reklama

Po piatich rokoch začne mesto vydávať obyvateľom nové jódové profylaktiká

Mesto Trnava oznamuje občanom, že po piatich rokoch začína výdaj nových jódových profylaktík, ktoré sú určené obyvateľstvu žijúcemu v ohrozenom území jadrovej elektrárne.

Výdaj sa uskutoční v dňoch od 16. októbra do 20. októbra 2017 a od 23. októbra do 27. októbra 2017 na Hlavnej ulici číslo 8, v bývalom obchode odevov „Pod stĺpami“ v pracovných dňoch od 9.00 do 17.00 h.

“Prevziať si nové dávky profylaktík môžu obyvatelia mesta na základe predloženého občianskeho preukazu – jeden obyvateľ môže prevziať profylaktiká aj pre ostatných rodinných príslušníkov. Prevzatie potvrdia podpisom vo výdajných hárkoch,” informuje trnavská samospráva.

Ilustračné foto

Staré jódové profylaktiká z roku 2012 môžu občania odovzdať pri preberaní nových.

Pre deti do 12 rokov budú vydané dve tablety a pre osoby staršie ako 12 rokov štyri tablety.

Jódové tabletky sa užívajú len v prípade havárie elektrárne po výzve úradov.

Po uplynutí horeuvedených termínov si Trnavčania môžu profylaktiká vyzdvihnúť v pracovných dňoch v úradných hodinách na Trhovej číslo 3 u informátorov úradu a na radnici, a to aj v sobotu od 8.00 do 12.00 hod.

Na čo slúžia jódové profylaktiká?

Jódové tablety sú podľa stanoviska Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou určené výhradne pre použitie v prípade havárie jadrovej elektrárne.
Užívajú sa len na výzvu, ktorú by v takomto prípade podali orgány z úseku civilnej ochrany.

Úlohou jodidu draselného v tabletkách je v prípade jadrovej havárie nasýtiť štítnu žľazu nerádioaktívnym jódom. Tým sa zabráni ukladaniu rádioaktívneho jódu v štítnej žľaze, kde by sa dostal zo zamoreného vzduchu, vody a potravín.

Ulož ako PDF
Napísal 11. októbra 2017 18:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.