reklama

Históriu Trnavy odhalia pomocou záhadných šifier

Milovníci tajuplných šifier a logických hádaniek zbystrite opäť pozornosť! Ulice mesta sa už 2.júna 2018 stanú po druhý krát dejiskom mestskej tímovej hry s názvom Ščul – Trnavská šifrovačka. V zahraničí obľúbená aktivita sa zameriava najmä na precvičenie mozgových závitov, avšak ozvláštni to zahrnutím historických i geografických faktov o meste. Registrácia už bola spustená a potrvá do naplnenia kapacít 150 účastníkov.

Šifrovacie hry, ktoré sú v zahraničí pomerne obľúbené, si na Slovensku ešte len hľadajú svojich priaznivcov a prvý ročník v roku 2017 presvedčil, že ich nie je na Slovensku málo. Trnava patrí medzi prvé mestá, ktoré ju organizujú. Ako bude hra prebiehať?

„Troj- až päťčlenné tímy sa budú orientovať podľa mapy, kde budú vyznačené jednotlivé stanoviská v historickom centre. Tu budú musieť vylúštiť niektorú zo šifier. Pomôcť si môžu aj použitím smartfónov, prípadne si za body kúpia nápovedu, “ opisuje základný princíp hry jedna z organizátoriek Filipa Donaldson.

„Vôbec nejde o to, koľko toho človek vie, nie je to vedomostná súťaž. Súťažiaci budú musieť skôr zapojiť logické myslenie. Hra je teda určená pre tých, ktorí milujú lúštiť rozličné úlohy a hádanky, na svoje si však prídu aj milovníci histórie, keďže popri lúštení sa dozvedia zaujímavosti z dejín či geografie nášho mesta,“ vysvetľuje ďalej organizátorka.

Víťazom hry sa následne stane tím, ktorému sa v čo najkratšom čase podarí vylúštiť čo najviac šifier.


Plagát

A prečo dostala Trnavská šifrovačka názov Ščul? „Chceli sme využiť potenciál trnavského nárečia a odlíšiť túto hru od iných. Keďže hra je časovo obmedzená, mysleli sme to tak, že súťažiaci musia riešiť úlohy teraz, teda ščul.“

Nápad zrealizovať takúto aktivitu v uliciach mesta sa v hlave Filipy Donaldson zrodil už dávnejšie. Inšpirovala sa aj v zahraničí:

„S podobnými hrami som sa stretla počas štúdia v cudzine. Veľmi sa mi páčilo, že ľudia takýmto spôsobom trávia voľný čas. Keďže u nás nič také nebolo, povedala som si, že prečo by sme niečo podobné nevyskúšali zorganizovať aj u nás. História mesta je neskutočne bohatá, priam ideálna pre zorganizovanie takejto hry. Trnavčania si ju zaslúžia.“

Registrácia súťažiacich bola už spustená a je bezplatná. Prihlásiť sa možno na emaily scul.trnava@gmail.com.

Minimálny vek súťažiacich je 15 rokov, v tíme však musí byť aspoň jedna plnoletá osoba. Štart bude o 13-tej hodine v Univerzitnom parčíku a hra sa uskutoční za každého počasia.

Organizátori odhadujú, že bude trvať štyri až päť hodín. Vyhlásenie výsledkov prebehne po skončení hry v priestoroch podniku Zelený kríček na Štefánikovej ulici 24.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 27. apríla 2018 0:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.