reklama

Na mestskom úrade začal protikorupčný audit. Výsledky zverejnia o dva mesiace

Primátor Peter Bročka, spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka a predsedníčka správnej rady Transparency International Slovensko, Emília Sičáková-Beblavá predstavili v utorok 14. apríla na spoločnej tlačovej konferencii projekt protikorupčného auditu Mesta Trnava.

Audit potrvá približne dva mesiace a zrealizuje ho 5 až 6-členný odborný tím Transparency International Slovensko (TIS). Náklady vo výške približne 13 500 eur uhradí z vlastných zdrojov Nadácia Zastavme korupciu.

Pre TIS ide už o šiesty podobný projekt v rámci slovenských samospráv.

„Snažil som sa vysvetliť aj zamestnancom, aby tento proces nevnímali ako nejakého strašiaka alebo zlo, ale naopak ako podanie pomocnej ruky a prostriedok na zlepšenie procesov, ktoré bežia na úrade aj v jednotlivých mestských organizáciách,“ uviedol Bročka a pripomenul, že sprehľadnenie a otvorenosť samosprávnych procesov boli a sú prioritami nového vedenia mesta.

trnka-brocka
Miroslav Trnka (vpravo) a Peter Bročka na trnavskej radnici

Podľa spoluzakladateľa nadácie Miroslava Trnku korupčné správanie je o morálnej sile jednotlivca – či už úradníka alebo zástupcu mesta.

„Protikorupčný audit týmto ľuďom môže len pomôcť zlepšovať svoje okolie a prostredie, v ktorom sa pohybujú. Aby prípadne neboli vystavení tlaku a nútení robiť morálne kompromisy,“ poznamenal Trnka.

Ako vysvetlil, Trnavu nepovažuje za korupčné mesto, ale ako rodenému Trnavčanovi mu záleží na tom, aby mesto fungovalo transparentne.

„Preto sme sa v Nadácii rozhodli iniciovať a podporiť audit, ktorý novému primátorovi a občanom ukáže pripravenosť postaviť sa nástrahám korupcie,“ doplnil.

syc-beblava
Emília Syčáková – Beblavá

Skúsený tím Transparency International Slovensko sa počas svojej práce bude spoliehať na spoluprácu s pracovníkmi mestského úradu aj vedením mesta.

Audit zhodnotí transparentnosť rozhodovania a priestor pre možnú korupciu v 17 kľúčových oblastiach správy mesta ako sú napríklad personálna politika, predaj a prenájom mestského majetku, proces územného plánovania alebo ako sa správajú mestské firmy a organizácie založené mestom.

„Pozrieme sa veľmi konkrétne na to, aké procesy sú nastavené na to, aby sa minimalizoval priestor pre korupčné správanie pri rozhodovaní o verejnej moci, verejných prostriedkoch, verejných výhodách v tomto meste,“ povedala Emília Syčáková – Beblavá.

TIS v minulosti v rámci vlastného projektu hodnotila trnavskú mestskú samosprávu už trikrát a naposledy jej na stupnici od A do E vystavila priemerné hodnotenie C.

Výsledky auditu zverejnia v priebehu júna.

„Protikorupčný audit prinesie Trnave poznanie v tom, kde sú slabé miesta, ktoré vytvárajú potenciálny priestor pre korupciu pri rozhodovaní vo vybraných 17 oblastiach. Dopad na kvalitu života občanov to však bude mať až vtedy, keď daná diagnóza bude slúžiť ako podklad na prípravu konkrétnych protikorupčných opatrení, ktoré Mesto Trnava následne zavedie do každodennej praxe. Či toto nastane, zatiaľ nevieme,“ doplnila.

Ulož ako PDF
Napísal 15. apríla 2015 11:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na mestskom úrade začal protikorupčný audit. Výsledky zverejnia o dva mesiace”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.