia skutočne chcú.
      Vytvorenie živého zoznamu aktívnych neziskových organizácií, občianskych združení a dobrovoľníckych skupín a jednotlivcov – bez neho nie je možné efektívne komunikovať s tými, ktorí mestu chcú pomôcť, a tými, ktorí mu už teraz nezištne pomáhajú.
      Zintenzívnenie spolupráce s VÚC a inými partnermi na podpore a vytváraní podmienok pre dobrovoľníctvo v regióne.
      Vytvorenie a podpora využitia verejných priestorov v každej mestskej časti s dôrazom na spoločné (tzv. participatívne/komunitné) plánovanie.
      Efektívne využitie školských dvorov
      vytvorenie plánu systematickej obnovy školských areálov
      BEZPEČNOSŤ A ČISTOTA
      Prvoradou úlohou mestskej polície je pomáhať a chrániť občanov, ich majetok i majetok mesta. V súčasnosti je veľkou výzvou, aby sa mestská polícia priblížila viac k ľuďom. Pre slušného človeka má policajt predstavovať pomoc v núdzi a pocit bezpečia, nie vzbudzovať v ňom strach.
      Nemenej dôležitou úlohou nášho mesta je začať vychovávať novú generáciu so vzťahom k čistote nášho okolia a k zodpovednosti a starostlivosti o prostredie, v ktorom žijeme.
      SYSTEMOVE RIEŠENIA ->
      MESTSKÁ POLÍCIA
      zefektívnenie organizačnej štruktúry mestskej polície
      vytvorenie stálych hliadok mestskej polície v jednotlivých mestských častiach
      zavedenie cyklohliadky mestskej polície
      zvýšenie počtu motohliadok
      zavedenie civilných hliadok mestskej polície
      prehodnotenie systému odmeňovania príslušníkov mestskej polície podľa výšky vybraných pokút
      sfunkčnenie a modernizácia kamerového systému – súčasný stav nie je efektívny, keďže vo väčšine prípadov neumožňuje identifikáciu páchateľa z videozáznamu
      VEREJNE OSVETLENIE
      pripraviť verejné obstarávanie na dodávateľa a správu verejného osvetlenia
      posledná verejná súťaž sa konala v roku 1998 a odvtedy platná zmluva má dnes už 31 dodatkov
      zvýšenie hospodárnosti mestského osvetlenia použitím úsporných osvetľovacích technológií
      funkčné osvetlenie všetkých centrálnych parkových plôch vrátane bezpečnostného kamerového systému
      nasvietenie významných častí mesta a hradobného systému – to, čím sa Trnava môže popýšiť, by nemalo ostať ukryté v tme
      ČL OVEK A PES
      nové venčiace zóny pre psov s nízkym oplotením a adekvátnym mobiliárom pre každú mestskú časť – venčiace zóny dnes nie sú oddelené od ostatných plôch a často sa nachádzajú priamo pri cestách
      sprísnenie sankcií a civilných kontrol zo strany mestskej polície voči nezodpovedným majiteľom psov
      aktívne vzdelávanie majiteľov psov – poskytnutie možnosti základného výcviku psov a vedenie k zodpovednosti za udržiavanie čistoty na verejných priestranstvách prostredníctvom informačných kampaní, kurzov a osvety
      väčší počet košov a stojanov s vreckami na psie exkrementy – ak chceme, aby psíčkari pri venčení udržiavali poriadok, musíme im k tomu vytvoriť podmienky
      finančná a materiálna podpora mesta pri rozšírení kapacity útulku pre psov
      pomoc pri organizovaní podujatí pre majiteľov psov – budeme vychádzať v ústrety snahám o usporiadanie rôznych súťaži, inštruktáži, prednášok a pod.
      ČISTOTA A KOMUNÁLNY ODPAD
      vyššia úroveň čistoty centra a stavu mestského mobiliáru – správca centrálnej mestskej zóny bude dbať o to, aby bolo prípadné poškodenie mobiliáru opravené najneskôr do týždňa
      preverenie možností inštalácie podzemných kontajnerov vo vybraných lokalitách mesta – toto riešenie je nielen estetickejšie, ale zabraňuje aj rozhadzovaniu a vyfukovaniu odpadkov z klasických kontajnerov, a zároveň eliminuje zápach
      redukcia reklamy vo verejnom priestore – množstvo billboardov, bannerov a iných reklamných pútačov má svoje hranice
      organizovanie pravidelnej jarnej upratovacej akcie na celomestskej úrovni – poskytneme počas víkendu jednotlivým sídliskám veľkokapacitné kontajnery, aby do nich mohli obyvatelia vyhodiť odpad, ktorého sa chcú v rámci veľkého jarného upratovania zbaviť
