reklama

O jódové tabletky Trnavčania veľký záujem nejavia

Len asi štvrtina Trnavčanov si prevzala nové jódové profylaktiká.

Výdaj prebieha na prízemí mestského úradu od 13. novembra, mesto pôvodný termín ukončenia výdaja predĺžilo z 30. novembra do 14. decembra. Starým liekom z roku 2007 končí expiračná doba.

Po tabletky chodí málo ľudí. Mnohí sa sťažujú na slabú informovanosť. Pritom informácie zverejňovali všetky miestne médiá. Skôr by som povedal, že ľuďom sa nechce, alebo ich to nezaujíma. Mnohým by asi najviac vyhovovalo, keby im tabletky doviezli priamo domov,“ skonštatoval jeden z brigádnikov.

Profylaktiká vydávajú v priestoroch bývalého športového obchodu v pracovných dňoch od 9. do 17. hodiny na základe občianskeho preukazu. Jeden občan môže prevziať profylaktiká aj pre ostatných rodinných príslušníkov, prevzatie potvrdia podpisom vo výdajných hárkoch.

ILUSTRAČNÉ FOTO

Jodid draselný bude k dispozícii pre obyvateľov mesta aj po 14. decembri v Kancelárii prvého kontaktu na mestskom úrade.

Výmenu tabliet jodidu draselného zabezpečujú v rámci bezpečnostnej prevencie Slovenské elektrárne v spolupráci s ministerstvami vnútra, zdravotníctva a samosprávami každých päť rokov.

Predškolské, školské zariadenia, organizácie, inštitúcie, firmy na území mesta Trnava prevezmú jódové profylaktiká pre vlastných zamestnancov na základe písomného poverenia štatutárneho zástupcu, v ktorom je okrem názvu organizácie, mena a priezviska poverenej osoby uvedený aj počet zamestnancov, školákov a ubytovaných (internát, sociálne zariadenia, zdravotnícke zariadenia, hotely, a podobne).

Pre deti do 12 rokov sú určené dve tablety a pre osoby staršie ako 12 rokov štyri tablety.

Staré jódové profylaktiká je možné odovzdať v lekárni alebo na mestskom úrade pri preberaní nových.

Na čo slúžia jódové profylaktiká?

Jódové tablety sú podľa stanoviska Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou určené výhradne pre použitie v prípade havárie jadrovej elektrárne.

Užívajú sa len na výzvu, ktorú by v takomto prípade podali orgány z úseku civilnej ochrany.

Úlohou jodidu draselného v tabletkách je v prípade jadrovej havárie nasýtiť štítnu žľazu nerádioaktívnym jódom. Tým sa zabráni ukladaniu rádioaktívneho jódu v štítnej žľaze, kde by sa dostal zo zamoreného vzduchu, vody a potravín.

Ulož ako PDF
Napísal 28. novembra 2012 14:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “O jódové tabletky Trnavčania veľký záujem nejavia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.