reklama

Krajskí poslanci aj napriek protestom odvolali šéfa Galérie J. Koniarka z funkcie

Hlasmi 22 poslancov Trnavského samosprávneho kraja prišiel riaditeľ Galérie Jána Koniarka Vladimír Beskid o svoju stoličku. Návrh na odvolanie podporili poslanci SMK, Smeru a trojica nezávislých. Proti odvolaniu sa postavila pätica poslancov KDH, dvaja z SDKÚ-DS, ako aj poslanec Smeru. Traja zastupitelia za KDH sa pri hlasovaní zdržali.

Taký je výsledok boja o riaditeľský post v trnavskej galérii. Ten prerástol až do spísania petície, a dokonca aj protestného zhrmomaždenia, sprevádzajúceho stredajšie rokovanie krajského zastupiteľstva. Vyše 700 podpisov pod petíciou ani aktívna účasť asi 50 protestujúcich však nič nezmenili na rozhodnutí 22 poslancov odvolať Vladimíra Beskida z funkcie.

Pred budovu TTSK prišlo protestovať asi 50 ľudí

Hlavný kontrolór TTSK Ľudovít Daučo pred samotným hlasovaním poslancov chronologicky informoval o priebehu a výsledkoch kontrol, ktoré sa v ostatných štyroch rokoch v Galérii J. Koniarka uskutočnili. “V roku 2007 bolo zistených 19 pochybení, o rok neskôr 35. Aj ďalšie kontroly preukázali mnohé nedostatky, navyše mnohé z pochybení neboli napravené ani po štyroch rokoch, viaceré sa opakovali. Pán Beskid obdržal aj tri vytýkacie listy predsedu samosprávneho kraja,” skonštatoval Daučo.

Poslanec Bohumil Chmelík na začiatku rozpravy navrhol Beskida ponechať vo funkcii a nariadiť odborný audit. “Podľa nezávislého hodnotenia je Galéria Jána Koniarka treťou najlepšou na Slovensku. Z toho vyplýva aj zaujatosť odbornej verejnosti, ktorá na návrhu na odvolanie Dr. Beskida reaguje takýmto spôsobom. Jeho práca je všeobecne považovaná za nadštandardnú, je to osobnosť známa v stredoeurópskom priestore. Myslím si, že každé previnenie, o ktorých hovoril hlavný kontrolór možno riešiť aj inak,” pripomenul prof. Chmelík.

Predseda samosprávneho kraja Tibor Mikuš v reakcii na Chmelíkove slová uviedol, že zastáva opačný názor. “Dôvody uvedené v správe nemožno využiť na odvolanie, ale je povinnosťou predstaviteľa verejnej správy aby človeka, ktorý opakovane porušuje pravidlá z funkcie odvolal. Nediskutujem o odbornej práci, ale o tom, čo predstavuje riziko vo vzťahu k verejným financiám a verejnému majetku. Mladí ľudia, ktorí dnes prišli protestovať sú zmanipulovaní a podporujú človeka, ktorý nemieni rešpektovať pravidlá,” vyhlásil T. Mikuš.

Na záver približne pätnásťminútovej rozpravy sa proti odvolávaniu Beskida postavili poslanci Jozef Klokner (KDH) a Katarína Cibulková (SDKÚ-DS). Ako posledný vystúpil Ľubomír Antal zo Smeru. “Dostal som do mailu niečo nazvané petíciou, ale to petícia nebola. Bol to súbor ľudí napísaný v rade za sebou. Je to len zoznam, ktorý ja urobím za hodinu a vložím vám tam tisíc ľudí, koľko chcete.”

Vladimír Beskid

Na rokovanie krajského zastupiteľstva prišiel aj samotný Vladimír Beskid. Krátko pred hlasovaním o svojom odvolávaní vyjadril postoj k celej situácii. “Pán Mikuš to má dosť dobre zmenežované. Považujem ho za sebavedomého a arogantného politika a verím, že ľudia v ďalších voľbách už nebudú zaslepení. Poslanci nech zvážia závažnosť obvinení na moju osobu.  Ja považujem prezentované pochybenia za bežné technické nedostatky a dôvody na odvolanie za smiešne až tragikomické,” vyjadril sa Vladimír Beskid.

