reklama

Tri až štyri zamestnania za život

Ak vás zaujal titulok, tušíme čo asi riešite. Ste niekde v práci, ktorá je pre vás len spôsob ako dostávať výplatu. Nič viac. Makáte tam, chceli by ste lepší džob, ale neviete sa predať. Možno práve končíte strednú, či vysokú a zháňate prvé zamestnanie, aby ste niekde začali. Prípadne sa chcete po materskej zamestnať s úplne inými podmienkami na váš kariérny rast. Teraz už máte doma krásnu rodinu, ale zároveň sa chcete realizovať aj v práci. Alebo máte chuť rovno podnikať? V každom prípade dosť dôvodov na to, aby ste len tak nesedeli doma a vyrazili v utorok 7. novembra do Mestskej športovej haly v Trnave na veľtrh pracovných príležitostí JobSpoTT.

Priaznivé podmienky na zmenu

Mnohí z nás si vybrali strednú alebo vysokú školu viac-menej náhodne: podľa odporúčania kamarátov alebo rodičov. Mnoho ľudí pracuje v zamestnaní, ktoré im nemusí úplne zodpovedať, ale majú strach urobiť zmenu. Vyše polovica absolventov strednej alebo vysokej školy nikdy nepracovala v odbore, ktorý vyštudovali. Priemerný Slovák počas života vystrieda tri až štyri zamestnania. Zmena práce je bežnou súčasťou života.

Ľudia hľadajú čo najvhodnejšie povolanie a najvyhovujúcejšie podmienky. Okolnosti sa však časom menia a spolu s nimi aj pohľad na zamestnanie. Niečo iné potrebuje mladý človek bez záväzkov a niečo iné živiteľ rodiny v produktívnom veku.

Ilustračné foto

„Až 43 % Slovákov považuje zamestnanie len za spôsob, ako zarobiť peniaze, nič viac. Pritom v práci trávime takmer tretinu svojho života a preto je dôležité, vybrať si povolanie a prácu, ktorá nielen pokrýva materiálne potreby, ale zároveň prináša radosť a uspokojenie,“ tvrdí Tomáš Šprlák, predseda Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry a pokračuje: „Situácia na západnom Slovensku je priaznivá. Firmy potrebujú zamestnancov a práve dnes je vhodný čas na zmenu, na hľadanie povolania a zamestnania, s ktorým budete naozaj spokojný. Každý si v určitom momente vlastného profesijného života kladie otázky, na akú prácu sa hodí, aké povolanie by ho bavilo, v čom je naozaj dobrý. Kariérové poradenstvo dokáže nájsť odpovede a prepojiť ich s aktuálnymi možnosťami pracovného trhu.“

Ako vyzerá kariérové poradenstvo?

Zamestnávateľa viac zaujíma to, čo viete firme priniesť, než diplom. „Kariérové poradenstvo vám pomôže zistiť, čo vás baví, v čom ste dobrý a prepojiť to s možnosťami trhu práce. Na veľtrhu práce JobSpoTT bude záujemcom o zmenu práce zadarmo k dispozícii tím kariérových poradcov. Pomôžu návštevníkom ujasniť si očakávania a potreby, zistia aké sú ich silné stránky a nasmerujú ich na najvhodnejšie pracovné príležitosti,“ vysvetľuje Miroslav Koleník z Národného kariérneho centra.

Na akú prácu sa hodím? Aké povolanie by ma bavilo? V čom som naozaj dobrá/dobrý? Každý z nás si v určitom momente života kládol tieto otázky. Na trhu práce firmy bojujú o zamestnancov. Máte teda možnosť vybrať si. Práve dnes je vhodný čas na zmenu, na hľadanie povolania a zamestnania, s ktorým budete naozaj spokojní.

„Väčšinou ide o osobné stretnutia s kariérovým poradcom, na ktorých prostredníctvom rôznych aktivít a dotazníkov klientovi pomáha zistiť jeho záujmy, silné stránky a zručnosti. V nasledovnej fáze hľadajú spolu možnosti, ako tieto požiadavky prepojiť s trhom práce a hľadajú vhodné možnosti uplatnenia sa. Väčšina kariérových poradcov má výborné skúsenosti z oblasti ľudských zdrojov a dobré kontakty na zamestnávateľov,“ dopĺňa Igor Holéczy z Národného kariérneho centra.

Samozrejmosťou je výpomoc s prípravou životopisu alebo využívaním nových efektívnych metód hľadania práce (napríklad prostredníctvom sociálnych médií). Dôležité je, že všetko prebieha v úplnej dôvernosti a kariérový poradca klienta nikdy do ničoho nenúti, ale rešpektuje vopred dohodnuté ciele spoločnej práce. Na dobrý výsledok často stačia aj 2-3 sedenia.

Združenie pre kariérové poradenstvo vzniklo ako reakcia na to, že ľudia čím ďalej tým viac naberajú odvahu vykonať zmenu. Dnes má medzi členmi viac ako 40 kariérových poradcov v takmer všetkých kútoch Slovenska.

Nájdete tam informácie o tom, kde nájsť kariérové poradenstvo v rôznych životných situáciách (zmena zamestnania a povolania, hľadanie práce, výber školy a vzdelávania).

Podrobnejšie informácie nájdete na www.jobspott.sk a www.rozvojkariery.sk

Generálnym partnerom podujatia JobSpoTT je ZF Slovakia, hlavní partneri sú spoločnosti PCA Slovakia, BOGE Elastmetall Slovakia, Simunek.sk a Amazon, partnerom je JaguarLandRover. Gestorom je Úrad práce v Trnave.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2017 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tri až štyri zamestnania za život”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.