reklama

Z hľadiska počtu požiarov aj následkov na životoch bol vlaňajšok najhorším za posledných päť rokov

Predstavitelia Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave hodnotili v utorok 30. januára na tlačovej besede uplynulý rok 2017 v hľadiska vývoj požiarovosti.

Štatistiky za uplynulý rok z hľadiska počtu požiarov aj ich následkov sú v porovnaní s predošlým rokom 2016 negatívne.

Hasiči zaevidovali v roku 2017 na území okresu Trnava 381 požiarov, čo je o 124 viac ako rok predtým.

Celkové materiálne škody dosiahli 1,1 milióna eur, až o 800-tisíc eur viac ako v roku 2016.

Pri požiaroch zomreli vlani v okrese Trnava až traja ľudia, rok predtým sa obišiel bez obetí na životoch. Zranilo sa spolu sedem ľudí, v roku 2016 evidovali štatistiky len jednu zranenú osobu.

Najväčšími udalosťami roka 2017 boli pre hasičov požiar dojacej linky v areáli farmy vo Vlčkoviach a požiar strechy v pivovare Sessler.


Predstavitelia KR HaZZ v Trnave počas tlačovej besedy

Rovnako vyššie čísla v štatistikách priniesol rok 2017 aj z hľadiska celého Trnavského kraja.

Na území Trnavského kraja bolo v roku 2017 zaregistrovaných spolu 1349 požiarov, priame škody boli vyčíslené na 2,8 milióna eur.

Predvlani evidovali v kraji 915 požiarov so škodami za tri milióny eur.

Na území Trnavského kraja zomrelo na následky požiarov 9 ľudí, čo je medziročne o sedem viac.

Zranilo sa 30 ľudí, v roku 2016 to bolo jedenásť.

Za obdobie posledných piatich rokov bol rok 2017 s najvyšším počtom požiarov, s najvyšším počtom zranených osôb a aj s najvyšším počtom usmrtených osôb pri požiaroch.

Najviac požiarov sa stalo v marci (189), nasleduje august (159) a jún (145), najmenej horelo v októbri (53 požiarov), decembri (58) a novembri (59).

Najčastejšími príčinami vzniku požiarov v minulom roku boli v 735 prípadoch nedbalosť a neopatrnosť dospelých, úmyselné zapálenie neznámou osobou (246 prípadov) a prevádzkovo-technické poruchy (okrem vykurovacích telies) v 158 prípadoch.

Zásahmi príslušníkov Hasičského a záchranného zboru Trnavského kraja boli uchránené materiálne hodnoty vo výške 19,7 milióna eur.

Ako poznamenal vedúci oddelenia operačného riadenia a IZS Martin Krajčovič, vlaňajší rok bol v našom regióne výnimočný aj zvýšeným počtom kalamitných zásahov vplyvom silných búrok či veterných smrští.

Podľa informácií vedúceho operatívno-technického oddelenia KR HaZZ v Trnave Daniela Šišku v kraji funguje 11 hasičských staníc a celkovo vo výjazdovej aj dennej činnosti pracuje v zbore 338 ľudí.

Hasiči evidujú v databáze 87 vybraných žiadateľov o prijatie do službného pomeru, ktorých oslovia v prípade, že príde k uvoľneniu pracovnej pozície. Ďalších 15 ľudí čaká na zaradenie do databázy, “Máme si z čoho vyberať, záujem o prácu v hasičskom zbore pretrváva,” konštatoval D. Šiška.

Nová hasičská stanica v Trnave v nedohľadne

Z jedenástich hasičských staníc v rámci Trnavského kraja je desať po rekonštrukcii. Jedinou, ktorá na obnovu čaká, zostáva stanica na Rybníkovej ulici v Trnave.

“Bohužiaľ, stále nevieme, kedy sa dočkáme rekonštrukcie hasičskej stanice v Trnave. Možno ideálnejšie a vhodnejšie by bolo postaviť novú stanicu, ale momentálne nemáme žiadne správy o tom, že by sa o nejakom projekte výstavby alebo rekonštrukcie aktiálne uvažovalo,” poznamenal Šiška.

Hasičská stanica v centre Trnavy je zastaraná nielen technicky a morálne, ale nestačí ani na kapacitne. Z toho dôvodu musia časť techniky skladovať na iných meíestach.

Vyhodnotenie na úseku požiarnej prevencie

V roku 2017 vykonali príslušníci oddelení požiarnej prevencie okresných riaditeľstiev HaZZ v Trnavskom kraji spolu 857 protipožiarnych kontrol v právnických osobách a fyzických osobách – podnikateľoch, pri ktorých zistili 4504 nedostatkov. Celkovo bolo zistených 1572 organizačných nedostatkov a 2932 technických nedostatkov pri kontrolnej činnosti.

Ako informoval Róbert Simeonov, vedúci oddelenia požiarnej prevencie KR HaZZ v Trnave, pri protipožiarnych kontrolách v Trnavskom kraji požiarni inšpektori v roku 2017 uložili 28 pokút právnickým osobám a fyzickým osobám podnikateľom v celkovej výške 13 630 eur. Najviac pokút uložilo OR HaZZ v Trnave – 10 v celkovej sume 2490 eur.

Neoddeliteľnou súčasťou práce oddelení požiarnej prevencie v Trnavskom kraji je aj posudzovanie a vyjadrovanie sa ku projektovým dokumentáciám k územnému a stavebnému konaniu a účasť na kolaudáciách stavieb.

V minulom roku bolo vydaných v Trnavskom kraji spolu 2542 vyjadrení k územnému, stavebnému a kolaudačnému konaniu. Z toho bolo 2227 vyjadrení súhlasných a 315 vyjadrení nesúhlasných, pričom bolo zistených 1226 nedostatkov v oblasti protipožiarnej bezpečnosti stavieb.

Ulož ako PDF
Napísal 30. januára 2018 18:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Krimi, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.