      vzdelávacie a motivačné programy pre materské, základné i stredné školy na podporu triedenia odpadu a zodpovednosti voči životnému prostrediu – práca s deťmi je pre našu budúcnosť kľúčová
      DOPRAVA
      V našom volebnom programe sa zameriavame na dodržiavanie základných princípov pre fungovanie dopravy v našom meste, ktorými sú bezpečnosť, plynulosť, pohodlie, atraktivita a priamosť celého dopravného systému na území Trnavy.
      V minulých rokoch sa pozornosť venovala predovšetkým motorovej doprave, no bez trvalo udržateľných riešení. Stav našich ciest nielen počas dopravnej špičky je toho jasným dôkazom. Prinášame preto konkrétne návrhy na zlepšenie tejto situácie, pričom dbáme nielen o motoristov, ale aj o tých najzraniteľnejších účastníkov dopravnej prevádzky – chodcov, bežcov a cyklistov so zvláštnym zreteľom na deti, starších a ľudí so zdravotným postihnutím.
      CYKLODOPRAVA, CHODCI A NEMOTORISTI (slabozrakí, nevidiaci, imobilní ľudia)
      SYSTÉMOVÉ RIEŠENIA ->
      v etapách pokračovať v budovaní cyklotrás v meste spolu s ďalšou koncepciou umiestňovania cyklostojanov v CMZ
      príprava koncepcie a realizácia sprístupnenia jednosmerných mestských komunikácií v Trnave aj s obojsmernou prevádzkou pre cyklistov
      zavedenie cyklohliadky mestskej polície
      oficiálne sprístupnenie pešej zóny cyklistom (osadenie už povoleného zvislého dopravného značenia, obmedzenie maximálnej rýchlosti cyklistov a taktiež kontrola mestskou policajnou cyklohliadkou)
      zriadenie a označenie bezpečných parkovacích miest (klietok, úschovní a pod.) pre bicykle, v centre mesta, pred stanicou a v ďalších lokalitách s prepojením na kamerový systém mestskej polície
      uspôsobiť už existujúce prepojenia, ktoré by mohli obyvatelia Trnavy využívať na presun do a zo zamestnania na bicykli, a znížiť tak zaťaženie dopravy osobnými au-tomobilmi: konkrétne trasy SEVER-JUH ( Kopánka, Družba – Bývalý TAZ II, Skloplast, t.j.po novom Strojárenská, SACHS a Oblasť SAD, Bulharská, Priemyselná, Mikovíniho) a ZÁPAD-VÝCHOD (Prednádražie – ŽOS)
      doplniť rizikové prechody pre chodcov bielymi LED lampami v rámci celého mesta s cieľom zvýšenia bezpečnosti chodcov
      odborne upraviť všetky chodníky v meste na bezbariérové
      postupne nahrádzať existujúce značenie (predovšetkým prechody pre chodcov) protišmykovým vodorovným dopravným značením
      mestská cyklopožičovňa v blízkosti informačného centra
      zaviesť pravidelnú zimnú údržbu cyklochodníkov
      zavedenie agendy Mestský cyklokoordinátor (cyklista – projektant) na Mestskom úrade
      PROJEKTY ->
      prepojenie juhu (Linčianska a Tulipán) s centrom mesta v úseku Zelenečská – A. Žarnova¬- Evanjelický dom
      dobudovanie cyklochodníka, ktorý momentálne končí na Veternej ulici, až na sídlisko Zátvor
      pokračovanie parku J. Kráľa poza slepú železničiarsku trať k železničnému depu smerom do Kamenného Mlyna
      výmena klzkého povrchu cyklotrasy v Bernolákovom sade
      Cykloškola – séria výchovných videí pre cyklistov a základné, resp. stredné školy vysielaná aj na MTT
      Úradnícke bicykle – zrýchlenie presunu medzi jednotlivými pracoviskami v meste. Spustenie motivačného programu pre tých zamestnancov mesta, ktorí budú do práce chodiť na bicykli.
      spolupráca s veľkými spoločnosťami (PSA Slovakia, ZF SACHS Slovakia, JOHNS MANVILLE Slovakia a pod.) s cieľom motivovať ich zamestnancov k využívaniu alter-natívnej dopravy
      v spolupráci s PSA Slovakia navrhnúť a zrealizovať bezpečný prejazd pre ich zamestnancov dochádzajúcich do práce na bicykli cez železnicu
      KOLOKOLO – podpora študentskej požičovne bicyklov Kolokolo, vytváranie zázemia pre študentov pohybujúcich sa inak ako autom
      zapojenie sa do kampane „Do práce na bicykli”
      budovanie vzťahu vodič – cyklista – chodec (vzdelávanie a výchova k zodpovednosti a vzájomnej tolerancii)
      MHD
      SYSTEMOVE RIEŠENIA ->
      vyhodnotenie možnosti zavedenie kyvadlovej MHD v ranných a poobedňajších špičkách a zvýhodnenie cien cestovných lístkov v týchto časoch
