reklama

Históriu Trnavy odhalia pomocou záhadných šifier

Milovníci tajuplných šifier a logických hádaniek zbystrite opäť pozornosť! Ulice mesta sa už 2.júna 2018 stanú po druhý krát dejiskom mestskej tímovej hry s názvom Ščul – Trnavská šifrovačka. V zahraničí obľúbená aktivita sa zameriava najmä na precvičenie mozgových závitov, avšak ozvláštni to zahrnutím historických i geografických faktov o meste. Registrácia už bola spustená a potrvá do naplnenia kapacít 150 účastníkov.

Šifrovacie hry, ktoré sú v zahraničí pomerne obľúbené, si na Slovensku ešte len hľadajú svojich priaznivcov a prvý ročník v roku 2017 presvedčil, že ich nie je na Slovensku málo. Trnava patrí medzi prvé mestá, ktoré ju organizujú. Ako bude hra prebiehať?

„Troj- až päťčlenné tímy sa budú orientovať podľa mapy, kde budú vyznačené jednotlivé stanoviská v historickom centre. Tu budú musieť vylúštiť niektorú zo šifier. Pomôcť si môžu aj použitím smartfónov, prípadne si za body kúpia nápovedu, “ opisuje základný princíp hry jedna z organizátoriek Filipa Donaldson.

„Vôbec nejde o to, koľko toho človek vie, nie je to vedomostná súťaž. Súťažiaci budú musieť skôr zapojiť logické myslenie. Hra je teda určená pre tých, ktorí milujú lúštiť rozličné úlohy a hádanky, na svoje si však prídu aj milovníci histórie, keďže popri lúštení sa dozvedia zaujímavosti z dejín či geografie nášho mesta,“ vysvetľuje ďalej organizátorka.

Víťazom hry sa následne stane tím, ktorému sa v čo najkratšom čase podarí vylúštiť čo najviac šifier.


Plagát

A prečo dostala Trnavská šifrovačka názov Ščul? „Chceli sme využiť potenciál trnavského nárečia a odlíšiť túto hru od iných. Keďže hra je časovo obmedzená, mysleli sme to tak, že súťažiaci musia riešiť úlohy teraz, teda ščul.“

Nápad zrealizovať takúto aktivitu v uliciach mesta sa v hlave Filipy Donaldson zrodil už dávnejšie. Inšpirovala sa aj v zahraničí:

„S podobnými hrami som sa stretla počas štúdia v cudzine. Veľmi sa mi páčilo, že ľudia takýmto spôsobom trávia voľný čas. Keďže u nás nič také nebolo, povedala som si, že prečo by sme niečo podobné nevyskúšali zorganizovať aj u nás. História mesta je neskutočne bohatá, priam ideálna pre zorganizovanie takejto hry. Trnavčania si ju zaslúžia.“

Registrácia súťažiacich bola už spustená a je bezplatná. Prihlásiť sa možno na emaily scul.trnava@gmail.com.

Minimálny vek súťažiacich je 15 rokov, v tíme však musí byť aspoň jedna plnoletá osoba. Štart bude o 13-tej hodine v Univerzitnom parčíku a hra sa uskutoční za každého počasia.

Organizátori odhadujú, že bude trvať štyri až päť hodín. Vyhlásenie výsledkov prebehne po skončení hry v priestoroch podniku Zelený kríček na Štefánikovej ulici 24.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 27. apríla 2018 0:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.