reklama

Protestné zhromaždenie radikálov sprevádzali potýčky, pochod na Coburgovu nepustili

Približne 100 ľudí sa zúčastnilo v Trnave v sobotu 12. apríla popoludní zhromaždenia nazvaného „Protestná safari prechádzka Coburgovou“ s podtitulom Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku – proti skorumpovaným politikom a asociálom.

Akciu organizoval bývalý trnavský mestský policajt Marián Mišún a členovia Slovenskej ľudovej strany pod hlavičkou združenia Ľudia v ohrození ako odpoveď na nedávny prípad lúpežného prepadnutia mladého Trnavčana, ktorého na Coburgovej ulici zbili traja mladí Rómovia.

V reakcii na pochod radikálov sa zišla pred budovou hlavnej železničnej stanice aj menšia skupinka protifašistických a ľudskoprávnych aktivistov z iniciatívy Bratislava bez náckov, v radoch ktorých sa pohyboval aj poslanec NR SR Jozef Viskupič.

Tí stihli ešte pred príchodom demonštantov vyzdobiť dlažbu pred stanicou nápismi Stop fašizmu, Hodnoty slovenského štátu sem nepatria či Nenávisť nie je riešenie.

VIDEO:

K prvým potýčkam medzi oboma znepriatelenými tábormi prišlo už po malej chvíli. Po krátkej slovnej výmene názorov a pod dohľadom polície, vrátane kukláčov, sa radikálom podarilo ukoristiť transparent, ktorý o chvíľu skončil v plameňoch.

Ten transparent ma stál 50 eur a vy to necháte len tak?,“ pýtal sa okolostojacich policajtov jeden z aktivistov.

Dal si 50 eur a nezostalo ti na drogy? Ty feťák!,“ odpovedal mu prístojaci vystrihaný mladík.

Pred stanicou došlo ešte k jednej potýčke, keď sa dvaja policajti snažili zadržať jedného z Mišúnovej skupiny, ktorý našiel kúsok farebnej kriedy a písal ňou na chodník. Po protestoch polícia muža pustila.

Správajte sa slušne a nenechajte sa vyprovokovať. Aj medzi policajtmi sú slušní ľudia,“ vyzýval svojich Marián Mišún.

Protestné zhromaždenie sa asi po 30 minútach začalo presúvať pred Pamätník nespravodlivo prenasledovaných vedľa krajskej knižnice.

Ani tu sa situácia neobišla bez menších šarvátok a vzájomných slovných napádaní. Ako prví na to doplatili dvaja protifašistickí aktivisti, ktorých policajti zadržali a odviezli. Celkovo predviedli na policajnú stanicu päť ľudí z oboch táborov.

pochod
Na pochode sa zúčastnilo asi 100 ľudí

Vysvetlite mi, ako ste mohli povoliť zhromaždenie, ktoré nazýva Coburgovu ulicu safari? Veď to je v jasnom rozpore so zákonom,“ hádal sa s políciou Viskupič.

V pomerne pokojnej atmosfére si zhromaždený stočlenný dav vypočul príhovory Mariána Mišúna, Vladimíra Pavlíka a ďalších dvoch rečníkov.

Prednášajúci poukazovali najmä na zneužívanie sociálnych dávok rómskym etnikom, pokračujúce ožobračovanie národa slovenskými politikmi, kapitalizmom a Európskou úniou.

Slovenskí nacionalisti sú roztrieštení a naším cieľom je zjednotiť tieto sily. Pokiaľ nebudeme jednotní, tak to jednoducho dohromady nedáme. Sme Slovania, sme najsilnejší národ na tejto planéte. A my sa tu plazíme ako nejaké špinavé červy pred skurvenými sionistami z Európskej únie?,“ predniesol v emotívnom príhovore člen SĽS Marián Magát.

Jeho stranícky kolega Marián Mišún približne po 45 minútach oficiálne ukončil zhromaždenie pri pamätníku a vydal účastníkom pochodu ďalšie pokyny.

Pustia nás na námestie, pustia nás ku kostolu, musia nás pustiť aj na Coburgovu ulicu,“ vyhlásil a rozdal trom asi 30 – členným skupinkám petičné hárky. „Neexistuje žiadny zákon, ktorý by zakázal členom petičného výboru voľne sa pohybovať a vykonávať svoju činnosť. Buďte slušní, vyhýbajte sa konfliktom, dodržiavajte dopravné predpisy a nemôže sa vám nič stať. A pokiaľ máte niekto zemiaky, môžete policajtom povedať, že idete poskytnúť humanitárnu pomoc,“ vydával inštrukcie Mišún v snahe dostať sa legálnou cestou do priestorov Coburgovej ulice.

coburgova
Pohľad zvnútra: Coburgova ulica bola hermeticky uzavretá

Ako sa neskôr ukázalo, ani tento taktický ťah radikálom nepomohol a cez policajné špaliere kukláčov sa na Coburgovu nedostali.

Polícia uzavrela vstupy do lokality od Bratislavskej aj Petzvalovej ulice, rovnako tak z Parku Janka Kráľa, z ktorého sa chceli presunúť cez lávku ponad železnicu.

Podľa vyjadrenia hovorkyne KR PZ v Trnave Márie Linkešovej „polícia využila oprávnenie v zmysle zákona, ktoré zakazuje vstup na určené miesto, a to z dôvodu ochrany zdravia, práv a slobôd iných občanov a udržanie verejného poriadku„.

Po približne troch hodinách sa zhromaždené skupinky nacionalistov postupne rozišli.

Diskusia k článku bola ukončená.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 12. apríla 2014 17:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Videoarchív. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Protestné zhromaždenie radikálov sprevádzali potýčky, pochod na Coburgovu nepustili”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.