      riešenie krátkodobého parkovania pri železničnej a autobusovej stanici – súčasný stav neposkytuje dostatočné možnosti parkovania či pristavenia vozidla pri prívoze alebo odvoze cestujúcich autom na stanicu
      zavedenie zvýhodnených celosieťových mesačných a štvrťročných cestovných lístkov na MHD a ďalšia zľava platná s Trnavskou mestskou kartou
      optimalizácia MHD a prispôsobenie spojov na základe reálnych požiadaviek občanov a jej koordinácia s vlakmi
      zavedenie systému zverejňovania dôvodov zmien cestovných poriadkov, t.j. zdôvodnenie pre občanov, čo má daná zmena priniesť a zlepšiť
      integrovaná doprava – rokovania s VÚC a Železničnou spoločnosťou s cieľom skoordinovať príchody a odchody vlakov, regionálnych autobusov a MHD
      zavedenie integrovaných lístkov (kariet) so zľavami pri prestupoch z MHD na linky prímestských autobusov a vlakov (jeden zľavnený lístok resp. karta by platili aj v MHD aj vo vlakoch aj prímestských spojoch, ako majú napr. Malacky v smere do Bratislavy)
      zavedenie jednotného cestovného lístka, ktorý by platil bez ohľadu na použitý dopravný prostriedok v celom regióne (výhľadovo)
      PROJEKTY ->
      Kampaň „Do práce s MHD”.
      V zimných mesiacoch akcia „Z áut do MHD” v zimnom období s cieľom ukázať občanom, že v zime je cestovanie mestskou autobusovou dopravou jednoduchšie (netreba oškrabovať námrazu na oknách autá, ometať sneh či vykurovať auto).
      V rámci Európskeho týždňa mobility navrhujeme cestovanie mestskou autobusovou dopravou zdarma, pričom bude stačiť preukázať sa platným vodičským preukazom, a následne dvojtýždňová možnosť zakúpiť si mesačný lístok na MHD s výraznou zľavou.
      Naším cieľom je zníženie počtu áut na cestách, obzvlášť počas dopravnej špičky.
      AUTOMOBILOVÁ DOPRAVA (INDIVIDUÁLNA)
      SYSTEMOVE RIEŠENIA ->
      striktné dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti v „Zóne 30″ na území mesta v spolupráci so štátnou a mestskou políciou
      vypracovanie projektu riadenia svetelných križovatiek – v prípade kladného vyhodnotenia zefektívnenie „zelenej vlny”, resp. prechod zo statického riadenia na dynamické na celom území mesta v súčinnosti s existujúcimi detektormi pohybu a riadenia dopravy
      prehodnotenie parkovacieho systému v celom meste – odborné spracovanie spojené s verejnou diskusiou a prezentovaním viacerých možných riešení
      PROJEKTY ->
      budovanie vzťahu vodič – cyklista – chodec (vzdelávanie a výchova k zodpovednosti a vzájomnej tolerancii)
      podpora projektu osvetlenie úrovňovej križovatky na východnom obchvate v mieste “Zavarská”
      zváženie možností financovania a realizovateľnosti štúdie k projektu ďalšieho prejazdu popod železnicu s prepojením Prednádražia a Tulipánu
      KULTÚRA, PAMIATKY A TURIZMUS
      Našim cieľom je systematická podpora tvorivých ľudí a ich činnosti, oživenie kultúry a jej propagácia medzi širokými vrstvami obyvateľstva. Mesto nemu¬sí a nemá hrať rolu tvorcu kultúry, ale má byť partnerom a podporovateľom domácej kultúrnej scény.
      SYSTÉMOVÉ RIEŠENIA ->
      KULTÚRA
      zmapovanie prostredia kultúry v meste a nastavenie cieľov a nástrojov jej podpory
      do prípravy projektu sa zapoja nielen predstavitelia mesta, ale najmä osobnosti kultúrneho života, ktoré sú odborne spôsobilé a zorientované v tejto problematike na základe osobných skúseností
      aktívna spolupráca s kultúrnou scénou a vznikajúcim kultúrnym centrom Malý Berlín – nediktujme, aká má kultúra byť, ale buďme sprostredkovateľom komunikácie medzi mestom, umelcami, architektmi a dizajnérmi
      vytvorenie organizačných a priestorových podmienok pre kultúrne podujatia
      kvalitnou rekonštrukciou existujúcich mestských priestorov môžeme získať zázemie nielen pre koncerty vážnej hudby, džezového kvarteta či pre divadelné predstavenia, ale aj priestory pre skúšobne kapiel a rôznych mladých talentov, čím položíme základy Mestského kultúrneho centra
