reklama

Trnava je jedným z okresov najviac postihnutých vlaňajším suchom. Farmári žiadajú pomoc od vlády

Farmári sa pripomínajú slovenskej vláde so žiadosťou o pomoc. Škody spôsobené minuloročnými suchami dosiahli podľa Agrárnej komory Slovenska (AKS) 19,3 milióna eur. Situácia je podľa nej pre farmárov likvidačná. Medzi okresy, ktoré sucho v roku 2017 postihlo najviac, patrí aj Trnava.

Na vládu SR sa listom obrátilo 96 poľnohospodárskych subjektov z okresov Trnava, Bratislava, Dunajská Streda, Galanta a Senica. Žiadajú riešenie kritického stavu spôsobeného dlhodobými vysokými teplotami v minulom roku. Na tento problém už dotknuté subjekty opakovane upozorňovali podpredsedníčku vlády a ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Gabrielu Matečnú.

“Pani ministerka ešte v novembri 2017, prisľúbila riešenie problému presadiť na vláde Slovenskej republiky. Žiaľ, nestalo sa tak. Po avizovanom verejnom zhromaždení sa o tému vo februári tohto roka zaujímal aj Robert Fico, ktorý sa s farmármi plánoval stretnúť. A tak farmári plánované zhromaždenie odložili. Žiaľ, k stretnutiu nedošlo,” konštatuje Agrárna komora Slovenska.

Ako poznamenala predsedníčka AKS Helena Patasiová, “Slovenský hydrometeorologický ústav zhodnotil, že spomínané okresy boli v období od októbra 2016 do júna 2017 najviac suchom zasiahnutou oblasťou. A to nie len z pohľadu deficitu zrážok, ale aj dĺžky trvania bez zrážkového obdobia. V období od druhej májovej dekády do konca júna 2017, kedy intenzita sucha dosahovala najvyššie hodnoty, bolo suchom silne zasiahnuté celé územie Podunajskej nížiny”.

Ilustračné foto

„U 96 dotknutých poľnohospodárskych subjektov, ktoré zamestnávajú 2500 ľudí, sú škody vyčíslené na 19,3 milióna eur. Títo farmári ale nemajú príjmy, naopak oni majú odvodové povinnosti voči štátu, ako sú sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov, dane z pozemkov a nehnuteľností, to všetko vyčíslené na 13 miliónov eur,“ pripomenula predsedníčka AKS Helena Patasiová.

Žiadajú preto vládnych predstaviteľov o pomoc. List adresovala komora farmárov predsedovi vlády SR, podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a všetkým trom predsedom koaličných politických strán. 

Najväčší výpadok príjmov kvôli dlhodobému suchu zaznamenalo podľa AKS 21 poľnohospodárskych subjektov z okresu Trnava, spolu vo výške 5,7 milióna eur.

Do budúcnosti slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv podľa Patasiovej naďalej žiadajú na zabezpečenie fungovania agropotravinárskeho sektora v časoch klimatických zmien aj vytvorenie rizikového fondu, ktorý by poskytol potrebnú náplasť na ranu v poľnohospodárstve, ktorú spôsobilo napríklad sucho v roku 2017.

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť agropotravinárskych samospráv pôsobiacich na Slovensku, a to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, AKS, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Vyjadrenie SHMÚ k meteorologickej situácii v regióne v období od októbra 2016 do júna 2017:

“Vzhľadom na zrážkové a teplotné podmienky a relatívnu vlhkosť pôdy v období október 2016 až jún 2017 možno konštatovať, že najviac suchom zasiahnutou oblasťou (nie len výškou deficitu, ale aj dĺžkou trvania) bol západ Podunajskej nížiny (okresy Bratislava, Senec, ale aj priľahlé územia okolitých okresov – juhozápadná časť okresu Trnava, západná časť okresov Galanta a Dunajská Streda).
V období od druhej májovej dekády do konca júna 2017, kedy intenzita sucha dosahovala najvyššie hodnoty, bolo suchom silne zasiahnuté celé územie Podunajskej nížiny. Je potrebné však dodať, že dlhodobé pretrvávanie nepriaznivých suchých podmienok bez ich výrazného prerušenia sa mohlo výraznejšie prejaviť na kondícii vegetácia v závislosti od vlastností pôdy.“

Ulož ako PDF
Napísal 29. mája 2018 11:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava je jedným z okresov najviac postihnutých vlaňajším suchom. Farmári žiadajú pomoc od vlády”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.