reklama

Radiáciu v zóne ohrozenia atómky merajú častejšie, hodnoty sú na úrovni dlhodobého priemeru

Tragédia japonskej jadrovej elektrárne Fukušima vyvolala pochybnosti a otázniky nad možnými dopadmi havárie aj v európskych krajinách. Pod vplyvom teoretickej hrozby zvýšenej radiácie si podľa slov prednostu Obvodného úradu v Trnave Ing. Jozefa Kloknera možné vplyvy ožiarenia na organizmus začali uvedomovať aj ľudia z okolia elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

„Verejnosť v uplynulých dňoch akoby opäť začala vnímať dôležitosť vybavenia domácností jódovými tabletkami. Jodid draselný sa naposledy rozdával v mestách a obciach v okolí bohunickej elektrárne v roku 2007. Tablety majú životnosť päť rokov, preto najbližišie budú k dispozícii na jeseň 2012. Výroba a distribúcia tabliet ide na náklady prevádzkovateľa atómovej elektrárne, samotnú distribúciu zabezpečuje Obvodný úrad v Trnave. Úrad má okrem bežných kompetencií pod patronátom aj civilnú ochranu či krízový manažment pre celý Trnavský kraj,“ vysvetľuje v skratke zásady v otázke jódových tabliet J. Klokner (na snímke).

Radiáciu merajú v Trnave dvakrát denne

Obvodný úrad v Trnave distribuoval pred štyrmi rokmi jodid draselný do všetkých obcí Trmavského kraja s päťpercentnou rezervou. Samotná distribúcia pre obyvateľov prebieha individuálne. „Obecné či mestské úrady vyzývajú svojich obyvateľov, aby si tabletky v určenom čase vyzdvihli. Je každého právom, aby si tieto látky prevzal. Podľa našich informácií v jednotlivých obciach regiónu si fyzicky prevzala jódové tablety v priemere len asi polovica obyvateľstva. Mestá a obce teda majú vo svojich zásobách dostatočné zásoby týchto liečiv,“ zdôraznil prednosta OÚ v Trnave.
Ďalšia dostatočná rezerva tabliet jodidu draselného pre verejnosť sa podľa Kloknera nachádza aj v skladoch civilnej ochrany.

Jódové tabletky vydávajú mestské či obecné úrady bezplatne, na základe predloženého dokladu totožnosti. Ako upozorňujú odborníci, ide o profylaktickú, teda preventívnu látku, ktorá sa nemá užívať bezdôvodne.
Tablety sú vhodné aj pre najmenšie deti. Dávky jodidu draselného v prípade krízovej situácie určuje Úrad verejného zdravotníctva na základe nameraného radiačného stavu ovzdušia.

Prístroj na meranie radiácie v ovzduší

Sekcia integrovaného záchranného systému a krízového manažmentu Ministerstva vnútra SR vydala obvodným úradom v súvislosti s fukušimskou haváriou pokyn kontrolovať stav radiácie dva razy denne na území mesta Trnava. Dvakrát týždenne merajú zamestnanci úradu radiáciu aj na troch miestach v stanovenom 30-kilometrovom okruhu jaslovskobohunickej elektrárne, nazývanom tiež zónou ohrozenia.

„Zatiaľ môžem konštatovať, že výsledky meraní sú upokojujúce. Hodnoty radiácie sa pohybujú v týchto dňoch v rozsahu od 95 do 105 nanosievertov, čo predstavuje údaje vo výške dlhodobo nameraných štandardov. Doteraz sme nenamerali žiadne zvýšené hodnoty radiácie v ovzduší, ktoré by sa odkláňali od dlhodobého priemeru,“ konštatuje Jozef Klokner.
Pre ilustráciu nebezpečenstvo pod vplyvom radiácie vzniká pri trojnásobnom zvýšení dlhodobého priemeru, to znamená pri hodnotách okolo 300 nanosievertov. Vážnejšie ohrozenie by znamenali podľa Kloknera hodnoty na hranici 500 nanosievertov.
Nikdy v histórii meraní tieto zvýšené hodnoty namerané neboli. „Podľa mojich informácií jednorazovo sa podobné hodnoty môžu vyskytovať pri zvláštnych úkazoch ako sú napríklad búrky. K ohrozeniu zdravia obyvateľstva v takýchto prípadoch nedochádza,“ uzatvára prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner.

Ulož ako PDF
Napísal 4. apríla 2011 1:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.