reklama

Transparency International zverejnila výsledky protikorupčného auditu na mestskom úrade

V apríli 2015 sa na Mestskom úrade v Trnave začal protikorupčný audit za spolupráce nadácie Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko (TIS). TIS hodnotila transparentnosť rozhodovania a priestor pre korupciu v 17 kľúčových oblastiach správy mesta, na základe informácií z dotazníkov vyplnených zamestnancami Mestského úradu v Trnave a konzultácií so zástupcami samosprávy zodpovednými za konkrétne oblasti.

Výstupom auditu je hodnotiaca správa, ktorá popisuje silné a slabé stránky etickej infraštruktúry mesta a poskytuje pohľad na vybrané politiky z hľadiska priestoru pre korupciu.

TIS v audite skonštatovalo niekoľko slabých miest, ktoré vytvárajú priestor pre korupčné aktivity.

pesia-zona-trnava

Ilustračné foto

Slabé miesta, ktoré vyplynuli z auditu:

– Pravidlá na výberové konania zamestnancov nie sú dostatočne precízne.

– Etický kódex obsahuje povinnosti iba v deklaratórnej podobe bez uvedenia postupov, ako ich splniť. Chýba pravidelné vzdelávanie zamestnancov v danej oblasti.

– Zaznamenaný bol aj nedostatok verejne dostupných informácií o činnosti a výsledkoch práce Komisie mestského zastupiteľstva pre ochranu verejného záujmu pri výkone verejných funkcií.

– Nedostatkom v oblasti sprístupňovania informácií občanom je zverejňovanie zmlúv povinnými osobami založenými mestom, metodické usmernenie zo strany mesta je nejasné a neexistujú kontrolné mechanizmy.

– Riziká vznikajú aj pri rozhodovaní o odpúšťaní daní, poplatkov, pohľadávok a nájomného na nebytové priestory v Trnave, ako aj pri poskytovaní dotácií.

– Pri verejnom obstarávaní je slabšou stránkou používanie konceptu ekonomicky najvýhodnejšej ponuky.

– Pri predaji či prenájmoch chýbajú pravidlá toho, ako vopred konzultovať majetkové prevody s príslušným výborom mestskej časti.

– Bytová komisia má veľkú voľnosť pri prideľovaní bytov, keďže neexistujú presnejšie formalizované kritériá. Taktiež sa na členov bytovej komisie nevzťahujú žiadne pravidlá, ktoré by definovali ich povinnosti alebo obmedzenia v prípade potenciálneho konfliktu záujmov.

Vypracovanie auditu zaplatila nadácia Zastavme korupciu. Jedným z jej zakladateľov je trnavský rodák Miroslav Trnka.

Nadácia Zastavme korupciu považuje odbornú analýzu korupčného potenciálu v samospráve za potrebnú na ceste za znižovaním priestoru pre neefektívne nakladanie s verejnými financiami.

“Oceňujeme, že primátor Peter Bročka kladie silný dôraz na zmenšovanie priestoru pre korupčné správanie vo svojom meste. Predložený protikorupčný audit by nemal byť koniec, ale začiatok tejto snahy. Verím, že primátor v spolupráci s nami či inými organizáciami predstaví a aj presadí opatrenia, ktoré reálne napravia nedostatky zistené protikorupčným auditom,” povedal riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.

Audit realizoval expertný tím Transparency International Slovensko pod vedením Emílie Sičákovej-Beblavej za finančnej podpory Nadácie Zastavme korupciu, ktorá celý projekt iniciovala.

Ulož ako PDF
Napísal 15. októbra 2015 11:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Transparency International zverejnila výsledky protikorupčného auditu na mestskom úrade”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.