reklama

Krajskí poslanci aj napriek protestom odvolali šéfa Galérie J. Koniarka z funkcie

Hlasmi 22 poslancov Trnavského samosprávneho kraja prišiel riaditeľ Galérie Jána Koniarka Vladimír Beskid o svoju stoličku. Návrh na odvolanie podporili poslanci SMK, Smeru a trojica nezávislých. Proti odvolaniu sa postavila pätica poslancov KDH, dvaja z SDKÚ-DS, ako aj poslanec Smeru. Traja zastupitelia za KDH sa pri hlasovaní zdržali.

Taký je výsledok boja o riaditeľský post v trnavskej galérii. Ten prerástol až do spísania petície, a dokonca aj protestného zhrmomaždenia, sprevádzajúceho stredajšie rokovanie krajského zastupiteľstva. Vyše 700 podpisov pod petíciou ani aktívna účasť asi 50 protestujúcich však nič nezmenili na rozhodnutí 22 poslancov odvolať Vladimíra Beskida z funkcie.

Pred budovu TTSK prišlo protestovať asi 50 ľudí

Hlavný kontrolór TTSK Ľudovít Daučo pred samotným hlasovaním poslancov chronologicky informoval o priebehu a výsledkoch kontrol, ktoré sa v ostatných štyroch rokoch v Galérii J. Koniarka uskutočnili. „V roku 2007 bolo zistených 19 pochybení, o rok neskôr 35. Aj ďalšie kontroly preukázali mnohé nedostatky, navyše mnohé z pochybení neboli napravené ani po štyroch rokoch, viaceré sa opakovali. Pán Beskid obdržal aj tri vytýkacie listy predsedu samosprávneho kraja,“ skonštatoval Daučo.

Poslanec Bohumil Chmelík na začiatku rozpravy navrhol Beskida ponechať vo funkcii a nariadiť odborný audit. „Podľa nezávislého hodnotenia je Galéria Jána Koniarka treťou najlepšou na Slovensku. Z toho vyplýva aj zaujatosť odbornej verejnosti, ktorá na návrhu na odvolanie Dr. Beskida reaguje takýmto spôsobom. Jeho práca je všeobecne považovaná za nadštandardnú, je to osobnosť známa v stredoeurópskom priestore. Myslím si, že každé previnenie, o ktorých hovoril hlavný kontrolór možno riešiť aj inak,“ pripomenul prof. Chmelík.

Predseda samosprávneho kraja Tibor Mikuš v reakcii na Chmelíkove slová uviedol, že zastáva opačný názor. „Dôvody uvedené v správe nemožno využiť na odvolanie, ale je povinnosťou predstaviteľa verejnej správy aby človeka, ktorý opakovane porušuje pravidlá z funkcie odvolal. Nediskutujem o odbornej práci, ale o tom, čo predstavuje riziko vo vzťahu k verejným financiám a verejnému majetku. Mladí ľudia, ktorí dnes prišli protestovať sú zmanipulovaní a podporujú človeka, ktorý nemieni rešpektovať pravidlá,“ vyhlásil T. Mikuš.

Na záver približne pätnásťminútovej rozpravy sa proti odvolávaniu Beskida postavili poslanci Jozef Klokner (KDH) a Katarína Cibulková (SDKÚ-DS). Ako posledný vystúpil Ľubomír Antal zo Smeru. „Dostal som do mailu niečo nazvané petíciou, ale to petícia nebola. Bol to súbor ľudí napísaný v rade za sebou. Je to len zoznam, ktorý ja urobím za hodinu a vložím vám tam tisíc ľudí, koľko chcete.“

Vladimír Beskid

Na rokovanie krajského zastupiteľstva prišiel aj samotný Vladimír Beskid. Krátko pred hlasovaním o svojom odvolávaní vyjadril postoj k celej situácii. „Pán Mikuš to má dosť dobre zmenežované. Považujem ho za sebavedomého a arogantného politika a verím, že ľudia v ďalších voľbách už nebudú zaslepení. Poslanci nech zvážia závažnosť obvinení na moju osobu.  Ja považujem prezentované pochybenia za bežné technické nedostatky a dôvody na odvolanie za smiešne až tragikomické,“ vyjadril sa Vladimír Beskid.

Fotogaléria z verejného protestu proti odvolaniu V. Beskida z funkcie riaditeľa Galérie J. Koniarka v Trnave:


Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2011 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Krajskí poslanci aj napriek protestom odvolali šéfa Galérie J. Koniarka z funkcie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.