reklama

V pokojnej atmosfére sa 2000 ľudí na Trojičnom námestí postavilo za slušné Slovensko

Na občianskom zhromaždení pod názvom Postavme sa za slušné Slovensko sa v piatok 9. marca stretlo na Trojičnom námestí v Trnave viac ako 2000 ľudí. Veľmi pokojným až komorným spôsobom vyjadrili účastníci zhromaždenia znepokojenie a rozhorčenie nad doterajším pôsobením vedenia tohto štátu, žiadajú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

“Naša spoločnosť je rozorvaná, elity prejavujú známky hlbokého egoizmu a cynizmu. Myslím si však, že udalosti posledných dní presahujú horizont ideových a mocenských táborov. Vražda je vždy vraždou a nemá žiadnu politickú príslušnosť. Je to brutálny čin, ktorý nemá v našej spoločnosti miesto. Stojíme tu dnes preto, aby sme vyjadrili nespokojnosť s tým, kam sa naša krajina dostala. Myslím si, že budem hovoriť za nás všetkých, keď poviem, že sme sa tu zišli, aby sme vyjadrili svoje rozhorčenie pokojne a slušne. Pretože sme za slušné Slovensko,” privítal účastníkov podujatia moderátor a herec Divadla Jána Palárika v Trnave Tomáš Vravník.

Okrem neho na provizórnom pódiu vystúpili aj šéfredaktorka týždenníka MY – Trnavské noviny Lenka Štepáneková, Jakub Benko zo Stredoškolského parlamentu a predseda Študentskej rady Univerzity sv. Cyrila a Metoda Matej Martovič.

List redaktora Hospodárskych novín a bývalého kolegu Jána Kuciaka, Trnavčana Mateja Gašparoviča, ktorý sa na dnešnom stretnutí pre služobné povinnosti nemohol zúčastniť osobne, prečítala členka súboru Divadla Jána Palárika Silvia Holečková.


Trojičné námestie počas zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko 9. marca 2018

Jakub Benko v úvode svojho vystúpenia vyjadril úprimnú sústrasť rodinám zavraždených. “Je to obrovská rana pre demokraciu, slobodu slova, pre Slovensko a pre nás, jeho občanov. Demokracia nám dáva možnosť zvoliť si svojich zástupcov, no tiež nám dáva právo na názor a právo na nesúhlas. A my nesúhlasíme. Naša najväčšia sila je v pokojnom, ale rozhodnom postavení sa za slušné Slovensko. Staviame sa za to, aby si z nás politici neuťahovali. Nesmieme dovoliť, aby sa zabudlo na Jana a Martinu,” uviedol vo svojom vystúpení Benko.

Matej Martovič zdôraznil že “je dôležité, aby sa pochody za slušné Slovensko opakovali, pokiaľ sa nedočkáme spravodlivosti. A to z jediného dôvodu – lebo Ján a Martina si to zaslúžia”.

Novinárka Lenka Štepáneková poďakovala ľuďom za to, že prišli na námestie a ukázali, že im nie je jedno, že o život prišli dvaja mladí ľudia.

“Keď som sa dozvedela o tejto úkladnej vražde, hovorila som so svojou mamou a povedala som jej, že je to tá najhoršia vec, ktorá sa za môjho dospelého života stala. Myslela som si, že slobodu a demokraciu už pre nás vyštrngali na námestiach v ’89-tom naši rodičia. Udalosti posledných dní ma však utvrdili v tom, že to tak nie je, že Slovensko nie je demokratická krajina a že slušní ľudia sa tu nemôžu cítiť bezpečne,” prehlásila.

Na záver zdôraznila dôležitosť nezávislého a dôkladného vyšetrenia tejto vraždy, aby boli jej vinníci v čo najkratšom čase nielen nájdení, ale aj spravodlivo potrestaní.

Bývalý Kuciakov kolega Matej Gašparovič vo svojom liste vyzdvihol nielen skromnosť, ale aj korektnosť Jána Kuciaka.

