reklama

Transparency International zverejnila výsledky protikorupčného auditu na mestskom úrade

V apríli 2015 sa na Mestskom úrade v Trnave začal protikorupčný audit za spolupráce nadácie Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko (TIS). TIS hodnotila transparentnosť rozhodovania a priestor pre korupciu v 17 kľúčových oblastiach správy mesta, na základe informácií z dotazníkov vyplnených zamestnancami Mestského úradu v Trnave a konzultácií so zástupcami samosprávy zodpovednými za konkrétne oblasti.

Výstupom auditu je hodnotiaca správa, ktorá popisuje silné a slabé stránky etickej infraštruktúry mesta a poskytuje pohľad na vybrané politiky z hľadiska priestoru pre korupciu.

TIS v audite skonštatovalo niekoľko slabých miest, ktoré vytvárajú priestor pre korupčné aktivity.

pesia-zona-trnava

Ilustračné foto

Slabé miesta, ktoré vyplynuli z auditu:

– Pravidlá na výberové konania zamestnancov nie sú dostatočne precízne.

– Etický kódex obsahuje povinnosti iba v deklaratórnej podobe bez uvedenia postupov, ako ich splniť. Chýba pravidelné vzdelávanie zamestnancov v danej oblasti.

– Zaznamenaný bol aj nedostatok verejne dostupných informácií o činnosti a výsledkoch práce Komisie mestského zastupiteľstva pre ochranu verejného záujmu pri výkone verejných funkcií.

– Nedostatkom v oblasti sprístupňovania informácií občanom je zverejňovanie zmlúv povinnými osobami založenými mestom, metodické usmernenie zo strany mesta je nejasné a neexistujú kontrolné mechanizmy.

– Riziká vznikajú aj pri rozhodovaní o odpúšťaní daní, poplatkov, pohľadávok a nájomného na nebytové priestory v Trnave, ako aj pri poskytovaní dotácií.

– Pri verejnom obstarávaní je slabšou stránkou používanie konceptu ekonomicky najvýhodnejšej ponuky.

– Pri predaji či prenájmoch chýbajú pravidlá toho, ako vopred konzultovať majetkové prevody s príslušným výborom mestskej časti.

– Bytová komisia má veľkú voľnosť pri prideľovaní bytov, keďže neexistujú presnejšie formalizované kritériá. Taktiež sa na členov bytovej komisie nevzťahujú žiadne pravidlá, ktoré by definovali ich povinnosti alebo obmedzenia v prípade potenciálneho konfliktu záujmov.

Vypracovanie auditu zaplatila nadácia Zastavme korupciu. Jedným z jej zakladateľov je trnavský rodák Miroslav Trnka.

Nadácia Zastavme korupciu považuje odbornú analýzu korupčného potenciálu v samospráve za potrebnú na ceste za znižovaním priestoru pre neefektívne nakladanie s verejnými financiami.

“Oceňujeme, že primátor Peter Bročka kladie silný dôraz na zmenšovanie priestoru pre korupčné správanie vo svojom meste. Predložený protikorupčný audit by nemal byť koniec, ale začiatok tejto snahy. Verím, že primátor v spolupráci s nami či inými organizáciami predstaví a aj presadí opatrenia, ktoré reálne napravia nedostatky zistené protikorupčným auditom,” povedal riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

Audit realizoval expertný tím Transparency International Slovensko pod vedením Emílie Sičákovej-Beblavej za finančnej podpory Nadácie Zastavme korupciu, ktorá celý projekt iniciovala.

Ulož ako PDF
Napísal 15. októbra 2015 11:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

43 komentárov pre “Transparency International zverejnila výsledky protikorupčného auditu na mestskom úrade”

 1. 1
  Monika says:

  …najväčším pozitívom, ktoré TI zistila je najvyšší počet fanúšikov mesta na FB :)

 2. 2
  karči says:

  A prečo je potom odvolaný ten vedúci , na ktorého odbore sa nedostatky nezistili, ale zostala osoba, ktorá riadi celý úrad, nie je to pomýlené alebo tej logike nerozumiem…..

 3. 3
  džepeto says:

  na horeuvedene slabe miesta nemuseli ani robit analyzu, su to vagne nic nehovoriace zvasty hodne max. stredoskolaka

 4. 4
  ... says:

  celé je to o ničom

 5. 5
  neznámy says:

  Normálny človek vie,že na meste bola korupcia ako vyšitá.Napr. pri prideľovaní bytov poznám človeka,ktorý dostal od mesta min.dva byty.Aj ich odkúpil.Ľudia zvolili pána Bročku,aby na meste spravil poriadok.

