reklama

Odvolávanie šéfa trnavskej galérie bude dnes sprevádzať protestné zhromaždenie

Poslanci Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja budú dnes v rámci 9. riadnej schôdze hlasovať aj o návrhu na odvolanie riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave Vladimíra Beskida.
Oficiálnym dôvodom na odvolanie šéfa galérie má byť trojnásobné porušenie pracovnej disciplíny – neskoré odovzdanie majetkového priznania a nedostatky v bezpečnosti pri práci. Kraj poslal do galérie viacero kontrol, ich výsledky aj opodstatnenosť však Beskid spochybňuje.

Za riaditeľom Galérie J. Koniarka stojí aj kultúrna verejnosť. V stredu 9. februára o 12. hodine dokonca pripravuje pred budovou TTSK verejné protestné zhromaždenie proti odvolaniu Beskida z funkcie.

Ilustračné foto

„Počas jeho pôsobenia sa GJK etablovala medzi galérie s kvalitným domácim i medzinárodným programom. Návštevník  galérie tak mohol priamo obdivovať diela svetových hviezd. Vladimír Beskid rozšíril galériu o výstavné priestory a stálu expozíciu zo zbierok GJK. Taktiež založil bienále mladého slovenského umenia. Práve medzinárodné kontakty a aktivity radia galériu medzi inštitúcie, ktoré rezonujú aj v rámci stredourópskeho priestoru. Podľa aktuálneho rankingu prestížnej svetovej databázy Artfacts.net je Galéria Jána Koniarka  považovaná za tretiu najlepšiu na Slovensku. Vyváženosť koncepcie galérie, kde nechýba ani priestor pre kvalitných umelcov staršej i mladšej generácie z Trnavského kraja, je ojedinelá a možno ju smelo porovnať s kvalitnými inštitúciami v zriaďovateľskej kompetencii krajov v susednom Česku, akou je napríklad GASK – Galerie Středočeského kraje Kutná Hora,“ uvádza sa v Petícii proti návrhu na odvolanie riaditeľa Galérie Jána Koniarka, ktorú podpísalo už niekoľko stoviek ľudí, medzi nimi mnoho umelcov.

Jedno z mála verejných vyjadrení na adresu V. Beskida zo strany trnavskej župy poskytol podpredseda TTSK Zdenko Čambal denníku Pravda: „Riaditeľ musí byť najmä dobrý organizátor až potom odborník. Možno je dobrý vo svojom odbore, no v jeho riadiacich schopnostiach sú dlhodobo nedostatky. Nie je v tom žiadna politika.“

Signatári Petície – akademický maliar Blažej Baláž z iniciatívy Výzva slovenských výtvarníkov a teoretikov a zakladatelia iniciatívy Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo – výtvarníci Michal Moravčík a Jana Kapelová – si však myslia myslia niečo iné: „Pre nás je neprijateľné, ak dnes volajú politickí predstavitelia kraja po zmene modelu inštitúcie od progresívneho ku konzervatívnemu a zakrývajú svoje mocenské ambície nezmyselnými kontrolami hľadajúc každú chybu na odvolanie Beskida. Toto je  cesta späť, do rokov 1993-98. Župan Tibor Mikuš a jeho politická suita už svoje neodborné a renomé galérie poškodzujúce zásahy do jej autonómneho chodu preukázali niekoľkokrát, ako aj svoj vkus a vzťah k umeniu. V ich ponímaní je umenie pseudoestetickou slúžkou a dobre výhodným kamarátšaftom. Takýto variant ne/kultúrnej politiky tvrdo odmietame a dôrazne protestujeme proti permanentnej demonštrácii moci miestnych politikov, ktorý zjavne nerozumejú umeniu a chcú ho len zneužívať,“ tvrdia vo výzve, ktorá sa stretla s pomerne značným ohlasom v kultúrnej obci.

Celý text Petície proti návrhu na odvolanie riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave nájdete TU.

Ulož ako PDF
Napísal 9. februára 2011 6:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Odvolávanie šéfa trnavskej galérie bude dnes sprevádzať protestné zhromaždenie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.