      PAMIATKY
      nasvietenie pamiatok a významných lokalít v historickom jadre mesta
      samozrejmosťou bude ich zabezpečenie kamerovým systémom
      informačné tabule pri významných kultúrnych pamiatkach mesta
      miesta a budovy majú zaujímavé príbehy a bohatú históriu, treba to využiť pre ich propagáciu
      intenzívnejšia spolupráca s Krajským pamiatkovým úradom Trnava pri spracovávaní grantových projektov a využívaní zahraničných zdrojov
      navýšenie rozpočtu na renováciu trnavských pamiatok
      pokiaľ sa nimi chceme pýšiť, musíme sa o ne aj adekvátne starať
      celková rekonštrukcia a oživenie mestského opevnenia – cieľom bude vytvoriť estetický a kompaktný celok s profesionálnym nasvietením a spoľahlivým zabezpečením
      TURIZMUS
      •budujme partnerstvá aj mimo mesta – Užšia spolupráca s partnerskými mestami môže Trnave priniesť nielen nových návštevníkov, ale aj podporiť spoznávanie národných kultúr. Výmenné pobyty, detské tábory, dobrovoľnícke výmeny či seniorské zájazdy – to sú len niektoré z výhod fungujúcej cezhraničnej spolupráce.
      •zriadenie mestského informačného bodu na železničnej stanici – túto službu ocenia nielen zahraniční turisti, ale všetci, ktorí budú mať chuť preskúmať naše mesto bližšie
      AKCIE / PROJEKTY
      sezónne premietanie filmov a dokumentov na hradobný múr na Hlbokej ulici
      požičovňa bicyklov v centre nielen pre turistov – stojan s požičovňou bicyklov
      pravidelne organizované cyklovýlety a turistika počas letnej sezóny
      dočasné inštalácie dobových fotografii na viacerých miestach v Trnave
      kultúrne a športové akcie aj počas zimného obdobia – festival zimných amatérskych
      filmov, súťaž v stavaní ľadových sôch, športová zima, trnavský mestský karneval, zápolenie
      Trnavčanov v stavbe snehuliakov
      vyznačenia turistických okruhov a pamiatok v rámci mesta
      orientačné mapy na záchytných parkoviskách
      turistické zájazdy do partnerských miest
      ZELEŇ
      Jedno pokosenie trávnikov v celom meste nás momentálne stojí 80 tisíc eur. Systematickou údržbou zelene vo vlastnej réžii však dokážeme nielen ušetriť prostriedky, ale aj zvýšiť kvalitu života v našom meste pre nás všetkých.
      Aktuálny systém tvorby a údržby zelene v Trnave sa dá označiť za nekoncepčný a neefektívny – budujú sa nové parky, pričom tie existujúce sú dlhodobo v nevy-hovujúcom stave, vykonáva sa neodborné a živelné orezávanie stromov a v rámci sídlisk sa považuje za úspech, ak sa tam pokosí trávnik.
      SYSTÉMOVÉ RIEŠENIA ->
      vypracovanie dlhodobej koncepcie rozvoja, budovania a údržby zelených plôch v meste
      prehodnotenie aktuálneho modelu údržby zelene – V prvom rade je potrebné zrušiť nevýhodné zmluvy na údržbu zelene, ktoré boli podpísané ešte v 90. rokoch.
      Transparentnou súťažou, resp. údržbou vo vlastnej réžii dokážeme v rozpočte ušetriť významné množstvo prostriedkov. To nám umožní zvýšiť kvalitu údržby zelene nielen v parkoch a v centre, ale aj na sídliskách. Môžeme využívať taktiež aktivačné práce, resp. prácu osôb vo výkone trestu.
      ku zvýšeniu kvality mestskej zelene významne prispeje aj správca mestských parkov, profesionálny ošetrovateľ stromov (tzv. arborista) a mestský záhradný architekt
      začnime hľadať miesta pre rozširovanie parkových a lesoparkových plôch v meste (príp. rozšírenie rekreačnej oblasti Kamenný mlyn smerom za Parnú na Kočišské)
      založenie mestskej škôlky na stromy – tento krok nám umožní smerovanie k sebestačnosti v produkcii stromov pre výsadbu izolačnej zelene v meste
      začnime systematicky pracovať na kvalite mestských parkov – Našou povinnosťou je postupná revitalizácia všetkých existujúcich mestských parkov, nie len budovanie nových. Tento proces zahŕňa nielen starostlivosť o zeleň, ale aj návrh a následnú údržbu mobiliáru. Vlastná studňa, centrálne časti parkov so zavlažovacím systémom a napojením na kamerový systém – budú základnou výbavou každého mestského parku.