  • 5.1
   Peter Klimo says:

   Ak vies o nejakom korupcnom spravani zo zakona si povinny oznamit svoje poznatky policii. Teda samozrejme ak si “normalny clovek” :D

   • 5.1.1
    OMG says:

    Klimo ty si čistý troll.

    Budeš klamať a zavádzať a je ti absolútne jedno čo tu ostatní píšu.

    Polícia je pod krídlami Smere a spol. už to pochop konečne, nič sa vyšetrovať nebude. Keď sa nevyšetrila Gorila, CT, pozemky za euro a všetky podobné miliónové kauzy ..
    .
    Škoda, že tu nemôžem mať zoznam ignorovaných trollov – ako je to všade inde. Bol by si prvý na zozname.

    Tebe museli Bročka a spol. teda poriadne stúpiť na peňazovody, keď tu vypisuješ ku každému článku kilometre komentárov. Bodaj by ste všetci skončili raz v base konečne a bez internetu.

    • 5.1.1.1
     Peter Klimo says:

     Takze podla tvojej logiky Brocka v minulom volebnom obdobi krical a vypisoval preto, lebo mu stalo vtedajsie vedenie na penazovodoch. Rozumiem tomu spravne ?

     • 5.1.1.1.1
      andrej says:

      Mne je len jedno čudné,že prečo si mesto teraz priamo zamestnáva väzňov z basy za pár eur na určité práce,napr.ASA a dlhé roky za vlády KDH a Smeru si mesto najímalo firmu,ktorá si potom zamestnávala väzňov z basy.To nebola pračka peňazí…To bolo šetrenie Ala Butko-Bošnák a pod.Veľa ľudí prichádza o veľké peniaze.Napr.firmy čo kosia trávu.Tu si treba uvedomiť,že na meste Trnava vládla veľká mafia-priam chobotnica.Len určití ľudia to nevidia…Ono budú dosť slepí……….značne

      • 5.1.1.1.1.1
       Karol says:

       Ďalší príklad transparentnosti je Jožko Pobiecký,dlhé roky hlasoval tak ako mu nakázali a potom dostal zákazky bez verejnej súťaže.Úplne náhodou si vybrali jeho firmu v Tavose.Za to tiež nemôže Her Butko a Stanko.Tak ako nemohli za štedrú dotáciu 3 mil.pre City Arénu.

 6. 6
  neznámy says:

  Klimo,ty budeš určite normálny človek….Všetci normálni ľudia vedia,že skorumpovaní poslanci prideľovali byty podľa zákona.Etika asi nikomu nič nehovorí.To že niekto koná akože podľa zákona,neznamená,že je všetko v poriadku.Príklad nástenkový tender.Asi tak sa prideľovali byty v Trnave!A to že si niekto zastáva zlodejov,asi bude….Celé Slovensko je úžasné,vlastne malé Švajčiarsko.Preto je taká volebná účasť……Príklad Česko.Tam je vidieť,že polícia je nestranná.Nie ako na Slovensku,kde ju ovládajú oligarchovia a politické strany ako KDH a Smer.Ani Gorila sa nestal….Bože..

  • 6.1
   Peter Klimo says:

   Takze ak to zhrniem – vies o tom ze pri pridelovani bytov v Trnave bola “korupcia ako vysita”, avsak podla teba to bolo v ramci zakona podobne ako nastenkovy tender.. Rozumel som tomu spravne ? :D

  • 6.2
   Peter Klimo says:

   A este k vete “A to že si niekto zastáva zlodejov,asi bude….”. Predpokladam ze mas na mysli hlavne seba. Vyzval som ta aby si siel oznamit na policiu mena poslancov, ktori sa spravali korupcne. Podla mna maju byt potrestani. Tym ze to oznamit nechces vedome kryjes tychto kriminalnikov..

