reklama

Župan rokoval s riaditeľmi nemocníc v kraji o aktuálnej situácii s Covid-19

Trnavský župan Jozef Viskupič v stredu 19. augusta 2020 nadviazal na sériu stretnutí s riaditeľmi nemocníc nachádzajúcich sa na území kraja. S riaditeľmi dunajskostredskej, galantskej, piešťanskej, trnavskej a skalickej nemocnice si vymenili aktuálne informácie o vývoji epidemiologickej situácie, ako aj skúsenosti so zvládaním prvej vlny.

Na území Trnavského kraja bolo od 8. do 20. augusta zaznamenaných viac ako 80 prípadov ochorenia Covid-19. Dlhodobo bolo v našom regióne najmenej zistených ochorení od začiatku pandémie v rámci celého Slovenska. Kvôli nárastom ochorení najmä v okresoch Dunajská Streda a Galanta, Trnavský kraj už preskočil Nitriansky a Banskobystrický kraj.


Rokovanie vedenia trnavskej župy s riaditeľmi nemocníc

FOTO: TTSK

„Trnavská župa, aj napriek tomu, že nie je zriaďovateľom nemocníc, priebežne komunikuje s ich riaditeľmi. Aj za účasti zástupkyne Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby sme sa na dnešnom rokovaní dohodli na zlepšení koordinácie manažmentu pacientov s podozrením na ochorenie Covid-19. Nechceme, aby sa stávalo, že ich nemocnice nebudú ochotné vyšetriť a budú si ich medzi sebou posielať,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Navyše všetci zástupcovia nemocníc vyjadrili potrebu zefektívniť fungovanie mobilných odberových miest. Požadujú najmä zreálniť platby poisťovní za odbery, pretože dnes nereflektujú celkové náklady nemocníc, ktoré zahŕňajú aj personálne zabezpečenie a ochranné prostriedky.

„Z nášho dnešného rozhovoru tiež vyplynulo, že všetci sme na tepe dňa a vývoj epidemiologickej situácie pozorne sledujeme. Nateraz môžem povedať, že sme na prípadnú druhú vlnu pripravení,“ doplnil Viskupič.

Trnavský samosprávny kraj sa zapojil do tvorby Pandemického plánu pre Slovensko, ktorý Pandemická komisia vlády SR schválila minulý týždeň. Podľa neho bude postupovať aj úrad Trnavského samosprávneho kraja pri pandémii ochorenia COVID-19 a iných respiračných ochoreniach.

Do pandemického strediska Okresného úradu v Trnave navrhol kraj svojich zástupcov za zdravotníctvo, sociálne veci a oblasť školstva.

Podľa informácií agentúry TASR Fakultná nemocnica Trnava má aktuálne pre pacientov s Covid-19 vyčlenenú časť Kliniky infektológie s 9 lôžkami.

V prípade potreby klinika poskytne aj ďalšie svoje lôžka, ktorých je spolu 32. V prípade potreby vie nemocnica reprofilizovať pre pacientov s týmto ochorením ďalších viac ako 200 lôžok iných pracovísk.

Nemocnica aktuálne disponuje 42 pľúcnymi ventiláciami, pričom očakáva dodávku ďalších týchto zariadení.

Od začiatku pandémie vo FN hospitalizovali 28 pozitívnych pacientov, z nich jeden zomrel.

Ulož ako PDF
Napísal 20. augusta 2020 9:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.