      nulová tolerancia k vandalizmu sa musí stať našou zásadou – Poškodený mobiliár musíme riešiť operatívne a promptne. Nie je normálne vyše roka tolerovať počmárané lavičky a chýbajúce odpadkové koše v historickom centre mesta, ako sme tomu svedkami teraz. 
      mobilná zeleň oživí centrum mesta – zelené steny, prenosné kvetinové záhony a aerosolová sprcha počas letných mesiacov nielen zlepšia klímu, ale ich premiestňovaním dokážeme udržať centrum počas sezóny stále živé a príťažlivé.
      nadviazanie spolupráce s Poľnohospodárskou univerzitou v Nitre môže priniesť obom stranám celý rad výhod: možnosť praxe, stáže či rôzne súťaže pre študentov záhradnej architektúry na riešenia zelene na vybraných mestských plochách
      ZELEŇ NA SÍDLISKÁCH
      zvýšenie ochrany a údržby zelených plôch na sídliskách
      vyberme spolu plochy budúcich “zelených oáz” v jednotlivých mestských častiach
      tieto zavlažované plochy s najvyšším stupňom údržby zelene budú ideálne pre spríjemnenie klímy v letných mesiacoch, susedský piknik alebo inú kultúrnu akciu
      zatraktívnenie prostredia a vnútroblokov sídlisk novými odpočinkovými zónami,
      výsadbou novej zelene a obnovením zastaraného mobiliáru
      PROJEKTY / AKCIE
      drevená vyhliadková veža v Kamennom mlyne bude slúžiť ako atrakcia pre návštevníkov. Na tomto mieste zrevitalizujeme biotop lužného lesíka za fit dráhou
      náučný chodník v Kamennom mlyne s lavičkami a tabuľami s popismi vtáctva a iných zvierat žijúcich v tejto oblasti – do úvahy pripadajú i ďalekohľady umiestnené na vyhliadkovej veži
      sprístupnenie a revitalizácia parku pri Belušovom vodojeme
      obnova stromoradia na Rybníkovej ulici, na konci Špačinskej ulice
      výsadba izolačného pásu z nízkej a vysokej zelene medzi cestou na Hospodárskej a Trnávkou pozdĺž Parku Antona Bernoláka a Kalvárie
      príprava projektu revitalizácie a prepojenia Ružového parku so záhradou knižnice v spolupráci s VÚC
      ZDRAVIE, ŠPORT A TELOVÝCHOVA
      Väčšinu mestského športového areálu na Slávii dnes zaberajú športoviská, na ktoré sa bez platenia nedostanete. Nepovažujeme to za správne. Mesto dlhodobo nerieši koncepciu rozvoja telovýchovy a popularizácie športových aktivít. Našou úlohou bude nielen vytvorenie kvalitného športového zázemia pre širokú verejnosť, ale aj osveta a vytváranie pozitívneho vzťahu verejnosti k športu.
      SYSTEMOVE RIEŠENIA ->
      Vytvorenie viacročnej koncepcie rozvoja športu a telovýchovy
      nutnosťou bude analýza potrieb jednotlivých klubov, oddielov a združení v spolupráci s ich predstaviteľmi
      zmapovanie stavu existujúcich športovísk (nie len vo vlastníctve mesta, resp. na jeho pozemkoch)
      podpora klubov zo strany mesta pri organizovaní národných a medzinárodných športových podujatí
      postupná rekonštrukcia a sprístupnenie športovísk v areáloch škôl pre verejnosť
      Zmena grantového systému pre podporu športu – zavedenie podpory investičných projektov a jasné kritéria hodnotenia. Hlavné slovo v odporúčaniach komisie majú mať skutočné potreby športovcov, nie poslanci, ktorí sa v problematike často neorientujú.
      Nový plán rozvoja Mestského športového areálu Slávia
      realistický koncept rozvoja mestského športového areálu
      modernizácia detského ihriska
      rozšírenie PowerParku (cvičisko pre posilňovanie s vlastnou váhou) o pohyblivé cvičebné prvky
      zabezpečenie areálu – kamerový systém, prevádzkové hodiny, nulová tolerancia vandalizmu
      zastavenie skrytej privatizácie Mestského športového areálu Slávia
      rozšírenie bežeckého oválu po celom obvode areálu a medzi futbalovými ihriskami
      kvalitné športové zázemie pre širokú verejnosť
      podpora telovýchovy prostredníctvom skupinového cvičenia s mestským trénerom
      Vytvorenie motivačného programu podpory športu pre občanov mesta
      prezentácie jednotlivých druhov športov pre verejnosť v spolupráci s športovými klubmi
      motivácia detí a mladých ľudí pre aktívnejší spôsob života – usporadúvanie akcií pre aktívny pohyb (beh, bicyklovanie, korčuľovanie, atď.) 