 7. 7
  neznámy says:

  Podľa tohto auditu je vidieť ako fungovalo mesto Trnava.Len podľa Klima a jemu podobných bolo všetko v poriadku.Ja skapem..Hlavne sa pán Klimo nepýtajte čo bolo zlé.Čírou náhodou vyhral Bročka voľby.Keď bude Bročka pokračovať v tom čo robí,tak slávne skorumpované KDH,ktoré tu vládlo dlhé roky a rozdávalo sponzorom strany kšefty,už nebude.Za štyri roky zvolia tak maximálne troch poslancov………

 8. 8
  blesk says:

  To nie je audit, ale kôpka skonštatovaných zabehnutých zvyklostí na každom meste a úrade. Ak chcete odhaľovať korupciu tak to chce “najať iné inštitúcie” a nie nejaké neziskovky a nadácie. Všímať si majetok vedúcich zamestnancov, poslancov a podobne, ako aj majetok ich detí, ktoré sú síce už plnoleté, ale majú v lepšom prípade odrobené viac mesiacov ako rokov, ale auta a domy akoby makali 100 rokov. Ja keby som bol primátorom, tak dám urobiť medzi všetkými zamestnancami tajný dotazník s jedinou otázkou: Uveďte podľa Vás 10 zamestnancov a poslancov mesta, ktorí podľa vás profitovali a profitujú vďaka funkcii, no a po vyhodnotení tohto dotazníka by som tých 10 ľudí vyhodil. Tomu ja hovorím audit po trnavsky a hneď aj s opatreniami.

 9. 9
  citatel says:

  Co je s tou Bernolkovou branou?! Akoze kedy ju chtete otvorit?!

 10. 10
  jojo says:

  Ked Brocka vyriesi smrad z kanalizacie,postavi parkovisko pri nemocnici,postavi parkovaci dom na Hlinach,v centre mesta,dalej vylepsi komunikaciu uradnikov s obcanmi,zlepsi vztahy obcanov s mestskou policiou,tak ma moj hlas na nablizsie volby.Potom mu poslem basu sampanskeho a Stankovi,Butkovi,Bosnakovi vrecia zemiakov.

 11. 11
  watchdog says:

  Ľudia čakajú kedy konečne odídu z úradu pani prednostka (do penzie) a jej zástupca. Dúfajme, že to stihnú do Vianoc, aby sme nový rok mohli začať s čistým štítom.

 12. 12
  galvo says:

  Paneboze, to su kydy :) TI su banda komediantov. Nechat si zaplatit za taketo megazistenia. To je fakt zabavne :)

 13. 13
  džepeto says:

  njn najhorsie investovane prachy

 14. 14
  fero says:

  Inak nechápem komu o čo ide.Podľa mňa sa to ľuďom veľmi páči.Chodím tade pravidelne.Veď ten most odsúhlasovali Stanko,Butko a spol.Aj firmu.Dokonca Renátka Z. sa tým chváli.Menovaných nemusím,ale tento projekt sa im podaril.

 15. 15
  xz says:

  Transparency priniesla spravu,ako sa da safarit “efektivnejsie,transparentnejsie” o com sme vedeli aj bez nich. Stavim sa s vami,ze o 2 roky ich sutaz o najtransparentnejsie mesto vyhra Trnava,tak ako Martin pred dvomi rokmi,ved si zaplatil audit od TI. TI nech sa venuje kampani Siete,a nech si poriesi svoj skandal v BA ohladom obsadzovania funkcii,pri ktorych asistovali,a potom nech dava rozumy..

 16. 16
  tono says:

  Smerácka a Kádehácka mafia už dostáva na frak.Už nie sú kšeftíky.Zbohom ……..

 17. 17
  tono says:

  Trnavskí stavbári škrtli dlhy,dnes ich začínajú vyrábať.TSS Grade unikla krachu a stavia opäť železnice pre štát.

 18. 18
  tono says:

  Tu je príklad ako si mafia nastavila zákony.Tak firma v roku 2012 takmer zbankrotuje,Pekný článok je Sme.

 19. 19
  dano says:

  Bomba clanok,tak firma urobi velke dlhy a potom im stat aj ich odpusti.A dalej ziskavaju zakazky.Dlhuju miliony obycajnym ludom a samozrejme zdravotnej poistovne.Vsetko je v poriadku.Kam miznu tie miliony?Neodlievaju peniaze skorumpovanym stranam?Potom su tu poslanci,ktori hlasuju ako povedia tajni sponzori.Za to dostavaju odmeny kazdy samozrejme inac.Niekto dostane stedru dotaciu,niekto zakazku situ na mieru….No Brocka to bude mat velmi tazke.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.