reklama

Trnavský župan rokoval s ministerkou kultúry o záchrane 160 miliónov eur pre kultúrny a kreatívny priemysel v samosprávnych krajoch

Trnavský župan Jozef Viskupič sa dnes stretol s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Keďže nové vedenie TTSK má eminentný záujem podieľať sa na mobilizácii kreatívneho potenciálu v regióne, Viskupič požiadal ministerku o spoluprácu pri optimalizácii podmienok eurofondovej výzvy pre projekt Kultúrno kreatívne centrum tak, aby bol dosiahnutý čo najvyšší efekt. Župan chce veriť, že proces v oblasti kultúrno-kreatívneho priemyslu, ktorý bol za vedenia ministra Maďariča (Smer) vyslovene zanedbaný, sa novému vedeniu ministerstva podarí zvrátiť.

„Len samotný Trnavský samosprávny kraj môže získať v rámci projektu Kultúrno kreatívne centrum takmer 20 miliónov eur, celkovo pri všetkých samosprávnych krajoch hovoríme až o sume 160 miliónov eur,“ upozornil J. Viskupič, ktorý je zároveň aj predsedom združenia samosprávnych krajov SK8.

„Ministerku som navštívil, pretože v tejto veci už naozaj horí, župy jednoducho o tieto obrovské peniaze môžu prísť. Verím, že naša dlhodobá snaha o zmysluplné využitie prostriedkov pre kultúrno-kreatívne projekty konečne naberá reálne kontúry. Ministerka Laššáková tvrdí, že tento bod si zaradila medzi vysoké priority, dokonca k tomu vytvorila aj operatívny tím, takže dúfam, že sa jej podarí napraviť chyby svojho predchodcu,“ vyslovil nádej trnavský župan.


J. Viskupič a Ľ. Laššáková

FOTO: TTSK

Jozef Viskupič upriamil pozornosť aj na viaceré nevyhnutné úpravy, napríklad na zmenu dĺžky realizácie projektu „Kultúrno kreatívne centrum“ z plánovaných na piatich rokov na štyri.

„V tejto súvislosti chcem upozorniť, že proces od vyhlásenia výzvy do podpisu zmluvy o nenávratný finančný príspevok sa nestihne tak, aby sa táto podmienka mohla z časového hľadiska splniť. Tiež by sme mali zmeniť limit využitia kultúrno kreatívneho centra na komerčné účely počas realizácie projektu z 20% na 39% a počas udržateľnosti projektu z 40% na 49%. Dôvodom je nielen zabezpečenie povinnej udržateľnosti inštitúcie počas 5 rokov, ale najmä zabezpečenie udržateľnosti v dlhodobom horizonte.“

Zástupcovia TTSK upozornili aj na potrebu zmeny metodiky výpočtu jedného z merateľných ukazovateľov – zníženie ročnej spotreby primárnej energie vo verejných budovách.

„Nejde len o výpočet z energetického certifikátu, potrebujeme aj audit budovy. Dôvodom je, že pri historických budovách je získanie energetického certifikátu takmer nemožne a energetický audit má lepšiu výpovednú hodnotu. Problém sa samozrejme dotýka všetkých žúp, keďže historické budovy máme po celom Slovensku,“ doplnil Viskupič.

Aj s ohľadom na vyššie spomínané pripomienky sa trnavský župan dohodol s ministerkou Laššákovou na intenzívnej a pravidelnej spolupráci nielen na bilaterálnej úrovni, ale aj na úrovni SK8, pri vytváraní priaznivého prostredia pre rozvoj kultúry a kreatívneho talentu. Zároveň sa pokúsia pripraviť aj okrúhly stôl za účasti príslušných ministerstiev, SK8 a Združenia krajských miest K8.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 25. apríla 2018 0:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “Trnavský župan rokoval s ministerkou kultúry o záchrane 160 miliónov eur pre kultúrny a kreatívny priemysel v samosprávnych krajoch”

 1. 1
  Labakan says:

  JOFO vybav aj mne takú možnosť vystúpiť na MZ ako sa dostalo tebe. Nech ľudia vedia o tvojich kvalitách, ako kádruješ, rozširuješ nepravdy, klameš, zneužívaš svoje postavenie či už poslanca SNR v čase keď si nim bol, po tom župana, ty stratená exzistencia.

  • 1.1
   Juraj Fuzák says:

   Ja ti ho vybavim, respektive navrhnem aby ti bolo umoznene vystupit. Dohodnute?

   • 1.1.1
    Labakan says:

    Dohodnuté, tak vybav že občan mesta chce vystúpiť na MZ neobmedzene, minimálne 30 minút. Navrhni a keď to bude schválené prídem, budem sledovať nasledujúce MZ .

   • 1.1.2
    DPH says:

    Fuzák čo ideš kandidovať do národnej rady a budeš hovorca namiesto Matoviča? Je úžasné sledovať demagógiu mestkého miestodžiteľa karpatského typu. Keď mu stanovisko komisií vyhovuje tak sa ním chce zakryť a keď nevyhovuje teatrálne vyhadzuje predložené materiáli. Labakan keď chceš niečo dôležité povedať nech vybavia vystúpenie v mestkej televízii s miestodžiteľom, ich predstava o férovom informovaní je jeden proti štyrom.To nemáš šancu ich uhádať.

  • 1.2
   Tool says:

   Labakan sam dobre vies ze tam nevystupis tak naco tu klames?

  • 1.3
   dan says:

   Ďakujem pánovi Viskupičovi za verejnú výzvu hlavnému kontrolórovi Krátkemu,ktorý sa obohatil na skrachovanom letisku!!!Pán Krátky nehanbíte sa?Vyše 50 tisíc eur aj s úrokami??Vyše 2300 eur za jednu audienciu..iný majster!

 2. 2
  Maja says:

  Jofo a už sa necítiš zmätene ako píšeš na svojom FB ? Dokonca aj kytičku si podaroval…

  • 2.1
   Babatko says:

   Jofo ešte si zabudol zachrániť svet. Fašizmus vládne svetom

   • 2.1.1
    Labakan says:

    Jofo je už politik s veľkým ” K ” zaprie aj nos medzi očami. Žeby Jofo bojoval proti fašizmu a bal sa do koalície s LT, ktorej boss vrámci prularity názorov dá priestor na MU poblúdeným SNS ákom.

  • 2.2
   Babatko says:

   Všetko pre popularitu a to je všetko co vedia, Nádvorie si ide pichnúť pár mega ako injekciu asi a tu už im prachy od Smeru nevadia a čochvíľa to tu bude naozaj povinný postoj milovať oboch vodcov a celé nám to sprostredkovať môže Trnavské rádio

   • 2.2.1
    Larab says:

    Kde vy na to chodíte?

    Tento projekt, ak sa vôbec bude realizovať, lebo celá výzva už mešká pár rokov, tak sa bude týkať iba a iba mestských budov. Takže pôjde o investíciu do verejného majetku.

  • 2.3
   Bezdomovec says:

   Keď sa človek pozrie na tú fotografiu a úprimné úsmevy má dojem že je v zariadení kúsok za Pezinkom a práve je búrka, hrmí a blýska sa.

 3. 3
  Double says:

  Ja sa teším, ako Jofo vyrieši dopravnú situáciu pred HC a pred SE. Tak ako sluboval v kampani :)

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.