reklama

Tri až štyri zamestnania za život

Ak vás zaujal titulok, tušíme čo asi riešite. Ste niekde v práci, ktorá je pre vás len spôsob ako dostávať výplatu. Nič viac. Makáte tam, chceli by ste lepší džob, ale neviete sa predať. Možno práve končíte strednú, či vysokú a zháňate prvé zamestnanie, aby ste niekde začali. Prípadne sa chcete po materskej zamestnať s úplne inými podmienkami na váš kariérny rast. Teraz už máte doma krásnu rodinu, ale zároveň sa chcete realizovať aj v práci. Alebo máte chuť rovno podnikať? V každom prípade dosť dôvodov na to, aby ste len tak nesedeli doma a vyrazili v utorok 7. novembra do Mestskej športovej haly v Trnave na veľtrh pracovných príležitostí JobSpoTT.

Priaznivé podmienky na zmenu

Mnohí z nás si vybrali strednú alebo vysokú školu viac-menej náhodne: podľa odporúčania kamarátov alebo rodičov. Mnoho ľudí pracuje v zamestnaní, ktoré im nemusí úplne zodpovedať, ale majú strach urobiť zmenu. Vyše polovica absolventov strednej alebo vysokej školy nikdy nepracovala v odbore, ktorý vyštudovali. Priemerný Slovák počas života vystrieda tri až štyri zamestnania. Zmena práce je bežnou súčasťou života.

Ľudia hľadajú čo najvhodnejšie povolanie a najvyhovujúcejšie podmienky. Okolnosti sa však časom menia a spolu s nimi aj pohľad na zamestnanie. Niečo iné potrebuje mladý človek bez záväzkov a niečo iné živiteľ rodiny v produktívnom veku.

Ilustračné foto

„Až 43 % Slovákov považuje zamestnanie len za spôsob, ako zarobiť peniaze, nič viac. Pritom v práci trávime takmer tretinu svojho života a preto je dôležité, vybrať si povolanie a prácu, ktorá nielen pokrýva materiálne potreby, ale zároveň prináša radosť a uspokojenie,“ tvrdí Tomáš Šprlák, predseda Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry a pokračuje: „Situácia na západnom Slovensku je priaznivá. Firmy potrebujú zamestnancov a práve dnes je vhodný čas na zmenu, na hľadanie povolania a zamestnania, s ktorým budete naozaj spokojný. Každý si v určitom momente vlastného profesijného života kladie otázky, na akú prácu sa hodí, aké povolanie by ho bavilo, v čom je naozaj dobrý. Kariérové poradenstvo dokáže nájsť odpovede a prepojiť ich s aktuálnymi možnosťami pracovného trhu.“

Ako vyzerá kariérové poradenstvo?

Zamestnávateľa viac zaujíma to, čo viete firme priniesť, než diplom. „Kariérové poradenstvo vám pomôže zistiť, čo vás baví, v čom ste dobrý a prepojiť to s možnosťami trhu práce. Na veľtrhu práce JobSpoTT bude záujemcom o zmenu práce zadarmo k dispozícii tím kariérových poradcov. Pomôžu návštevníkom ujasniť si očakávania a potreby, zistia aké sú ich silné stránky a nasmerujú ich na najvhodnejšie pracovné príležitosti,“ vysvetľuje Miroslav Koleník z Národného kariérneho centra.

Na akú prácu sa hodím? Aké povolanie by ma bavilo? V čom som naozaj dobrá/dobrý? Každý z nás si v určitom momente života kládol tieto otázky. Na trhu práce firmy bojujú o zamestnancov. Máte teda možnosť vybrať si. Práve dnes je vhodný čas na zmenu, na hľadanie povolania a zamestnania, s ktorým budete naozaj spokojní.

„Väčšinou ide o osobné stretnutia s kariérovým poradcom, na ktorých prostredníctvom rôznych aktivít a dotazníkov klientovi pomáha zistiť jeho záujmy, silné stránky a zručnosti. V nasledovnej fáze hľadajú spolu možnosti, ako tieto požiadavky prepojiť s trhom práce a hľadajú vhodné možnosti uplatnenia sa. Väčšina kariérových poradcov má výborné skúsenosti z oblasti ľudských zdrojov a dobré kontakty na zamestnávateľov,“ dopĺňa Igor Holéczy z Národného kariérneho centra.

Samozrejmosťou je výpomoc s prípravou životopisu alebo využívaním nových efektívnych metód hľadania práce (napríklad prostredníctvom sociálnych médií). Dôležité je, že všetko prebieha v úplnej dôvernosti a kariérový poradca klienta nikdy do ničoho nenúti, ale rešpektuje vopred dohodnuté ciele spoločnej práce. Na dobrý výsledok často stačia aj 2-3 sedenia.

Združenie pre kariérové poradenstvo vzniklo ako reakcia na to, že ľudia čím ďalej tým viac naberajú odvahu vykonať zmenu. Dnes má medzi členmi viac ako 40 kariérových poradcov v takmer všetkých kútoch Slovenska.

Nájdete tam informácie o tom, kde nájsť kariérové poradenstvo v rôznych životných situáciách (zmena zamestnania a povolania, hľadanie práce, výber školy a vzdelávania).

Podrobnejšie informácie nájdete na www.jobspott.sk a www.rozvojkariery.sk

Generálnym partnerom podujatia JobSpoTT je ZF Slovakia, hlavní partneri sú spoločnosti PCA Slovakia, BOGE Elastmetall Slovakia, Simunek.sk a Amazon, partnerom je JaguarLandRover. Gestorom je Úrad práce v Trnave.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2017 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tri až štyri zamestnania za život”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.