reklama

Na protestné zhromaždenie učiteľov a zdravotníkov pred radnicou prišlo tristo ľudí

Pred radnicou protestovali v pondelok podvečer učitelia, pripojili sa k nim aj zdravotné sestry. Na pešiu zónu prišlo v nevľúdnom počasí 300 ľudí. Na záver symbolicky vytvorili živú reťaz.

„Povolanie učiteľa je veľmi dôležité a vždy bude patriť k tým, na ktorých stojí budúcnosť našej spoločnosti. Niekedy však príde chvíľa, kedy sa napriek námahe a snahe výsledok snaženia stratí,“ povedala v príhovore Eva Tolarovičová z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Ako ďalej poznamenala, Slovensko patrí v kvalite vzdelávanie detí k najhorším v Európskej únii. Slovenské deti nie sú v školách šťastné, slovenské školy patria medzi najmenej obľúbené. Slovensko investuje do vzdelávania dlhodobo v porovnaní s okolitými vyspelými krajinami najmenej prostriedkov, tento stav sa naďalej zhoršuje. Prácu učiteľov podľa prieskumov si na Slovensku ceníme len veľmi málo, poukázali učitelia počas zhromaždenia na súčasný stav v slovenskom školstve.

„Predstavitelia vlády hovoria, že musíme byť trpezliví. No pritom ani počas tohto volebného obdobia nenaplnili programové vyhlásenie vlády v oblasti školstva. My sme už čakali dosť dlho. Spomeňme si na prípady, kedy štátni úradníci plnými priehrštiami rozhadzujú naše peniaze. Tieto prípady potvrdzujú, že Slovensko peniaze má, ale nemá ich pre svoje deti. Sú to rodičia, ktorí musia kupovať svojim deťom učebnice, pracovné zošity a doplácajú vraj na bezplatné školstvo. Preto nadišiel čas, aby sme sa spojili a dôrazne odmietli vládne hazardovanie s budúcnosťou našej spoločnosti,“ vyhlásila v prejave Eva Tolarovičová.

ucitelia-protest-4

ucitelia-protest-5

Pred radnicou vystúpila aj zdravotná sestra Barbora Kapitánová. Tým, že sme prišli, dávame najavo, že nám nie je ľahostajné, čo sa u nás deje, skonštatovala.

„Nie je nám ľahostajná katastrofálna situácia v zdravotníctve ani v školstve. Dnešným dňom nenastúpilo do práce vo Fakultnej nemocnici Trnava 63 zdravotných sestier. Na celom Slovensku ich je takmer 600. Pýtam sa, nebudú títo odborníci chýbať? Do nášho zdravotníctva vlievame toľko peňazí ako Fíni, ale nefunguje tak ako má. Kupujeme najdrahší sifón, predražené CT-čka. Zastavme rozkrádanie v našej krajine, v školstve, zdravotníctve. Chobotnici Smeru je potrebné odťať chápadlá. Učiteľky a sestry – bojujme, nevzdávajme sa, bojujme sa budúcosť našich detí a blízkych. Žiadame transparentné dofinancovanie zdravotníckeho a školského systému, vyzývame vládu, aby začala konať a neskrývala svoje zlyhanie za snahy opozície,“ povedala v prejave sprevádzanom potleskom prítomných troch stoviek podporovateľov.

Podporu štrajkujúcim vyjadril aj prodekan Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Andrej Rajský. Na verejné stretnutie prišiel s pozdravmi a vyjadrením spolupatričnosti od pracovníkov, pedagógov a vedenia fakulty.

„Pridávame sa na stranu učiteľov v čase, kedy sa pošliapava slušnosť. Nám samým tečie do topánok, pretože k nám prichádzajú kandidáti na profesiu učiteľa. Často si však naši študenti vyberajú fakultu až na druhom či treťom mieste. Je to smutné, pretože nastáva jav, že profesia učiteľstva upadá. Kto potom bude učiť naše deti? To všetko je len dôsledok absencie koncepcie vzdelávacej politiky štátu a zhubnej predstavy, ktorá ráta s kvalitným vzdelaním bez kvalitných a spoločensky akceptovateľných učiteľov. Preto podporujeme protestnú akciu kolegov a ich požiadavky pokladáme za absolútne oprávnené,“ vyhlásil A. Rajský.

Zhromaždenie pedagógov si nenechal ujsť ani primátor Trnavy Peter Bročka. Vyslovil radosť nad tým, že štrajkujúci sa zišli v takom veľkom počte.

„Strach je len iracionálna vec, ktorou sa nemôžeme nechať ovládať. Bojujete za jeden cieľ, v ktorom vás jednoznačne podporujem. Mesto Trnava považuje systémové riešenie financovania školstva za jednu z priorít, ktoré by si mal osvojiť aj štát. A to nielen vyhláseniami, ale aj konkrétnym zvýšením finančných prostriedkov smerujúcich do školstva,“ vyjadril svoj postoj k súčasnej situácii Bročka.

Na záver zhromaždenia sa asi tri stovky prítomných učiteľov, zdravotníkov a podporovateľov spojili, aby vytvorili v priestore pešej zóny veľkú živú reťaz.

Štrajkujúci vyslovili odhodlanie bojovať a vydržať vo svojom snažení.

ucitelia-protest-1

ucitelia-protest-3

ucitelia-protest-6

ucitelia-protest-7

ucitelia-protest-2

Protest a živá reťaz na podporu štrajkujúcich učiteľov a zdravotných sestier sa dnes odohrala pred radnicou v Trnave. Lepšie ako fotkami podporu vyjadriť neviem. Takže… vydržať!

Posted by Fotograf Matúš Koprda on 1. február 2016

Ulož ako PDF
Napísal 1. februára 2016 18:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na protestné zhromaždenie učiteľov a zdravotníkov pred radnicou prišlo tristo ľudí”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.