      Poradenstvo v oblasti zdravej výživy – prednášky, workshopy, kurzy zdravého varenia
      Menší “Power Park” do každej mestskej časti
      Mestský tréner – podpora základnej telovýchovy všetkých vekových kategórii – cvičenia pre seniorov s organizované mestom
      Podpora behu ako najdostupnejšej formy cvičenia
      pravidelný beh s primátorom
      obnova tradície a podpora mestských behov
      Obnova mestskej futbalovej interligy
      Zefektívnenie prevádzky a správy zimného štadióna
      Začnime hľadať najvhodnejší spôsob financovania rekonštrukcie mestskej športovej haly.
      Postupná modernizácia areálu kúpaliska Kamenný mlyn.
      Systematická podpora lokálnych športových klubov a mládeže.
      Trnavské športové hry – celomestské športové zápolenie v rôznych disciplínach o “Majstra Trnavy”
      Podpora pre talentovaných športovcov (štipendiá, hradenie nákladov na reprezentáciu mesta a pod.)
      Vyváženie podpory športu v meste – Trnava má viacero športových oddielov a združení, ktoré naše mesto úspešne reprezentujú v rôznych športových odvetviach a zaslúžia si férový prístup a podporu radnice.
      Pravidelné športové či iné kultúrne akcie na sídliskách nielen pred voľbami.
      Podporujme projektové nápady verejnosti – výborný nápad trasy pre cyklistov a bežcov, ktorý si určite zaslúži pozornosť vedenia mesta (http://www.trnava-live. sk/2014/10/17/lemuje-trnavku-a-meria-7-km-zoznamte-sa-s-nevsednym-navrhom- trasy-pre-cyklistov-ci-bezcov/)
      PODPORA PODNIKATEĽSKÉHO PROSTREDIA
      Základom zdravého podnikateľského prostredia je rovnaký prístup zo strany mesta ku všetkým podnikateľom. Mesto má vychádzať v ústrety projektom, ktoré vytvárajú nové príležitosti a prinášajú doň život, nie hľadať prekážky k ich realizácii. Priestor na zlepšenie súčasného stavu vidíme okrem iného aj v spružnení schvaľovacích procesov.
      SYSTEMOVE ZMENY ->
      efektívne využívanie priestorov vo vlastníctve mesta
      centrum mesta nesmieme nechať vymrieť
      Je nutné podporovať podnikateľské aktivity zamerané na oživenie centra mesta, aby sme vyvážili silný vplyv nových obchodných centier. Koľko obchodíkov v centre zlikviduje City Arena?
      Trnavské podnikateľské fórum
      Vytvorenie zázemia pre užšiu spoluprácu miestnych podnikateľov. Odstránenie administratívnych bariér a nedostatkov, s ktorými sa podnikatelia denne stretávajú. Férový prístup zo strany mesta ku všetkým podnikateľom.
      flexibilnejšie zasadania mestského zastupiteľstva
      Pri pravidelnejšom zasadaní – raz mesačne – môže mesto promptnejšie reagovať na aktuálne potreby a žiadosti. Zasadanie zastupiteľstva raz za mesiac výrazne zrýchli reakčný čas pri riešení problémov a podnetov občanov a podnikateľov, čím dosiahneme nepochybne rýchlejšie a efektívnejšie výsledky.
      asistenčné služby MsÚ pre podnikateľské projekty
      Navrhujeme vytvoriť novú funkciu tzv. mestského asistenta, ktorého úlohou bude byť plne nápomocný pri riešení administratívnych úkonov a prípadných problémov spolu s koordináciou úloh spoločne s investorom
      podpora start-upov v mestských priestoroch
      osobitná podpora mladých a začínajúcich podnikateľov
      každoročná súťaž nielen univerzitných start-upov – víťaz získa výrazný benefit, napr. ročný prenájom priestorov vo vlastníctve mesta
      mestský start-up openspace office
      tzv. mestský podnikateľský inkubátor
      minimálne náklady na energie
      vytváranie siete kontaktov, kancelárske vybavenie a pripojenie na internet na účet mesta
      výhody takejto „spoločnej kancelárie” sú nesporné a ocenia ich nie len začínajúce študentské podnikateľské projekty
      v prípade, že mesto nedokáže konkurovať podnikateľom v prenájme nebytových priestorov, malo by umožniť využitie mestských priestorov na verejnoprospešné účely, napr. pre denné centrá, občianske združenia a pod.
      pravidelné a férové verejné súťaže a obstarávania na tovary a služby