“Jeho prácu som sledoval aj naďalej, napriek tomu, že z našej redakcie odišiel. Kvalita Jankovej práce viditeľne rástla, a preto som si nemusel robiť výčitky, že som ho kedysi niekde nahradil. Som kresťan a so stratou ľudí, ktorých som poznal, sa dokážem vyrovanať iba duchovne. Inak to nedokážem. Smrť je bez toho až príliš definitívna, až príliš nezmyselná. Ako jej dať zmysel? Myslím si, že Janko s Martinou by boli radi, keby pre nás neodišli kamsi do prázdna,” píše M. Gašparovič a ďalej prirovnáva Kuciakovu a Kušnírovej smrť k smrti Ježiša Krista, ktorý ako nevinný musel zomrieť rukou nepriateľa, aby mohol ostatných zachrániť.

“Jankova obeta nám vykupuje čosi dôležité. Pravda už viac nezostane na Slovensku umlčaná,” odkázal s dovetkom, že ten, kto má moc si myslí, že môže pravdu zastrieť, potlačiť, zabiť alebo ukrižovať. Ale pravda dosiaľ vždy vstala a vstane z mŕtvych.

O hudobné spestrenie sa niekoľkými piesňami postaral spevák a muzikant Greame Mark.

Podujatie organizačne zastrešilo trinásť občianskych a študentských organizácií.

Na záver si zúčastnení minútou ticha a zapálením sviečok pod Trojičkou uctili zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2018 20:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

21 komentárov pre “V pokojnej atmosfére sa 2000 ľudí na Trojičnom námestí postavilo za slušné Slovensko”

 1. 1
  Realitadneska says:

  Univerzity dali studentom kvoli tejto akcii volno, co je v podstate urcita forma uplatku. A mili studenti to vyuzili po svojom a vacsina uprednostila osobne volno, pred zhromazdenim. Takze hor sa budovat slusne Slovensko!

  • 1.1
   KolarD says:

   no a potom budu studentici fnukat nad podmienkami na Slovensku.

  • 1.2
   Mišurko says:

   Veľa študentov do Trnavy dochádza aj zo vzdialenejších miest. Teoreticky mohli vo štvrtok večer sadnúť na vlak a v piatok stáť na námestiach vo svojich rodných mestách…

   • 1.2.1
    Realitadneska says:

    Neviem ako je to tento rok ale “V akademickom roku 2016/2017 študovalo na vysokých školách 147.680 študentov.”, takze ozaj len cisto teoreticky. Vyse 100 000 studentov na namestiach by si vsimol aj Stevie Wonder.

  • 1.3
   jurij says:

   Čas sa napĺňa. Kaliňák je prvý. Kto bude ďalší?

  • 1.4
   koniec says:

   Univerzity v prvom rade porušili vysokoškolský zákon a ich akademická pôda už nie je apolitickou.

 2. 2
  Miro says:

  Presne toto napadlo aj mňa. Minulý týždeň k inému článku bolo spomenuté, že v Trnave študuje cca. 10.000 vysokoškolákov (netuším, či je to číslo reálne). Aj keby to bola polovica, KDE BOLI? teda tí študenti, s ktorými tu “šermoval” študentský parlament?????
  Nabudúce by bolo fajn, aby rektoráty požiadavku na voľno nebrali vôbec na vedomie.

  • 2.1
   Bezdomovec says:

   V Trnave študuje na vysokých školách približne 17 000 tisíc študentov.Takže túžba ísť domov bola väčšia ako vyjadrenie postoja a úcty k mladému páru snúbencov ako aj vyjadreniu nespokojnosti.Kritizovať a poukazovať na zlú celospoločenskú atmosféru je im ukradnuté. Takže očakávanie ich angažovanosti je treba časovať do piatku do 13 hodine.

 3. 3
  game over says:

  Načo tu riešite trnavských študentov ? Je to ich vec kam išli.
  Vy ste asi boli na MDŽ. Kaliňak práve skončil. Fico a ďalší sú na rade.
  Treba vyčkať. Prehnitý domček z karát sa začal rúcať.
  Kde sú tie kocky ?
  Choďte do Fice ! Všetci.

  • 3.1
   Karol says:

   Nechcem ti kaziť nadšenie, ale ten nenávidený Fico zas vyhrá voľby. A zas dostane 500 tis preferenčných hlasov. Čo potom? Ďalšie voľby?

