reklama

Na mestskom úrade začal výdaj nových jódových tabletiek pre obyvateľov

Od utorka 13. novembra až do konca mesiaca bude na prízemí mestského úradu prebiehať výdaj nových jódových profylaktík pre obyvateľov mesta Trnava.

Tým pôvodným z roku 2007 končí expiračná doba.

Tabletky sa vydávajú v priestoroch bývalého športového obchodu v pracovných dňoch od 9. do 17. hodiny.

Občania si prevezmú nové dávky profylaktík na základe predloženého občianskeho preukazu. Jeden občan môže prevziať profylaktiká aj pre ostatných rodinných príslušníkov, prevzatie potvrdia podpisom vo výdajných hárkoch,“ oznámilo mesto Trnava.


Jódové tabletky sa užívajú len v prípade havárie elektrárne po výzve úradov

Výmenu tabliet jodidu draselného zabezpečujú v rámci bezpečnostnej prevencie Slovenské elektrárne v spolupráci s ministerstvami vnútra, zdravotníctva a samosprávami každých päť rokov.

Predškolské, školské zariadenia, organizácie, inštitúcie, firmy na území mesta Trnava prevezmú jódové profylaktiká pre vlastných zamestnancov na základe písomného poverenia štatutárneho zástupcu, v ktorom je okrem názvu organizácie, mena a priezviska poverenej osoby uvedený aj počet zamestnancov, školákov a ubytovaných (internát, sociálne zariadenia, zdravotnícke zariadenia, hotely, a podobne).

Pre deti do 12 rokov budú vydané dve tablety a pre osoby staršie ako 12 rokov štyri tablety.

Staré jódové profylaktiká je možné odovzdať na mestskom úrade pri preberaní nových.

Na čo slúžia jódové profylaktiká?

Jódové tablety sú podľa stanoviska Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou určené výhradne pre použitie v prípade havárie jadrovej elektrárne.

Užívajú sa len na výzvu, ktorú by v takomto prípade podali orgány z úseku civilnej ochrany.

Úlohou jodidu draselného v tabletkách je v prípade jadrovej havárie nasýtiť štítnu žľazu nerádioaktívnym jódom. Tým sa zabráni ukladaniu rádioaktívneho jódu v štítnej žľaze, kde by sa dostal zo zamoreného vzduchu, vody a potravín.

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2012 10:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.