   • 9.3.2
    Maggie says:

    Nejaká anketa, obežník, alebo iba tvoja domnienka?

 10. 10
  obyvateľ says:

  Ak by som býval na Štefánikovej, tento zákaz by som úplne smelo odignoroval a išiel autom do práce aj z práce domov. Ak by mi v tom nejaký kovboj na bicykli s bradou bránil, okamžite by som išiel na štátnu políciu dať podnet na trestné stíhanie na neznámeho páchateľa.

 11. 11
  Lukas says:

  Prečo by ti mal nejaký bradatý muž v niečom brániť?Veď v článku je jasne napísané,že vjazd a výjazd vozidiel bude riadiť mestská polícia.Podľa toho rozumiem,že na ulici bude zákaz zastavenia,kde nemôže zastaviť nikto,ale domov pustia obyvateľov,ktorí majú na ulici garáž,kde odparkuje auto.Tak isto to je aj na Jarmok.

  • 11.1
   obyvateľ says:

   A mestská polícia nemá bicykle? Odpísali ich?
   Všetci mestskí policajti sú do hladka oholení? Žiaden bradatý nie je medzi nimi?
   Žiadnemu mestskému policajtovi sa nesmie povedať “kovboj”?

   • 11.1.1
    Juraj Fuzák says:

    Sranda, snazis sa byt “vtipny” s bradatym muzom a nakonec ty si to ani tak nemyslel, ty si myslel neoholeneho policajta… Si rezident? Povolia ti vjazd. Niesi rezident, nepovolia. Docela jednoduche. Tieto hrdinske “ja keby som” su vhodne akurat tak do internetovych diskusii. Taky hrdina ako si ty pred policajtom akurat sklopi usi a nie ze by mu este kovboj hovoril. Fakt sa niekedy cudujem niektorym ludom co zo seba dokazu spravit….

 12. 12
  Lukas says:

  Vidíš úplne mimo témy.Veľa ľudí tu iba bezvýznamne kričí,ale článok si nevie ani poriadne prečítať.

 13. 13
  Micro says:

  A čo tak uvolniť parkovisko na Námestí sv. Mikuláša. Najprv bolo, potom bránilo výhľadu na Baziliku a pamiatky, takže sa tam parkovanie mimo vyznačených miest pokutovalo a nakoniec ho aj tak namaľovali…veď na pamiatky sa dá pozerať aj z auta :)

 14. 14
  cestár says:

  Vyjadrilo sa tu veľa “odborníkov” na dopravu a parkovanie, alebo možno je to iba jeden čo tu hejtuje.
  Ako ste si určite všimli pri uzávierke Halenárskej nedošlo niekoľko mesiacov k žiadnemu dopravnému kolapsu, neboli problémy s parkovaním, zásobovaním a pod. Rezidenti túto rekonštrukciu privítali z nadšením – viď narýchlo opravované fasády – budúce nové prevádzky. Taktiež nikomu nechýbala 4 dni Paulínska cez jarmok ani netreba pre autá Hviezdoslavovú. Vodiči to bez problémov logicky vyriešili.
  Do budúcna bude treba vylúčiť dopravu z najkrajšej ulice v TT – Kapitulskej, z Univerzitného námestia spraviť skutočné námestie a potom budeme mať reálne historické centrum možno najväčšie v SR.
  Nemôžu tu rozkazovať majitelia plechových a plastových automobilov na leasing a závistlivci, analfabeti ktorí robili z TT 20 rokov dedinu.

  • 14.1
   Juraj Fuzák says:

   Hlavne je docela komicky ten plac bez toho aby si dotycni vobec precitali ten clanok cely. Na Aure je dokonca vyveseny nejaky “oznam” aby sa isli ludia burit, lebo ze nabuduce to moze byt ich ulica kam nepustia sanitky a hasicov a podobne srdcervuce vylevy.

   • 14.1.1
    Lukas says:

    Veď to,kto mohol takú kravinu napísať,že nabudúce nepustia na ich ulicu sanitku alebo hasičov?Veď každému zdravému človeku je jasné,že záchranári,policajti alebo hasiči majú výnimky a môžu kedykoľvek ísť s autom aj do stredu námestia.

    • 14.1.1.1
     multi says:

     A čo čakáš Lukas od niekoho, kto zahodil konzervatívne hodnoty a ide presadzovať multi – kulti agendu ? Prevracanie kabátov, farizejstvo, lož – to sú ich pracovné metódy.

   • 14.1.2
    mooo says:

    ja len aby nedošlo k nejakému nedorozumeniu, na plagatik mal dať autor nadpis SOM proti a nie SME proti pretože nikto v pasaži Aurora s tým problém nemá iba Chorá vrana

  • 14.2
   občan says:

   pre mna rekonštrukcia halenárskej bol jeden chaos , chodenie križom kražom , kvalita sa ukáže , a by ma zaujímalo , kto vlastne bol za to zodpovedný

 15. 15
  tragéd says:

  No skôr je to tragi-komédia. Nevedia prezentovať svoj program, vízie lebo žiadne nemajú. Ostáva im iba kydať. Nedostali z centrály pokyny čo majú robiť a čo si majú myslieť. Sú v panike a frustrácii. 4.11. sa blíži. !!

 16. 16
  Micro says:

  Ak už chcema mať skutočne historické centrum, tak namiesto aut do neho pustime iba kočiare, vozy ťahané koňmi, prípadne volami.
  Tak aby to bolo skutočne historické, povoľme v centre chov hydiny, prasiatok, dobytka + bitúnok na Námestí.
  Dostavajme hradby a brány a po zotmení ich uzamknime. Hlásnik na Mestskej veži môže potom ohlasovať každé približujúce sa auto, ktoré by chcelo narušiť vylúčenie dopravy z Centra…

 17. 17
  OKO says:

  Oko vidí oko neni….,ved pri tvojom vyjadrovaní to poznáš né..Ako sa vzájonne podporujete, ale dopadnete asi takto aj toho 14.11. Já na bráchu, brácho na nňe,lidi ržvali prohráli sme devjet nula.