 4. 4
  titanik says:

  KaliNAKA už hodili cez palubu.
  Salónny politik zo Šamorína čaká na rozkazy od Világiho : sadni, zostaň !

 5. 5
  Ronaldo says:

  Ronaldo je rád, že aspoň Ivan plní čo treba. Ideme podľa plánu.
  Aj tú ruku v šestnástke Spartaku nikto nevidel.

  Ale hups – už vieme na čo slúžia žoldnieri :
  Pochybná čínska spoločnosť sa pokúsila ovplyvňovať zápasy aj v jednom z klubov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

  Čítajte viac: https://sport.sme.sk/c/20772115/stavkarska-mafia-z-ciny-chcela-investovat-na-slovensku.html#ixzz59WpW5qj5

  • 5.1
   DPH says:

   Pri čítaní verejno dostupných informácií si dovolím položiť nasledovnú otázku. Prečo zhruba pred mesiacom chcel Fico odísť za Predsedu Najvyššieho súdu? Prezidentovi Kiskovi ponúkol, že si môže vymenovať sudcov Najvyššieho súdu akých chce, aby rozptýlil pochybnosti o jeho povedzme že zlých úmysloch. Pri úniku informácií sa Ficovi dostalo uštipačných poznámok, či už ho prestalo baviť robiť poskoka. Natíska sa otázka čo sa to na Slovensku deje? Majú najvyšší ústavný činiteli vôbec tušenie kam tá loď zvaná Slovensko vôbec pláva. Vážený niekomu tu ide o vybudovanie niečoho obludného, ktoré sa však vymyká zdravému uvažovaniu.

 6. 6
  stress says:

  Presne DPH ! Koaličná rada nerokuje, Parlament nerokuje, predsedníctvo Smeru nerokuje – potvrdil to včera Prndolíni, Bélá na dovolenke (akože), kapitán zašitý, Sulík na autosalóne.
  Vyplýva z toho iba jedno – všetci čakajú ako sa dohodne Világi s Brhelom, Širokým, Kočnerom, Mečiarom ( chystá novú stranu ) a ďalšími.
  Kaliňak je iba nutná rituálna obeť na zalepenie očí.
  Potom začnú vystupovať herci, komparz, poskokovia ( tzv. politici ) a mútiť vodu.

 7. 7
  ty vole says:

  stress ty mas dnes vychádzku z oddelenia psychiatrickej liečebne?

 8. 8
  Volebne krabice says:

  Ked sa tu bavite o tychto problemovych veciach. V trnave pocas komunalnych volieb , resp.tesne po volbach otvaral krabice s volebnymi listkami. Nic sa nevysetrovalo. Skutok sa nestal. Poslanci hlasovali za seba ked bol jeden mimo saly. Stalo sa ? Radicova aj koli tomu odstupila. Hoci to bolo nedopatrenim. Mate pravo kritizovat kaliho a spol. ?
  Kazdy by mal zacat od seba.

  • 8.1
   oops says:

   Toto chces fakt porovnat s Kalinakom? Prvy clovek vo vlade ktory je podozrivy zo sabotaze? Clovek ktory dovolil aby sa dostala mafia do vlady? Strach a hroza co lude vyplodia. Ale nespomenut Radicovu by bol hriech .. Kto vysetroval tie otvorene krabice?

 9. 9
  Volebne krabice says:

  Tolerovanim mensich preslapov v krajine s tolerovanim malej korupcie sme sa prepracovali k tej velkej.
  Na zaklade dlhorocnych skusenosti by vela vela nasich ludi pri moznostiach, krore kali a spol mal konalo podobne. Zial, ale je to tak. A po vymene tejto farnitury tam pride podobna. S politikmi je to skratka tak. Vzdy sa totiz najdu ludia, ktorych si kupia. Toto nie je ospravedlnenie, ale realita. Mafia je totiz vsade, stratte iluzie.

 10. 10
  Vlado says:

  Ja by som pri predčasných voľbách zrušil príspevok štátu politickým stranam. Ale kľudne som za ďalšie voľby ale peniaze nie tie sú už rozdané.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.