Fotogaléria z verejného protestu proti odvolaniu V. Beskida z funkcie riaditeľa Galérie J. Koniarka v Trnave:


Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2011 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Krajskí poslanci aj napriek protestom odvolali šéfa Galérie J. Koniarka z funkcie”

 1. 1
  Mirec says:

  Tak a arogantnému pánovi Mikušovi už nič nebráni spraviť si z Galérie Jána Koniarka výkladnú skriňu svojej propagandy. Dôvody na odvolanie pána Beskida pripomínajú vykonštruované procesy z 50-tych rokov minulého storočia, keď tu vládli bolševici tak, ako teraz na VUC-ke. Do extrémov dotiahol takéto vykonštruované procesy ešte Mečiar v rokoch 1993 – 1998. Nuž a čo iné môžeme čakať od bývalého mečiarovca, ktorý len prezliekol kabát. Mikuš škodí nielen galérii, kultúre, ale celému kraju. Je najvyšší čas, aby tento arogantný mocipán a jeho diktatúra v kraji už konečne skončili.

 2. 2
  nesmely says:

  Z celého Mikuša a tej jeho suity je mi už zopár rokov zle od žalúdka…

 3. 3
  gremo says:

  Toto by mohol byt aj Beskidov volebny zaklad na ceste za krajskeho zupana, kde nam po zvoleni moze opat ukazat svoje kvality.

  “Naco sa dalej trtosit v akejsi zapluvanej koniarni, ked moji sefovia chcu mat z nej len krajsky kulturak na vystavu svojich politickych uspechov. Nech nam ukazu tito pinglovia ako sa podla nich robi masova kultura”.

 4. 4
  braik says:

  Sudruh Mikuš tam chce asi spraviť telocvičnu pre karatistov.

 5. 5
  xXx says:

  Ja by som chcel odkazat tym, co polepili zastavky letakmi, ze bude protest, aby ich uz odstranili. Inac, nalepit letak vedla napisu, ze sa tam nema nic lepit, to je ozaj “kultura”.

 6. 6
  jednota says:

  Prijímam tipy na nového riaditeľa.

  1. Ing. Juraj Štaffa PhD. – ktorý prerušil všetky svoje aktivity rokom 2010 (http://www.novademokracia.sk/CVStaffa.html) a jeho kultúrne ambície prevyššujú “môj rodný kraj”.

 7. 7
  rozalia says:

  v nových volbach si Mikuš ani neprdne,je to arogantný h…..!!!

 8. 8
  Jovany says:

  Je to hlboké nedorozumenie vážený veriaci.Nikdy nikto nespochybnil kvality pána Beskida.Ale keď niekto odmieta niekoľko rokov rešpektovať dané rozpočtové a účtovné pravidlá,tak to asi nemá nič spoločné s jeho odbornosťou.Niekto môže biť super odborník (trebárs kuchár)ale pochybujem že keď nebude riadne viesť účtovníctvo tak ho zaručene daňováci pokefujú či je odborník alebo nie je.A ešte na margo.Kontrolu vykonal Ľudovít Daučo a jeho ľudia.A pokiaľ ma pamäť neklame tak ten má velice ďaleko od komunistu.Bývalí KDH-k dnes SDKU.K CHmelíkovi a Kloknerovi sa vyjadrovať nebudem lebo v piatok nepoužívam oplzlé slová.

  • 8.1
   Jozef Mytny says:

   Môžu naozaj všetko?

   Juraj Staffa porusuje aj autorský zákon a čo podporuje Tibor Mikus ako poslanec NR a predseda samospravneho kraja to podporuje, dozviete sa viac vo JOZEF MYTNY PHOTO NEWS 2013/2014. O Tiborovi Mikusovi z karate vo JOZEF MYTNY PHOTO NEWS 6/2012 spomienky Jozefa Mytneho. na http://www.photomytny.com

   Jozef Mýtny

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.