 18. 18
  pešiak says:

  Od knižnice po križovatku Zelený kríčok je to cca 980 m !
  To by bola krásna pešia zóna – takú kompaktnú asi v SR nenájdeme.
  Smelo pokračujte v budovaní.
  Závistlivcov nepočúvajte !

 19. 19
  Parva Roma says:

  Je streda…skoro 19.00. Ulica je plná. Tie autá, čo zostanú, odtiahnu?

 20. 20
  Parva Roma says:

  …žiadne upozornenie, ano oznam o budúcej uzávierke.

 21. 21
  centrum says:

  neviem, či niekto z vás, že centrum okrem doobedia a akcii je “mŕtve” … obchody v centre končia a o chvíľu v centre nebude nič. Osobne si myslím, že je to spôsobené neprístupnosťou dopravy do centra a brutálnym problémom zaparkovať na súčasných parkoviskách … Áno ľudia sú pohodlní a nechcú sa prejsť 15-20 min napr. zo City-Areny… Osobne si myslím, že zastavením Štefánikovej ul. aj ten zbytok obchodov skončí… Nemôže byť všade len pešia zóna a cyklochodníky …

 22. 22
  na uvazenie says:

  Každá doba zo sebou prináša rozdielne požiadavky. Po vojne bola uprednostňovaná automobilová doprava. V Trnave sa v starom meste natlačili autá všade kam sa vmestili. Doslova.
  To bol jeden extrém.
  U nás teraz ( vonku pred rokmi ) sa pristupuje zvlášť v centrách miest k výraznému obmedzeniu dopravy.
  Ľudia veľmi radi porovnávajú s veľkými mestami, kde sú veľkolepé zmeny týchto systémov. Otázka je či vybavenosť, ktorá robí život v meste vydrží na takýchto uliciach v takom malom meste.
  Naše centrum nie je veľké. Už pri realizácii pešej zóny v Trnave a neskôr pri vybudovaní obchodných centier na predmestiach mesta veľq obchodov skončilo. Odišli , pretože by neprežili.
  Treba veľmi citlivo zvažovať , či požiadavky, ktoré tu čítam nie sú opačný extrém. Pešia zóna Hlavná ulica až Štefánikova ulica.Pešia zóna Hviezdoslavova- vlastne od Bernolákovej až po Kapitulskú ulicu. Dokonca aj tá by mala byť pešia zóna ??? Pešia zóna pre univerzitným kostolom- námestie.
  A čo potom má byť v centre mesta ? Veľa vybavenosti , ktorá robí život v meste, alebo bývanie ? Veľa obchodov na Štefánikovej je tam z dôvodu prístupu autom. Veľa ich potom skončí, resp. sa presunie na výhodnejšie miesto. na miesto kam si človek v dnešnej uponáhľanej dobe môže rýchlo vybaviť veci. A keď má na týchto uliciach byť bývanie , ako sa rezidenti dostanú na svoje pozemky ???
  Aby neskôr zasa neprišla doba, že pochopíme , že aj požiadavky na obmedzovanie boli zasa opačný exterém a veľa vecí sa zabilo.
  Klasická viacdetná rodina navštecuje pešie zóny každodenne, keď si chce vybaviť svoje potreby ? Všade nemôžu byť iba bary, kaviarne, galérie a podobne. Koľko ich ešte uživý toto mesto ? :)

 23. 23
  sloboda says:

  Nemáš pravdu,lebo sú obchody ktoré ľudia pravidelne navštevujú a pôjdu tam vždy.Sú obchody na Hlavnej,ktoré tam fungujú roky.Rezidenti mávajú normálne prístup na svoje pozemky,tak ako majú na Hviezdoslavovej.

  • 23.1
   Na uvazenie says:

   Myslim si, ze nemas pravdu ty.
   Na hlavnej ulici ludia, ktori ram ziju, alebo maju obchody, maju tieto pristupne aj autom na zasobovanie cez dvory z vajanskeho ulice. Na opacnej strane z ulice paulinskej. Na stefanikovej taketo nieco mozne nie je. A TO JE VELKY ROZDIEL.
   A ake obchody su na hlavnej :) banky, krcmy, kaviarne. Cest tym par vynimkam. Minochodom poschodia na hlavnej mimo byvania je na prenajom jeden dom za druhym :(
   Preco asi ?:)

 24. 24
  viktor says:

  … tiež som si to myslel o kníhkupectve, ktoré má doteraz vo výklade vianočné ozdoby :-(

  Ale zaujínavé je pozrieť sa aj na to, čo je na peších zónach v cudzine (holič, kníhkupectvo, suveníry, kaviarne, reštaurácie,…) a čo u nás (herne, banky, zálozne,…)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.