reklama

Dvetisíc Trnavčanov protestovalo pred radnicou. V rekonštrukciu vlády neveria, žiadajú nové voľby

Skandovanie Dosť bolo Smeru, Fico do basy, štrnganie kľúčmi aj spievanie slovenskej hymny. Dvetisíc Trnavčanov pred budovou radnice počas druhého občianskeho zhromaždenia za slušné Slovensko v piatok 16. marca na rozdiel od minulotýždňového komorného protestu vyjadrilo o poznanie väčšie emócie.

Čo je dôležité, akcia prebehla opäť bez problémov a v maximálne slušnej atmosfére.

“Umenie odísť bolo vždy tým najťažším rozhodnutím. Teraz, ako sa zdá, je to ešte náročnejšie, pretože neodídeš ani hrdo, ani slušne. Ak by si v sebe predsalen našiel štipku súdnosti a odhodlania, sľubujem, že sa ti nebudem vyškierať za chrbtom, ani na teba spomínať s nenávisťou. Môžeš sa spoľahnúť. Len choď, my si bez teba už poradíme. A keď už budeš odchádzať, zhasni prosím svetlo. Vedz, že aj bez tvojej pomoci za teba nájdeme vhodnú alternatívu, pretože máme silu začať odznova. Ešte nie je neskoro,” odkázala herečka Divadla Jána Palárika Silvia Holečková.


Protestujúci dav pred trnavskou radnicou

Organizátori presunuli zhromaždenie z Trojičného námestia pod trnavskú radnicu, aby hroziaci dážď nepoškodil ozvučovaciu techniku.

Pred protestujúcich sa v piatok podvečer postavilo s príhovorom niekoľko rečníkov, znela aj hudba a piesne v podaní Silvie Holečkovej a Tomáša Köppla či frontmana Hudby z Marsu Michala Štofeja.

Spoločným menovateľom vystúpení bola nedôvera v plánovanú rekonštrukciu súčasnej vlády, ktorú považujú len za kozmetické úpravy, ktoré nič neriešia. Naopak, za správne a spravodlivé riešenie považujú organizátori aj účastníci zhromaždenia nové parlamentné voľby.

Zazneli aj požiadavky na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara či špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Základnou a stabilnou požiadavkou organizátorov zhromaždenia zostáva dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov.

“Zabudli sme na to, že politické elity sú predovšetkým obrazom nás samých. Dovolili sme, aby nás za posledných desať rokov priviedli práve sem, do momentu, kde sa vo vlastnej krajine necítime bezpečne. Do krajiny, kde neustále útoky na novinárov vyústili do vraždy jedného z nich. Musíme sa rozhodnúť, ktorým smerom sa budeme uberať. Žime morálnymi hodnotami, ktoré vyžadujeme od našoch predstaviteľov. Postavme sa jednoznačne a bez strachu za tých, ktorí sa rozhodli konať. Ctime si jednoduché pravidlá ľudí, ktorí neklamú a nekradnú. Vážme si novinárov, ktorí nešíria konšpiračné teórie. Vzdelávajme naše deti, aby sa stávali zodpovednými ľuďmi s kritickým myslením. Spojme sa, aby náš hlas nezanikol v zastrašovaní tých, ktorým sloboda, láska a pravda už nič nehovoria. Sme tu za slušné Slovensko a jeho osud máme vo vlastných rukách. A nemýľte si slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti,” privítal úvodným slovom zhromaždených Trnavčanov moderátor podujatia, herec Tomáš Vravník.

“Zvykli sme si na supermarkety plné tovaru, ale zároveň sme ochotní zaparkovať na mieste pre invalidov. Dovolili sme,aby sa slová ako slušnosť, pravda a láska stali terčom posmechu. A pritom, kto z nás sa k nim v živote neprihlásil? Je potrebné pozbierať posledné zvyšky odhodlania a viery v spravodlivosť. Nestratiť rozvahu a jasne povedať, akú krajinu chceme. Nachádzame sa na križovatke a pýtame sa, čo môžeme urobiť. Všetkým nám je jasné, že na našom dome je potrebné otvoriť okná a vyvetrať. Že náš dom je postavený dobre, ale chýba mu dobrý správca. Nájsť ho sa nám podarí len vtedy, ak obnovíme dôveru jeden voči druhému. Až potom môžeme obnoviť dôveru v štát. Je preto nevyhnutné spolupracovať, načúvať jeden druhému, aby deliacich čiar bolo čo najmenej,” pokračoval T. Vravník.

Pedagogička Magda Švecová z Univerzity sv. Cyrila a Metoda vo svojom príhovore poďakovala Trnavčanom, že sa opäť zišli v takom veľkom počte.

“Apelujem najmä na nás mladých ľudí, ktorí si často vyberajú život v iných krajinách. Zostaňme doma a pomôžme budovať spravodlivejšie Slovensko. Buďme práve my tou zmenou, ktorá nahradí baženie po moci a peniazoch za slušnosť, pokoru a lásku. Aby sme tak nezabránili iba rozmachu korupcie, ale aj extrémizmu. Za svojich študentov, budúcich novinárov, chcem niečo sľúbiť ľuďom, kvôli ktorým tu stojíme – Jánovi a Martine. Sľubujeme vám, že vo vašom mene budeme konať tak, ako ste plánovali vy, no nestihli ste to dokončiť,” predniesla vo svojom vystúpení.

Ponuku organizátorov na vystúpenie prijali aj dvaja mladí Trnavčania Andrej Farkaš a Eva Marušíková. Ich úprimný spoločný prejav sa stretol v publiku s vrúcnym prijatím.

“Požadovali sme demisiu premiéra a tú sme dostali. Každý, kto má oči však vidí, že je to len divadlo a aj preto sme tu dnes opäť. Dosadenie obyčajných bábok na post premiéra a ministra vnútra nám nemôže zatvoriť oči a zalepiť ústa. Musíme a budeme sa tu stretávať, kým vysmiaty Fico s Kaliňákom sedia v zákulisí a ťahajú za nitky. Nechceme toho od nich veľa. Chceme len cítiť základnú dôveru v štát a jeho inštitúcie. Chceme veriť polícii, prokuratúre.Preto je potrebné, aby sme nemali pochybnosti o ľuďoch, o ich morálnych zásadách. Či už sú to obyčajní ľuďia, prokurátori, policajný prezident či ministri.”

“Veríme im?,” opýtali sa. Odpoveďou bolo jednohlasné: “Nie.”

“Nie. Demokracia preto plače a to naozaj nie dôvod na úsmev, pán ex-premiér Fico,” poukázali mladí Trnavčania.

S príhovorom vystúpili aj Ema Srnáková zo Stredoškolského parlamentu a člen divadelného súboru Disk Daniel Duban.

“My mladí veríme tomu, že môže prísť zmena, neprestaneme bojovať, nebudeme apaticky počúvať politikov, keď nám hovoria, že to nemá zmysel. Sme tu dnes preto, aby sme ukázali, že nám nie je jedno, čo sa deje v slovenskej politike,” vyhlásila Srnáková.

Daniel Duban zdôraznil, že iba takáto výmena na poste premiéra či ministra vnútra nie je naplnením požiadaviek na dôveryhodnú vládu a nezaručuje dôveryhodné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

“Nezaručuje ani dôveryhodné vyšetrenie korupčných káuz, do ktorých sú zapojení predstavitelia politických strán,” pripomenul.

Ulož ako PDF
Napísal 16. marca 2018 19:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Dvetisíc Trnavčanov protestovalo pred radnicou. V rekonštrukciu vlády neveria, žiadajú nové voľby”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.