reklama

V pokojnej atmosfére sa 2000 ľudí na Trojičnom námestí postavilo za slušné Slovensko

Na občianskom zhromaždení pod názvom Postavme sa za slušné Slovensko sa v piatok 9. marca stretlo na Trojičnom námestí v Trnave viac ako 2000 ľudí. Veľmi pokojným až komorným spôsobom vyjadrili účastníci zhromaždenia znepokojenie a rozhorčenie nad doterajším pôsobením vedenia tohto štátu, žiadajú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

„Naša spoločnosť je rozorvaná, elity prejavujú známky hlbokého egoizmu a cynizmu. Myslím si však, že udalosti posledných dní presahujú horizont ideových a mocenských táborov. Vražda je vždy vraždou a nemá žiadnu politickú príslušnosť. Je to brutálny čin, ktorý nemá v našej spoločnosti miesto. Stojíme tu dnes preto, aby sme vyjadrili nespokojnosť s tým, kam sa naša krajina dostala. Myslím si, že budem hovoriť za nás všetkých, keď poviem, že sme sa tu zišli, aby sme vyjadrili svoje rozhorčenie pokojne a slušne. Pretože sme za slušné Slovensko,“ privítal účastníkov podujatia moderátor a herec Divadla Jána Palárika v Trnave Tomáš Vravník.

Okrem neho na provizórnom pódiu vystúpili aj šéfredaktorka týždenníka MY – Trnavské noviny Lenka Štepáneková, Jakub Benko zo Stredoškolského parlamentu a predseda Študentskej rady Univerzity sv. Cyrila a Metoda Matej Martovič.

List redaktora Hospodárskych novín a bývalého kolegu Jána Kuciaka, Trnavčana Mateja Gašparoviča, ktorý sa na dnešnom stretnutí pre služobné povinnosti nemohol zúčastniť osobne, prečítala členka súboru Divadla Jána Palárika Silvia Holečková.


Trojičné námestie počas zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko 9. marca 2018

Jakub Benko v úvode svojho vystúpenia vyjadril úprimnú sústrasť rodinám zavraždených. „Je to obrovská rana pre demokraciu, slobodu slova, pre Slovensko a pre nás, jeho občanov. Demokracia nám dáva možnosť zvoliť si svojich zástupcov, no tiež nám dáva právo na názor a právo na nesúhlas. A my nesúhlasíme. Naša najväčšia sila je v pokojnom, ale rozhodnom postavení sa za slušné Slovensko. Staviame sa za to, aby si z nás politici neuťahovali. Nesmieme dovoliť, aby sa zabudlo na Jana a Martinu,“ uviedol vo svojom vystúpení Benko.

Matej Martovič zdôraznil že „je dôležité, aby sa pochody za slušné Slovensko opakovali, pokiaľ sa nedočkáme spravodlivosti. A to z jediného dôvodu – lebo Ján a Martina si to zaslúžia“.

Novinárka Lenka Štepáneková poďakovala ľuďom za to, že prišli na námestie a ukázali, že im nie je jedno, že o život prišli dvaja mladí ľudia.

„Keď som sa dozvedela o tejto úkladnej vražde, hovorila som so svojou mamou a povedala som jej, že je to tá najhoršia vec, ktorá sa za môjho dospelého života stala. Myslela som si, že slobodu a demokraciu už pre nás vyštrngali na námestiach v ’89-tom naši rodičia. Udalosti posledných dní ma však utvrdili v tom, že to tak nie je, že Slovensko nie je demokratická krajina a že slušní ľudia sa tu nemôžu cítiť bezpečne,“ prehlásila.

Na záver zdôraznila dôležitosť nezávislého a dôkladného vyšetrenia tejto vraždy, aby boli jej vinníci v čo najkratšom čase nielen nájdení, ale aj spravodlivo potrestaní.

Bývalý Kuciakov kolega Matej Gašparovič vo svojom liste vyzdvihol nielen skromnosť, ale aj korektnosť Jána Kuciaka.

„Jeho prácu som sledoval aj naďalej, napriek tomu, že z našej redakcie odišiel. Kvalita Jankovej práce viditeľne rástla, a preto som si nemusel robiť výčitky, že som ho kedysi niekde nahradil. Som kresťan a so stratou ľudí, ktorých som poznal, sa dokážem vyrovanať iba duchovne. Inak to nedokážem. Smrť je bez toho až príliš definitívna, až príliš nezmyselná. Ako jej dať zmysel? Myslím si, že Janko s Martinou by boli radi, keby pre nás neodišli kamsi do prázdna,“ píše M. Gašparovič a ďalej prirovnáva Kuciakovu a Kušnírovej smrť k smrti Ježiša Krista, ktorý ako nevinný musel zomrieť rukou nepriateľa, aby mohol ostatných zachrániť.

„Jankova obeta nám vykupuje čosi dôležité. Pravda už viac nezostane na Slovensku umlčaná,“ odkázal s dovetkom, že ten, kto má moc si myslí, že môže pravdu zastrieť, potlačiť, zabiť alebo ukrižovať. Ale pravda dosiaľ vždy vstala a vstane z mŕtvych.

O hudobné spestrenie sa niekoľkými piesňami postaral spevák a muzikant Greame Mark.

Podujatie organizačne zastrešilo trinásť občianskych a študentských organizácií.

Na záver si zúčastnení minútou ticha a zapálením sviečok pod Trojičkou uctili zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2018 20:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V pokojnej atmosfére sa 2000 ľudí na Trojičnom námestí postavilo za slušné Slovensko”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.