reklama

Trnavský kraj uhasil problémy so zabezpečením ambulatnej pohotovostnej služby

Zástupcovia trnavskej župy výrazne pomohli pri zabezpečení pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre všetkých občanov kraja, hoci je to kompetencia ministerstva zdravotníctva. Od 1. júla 2018 nadobudne účinnosť novela zákonao zdravotnej starostlivosti, v službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Doteraz existujúca Lekárska služba Prvej pomoci (LSPP) sa nahrádza pevnou ambulantnou pohotovostnou službou (APS). Túto zmenu legislatívne pripravilo ministerstvo zdravotníctva.

V zmysle novej úpravy zákona mal štát (ministerstvo zdravotníctva) zabezpečiť výberové konania na tzv. pevné body APS, čiže miesta, kde majú byť služby ambulantnej pohotovosti poskytované.

V Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bolo ministerstvom stanovených sedem pevných bodov APS pre dospelých (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Hlohovec, Skalica, Senica) a 6 pevných bodov APS pre deti a dorast (Trnava, Dunajská Streda, Galanta, Piešťany, Skalica, Senica).

„Lenže po 1. kole výberového konania boli v našom kraji obsadené len tri pevné body pre dospelých, aj pre deti a dorast (okresy Piešťany, Senica a Dunajská Streda). Štát teda na území trnavského kraja nedokázal zabezpečiť službu APS vo viac ako polovici siete pevných bodov ambulatnej pohotovostnej služby,“ informuje tlačový úsek TTSK.

Ilustračné foto

„Práve tu – a to chcem zdôrazniť – výrazne vstúpili do hry zástupcovia trnavskej župy. Hoci zodpovednosť za tento problém nesie podľa zákona ministerstvo zdravotníctva – výberové konanie bolo v kompetencii ministerstva, a samosprávne kraje neboli prizvané k žiadnej súčinnosti – trnavská župa vyvinula nad rámec zákonných povinností maximálne úsilie a snahu, aby služba APS bola, dostupná všetkým obyvateľom kraja,“ vysvetlil trnavský župan Jozef Viskupič. „Okamžite, ako sme získali informáciu o výsledku z 1. kola výberového konania, iniciovali sme osobné stretnutia, komunikáciu s lekármi a poskytovateľmi. Len vďaka mimoriadnemu nasadeniu župy a ústretovosti lekárov a poskytovateľov dnes môžem konštatovať, že sme dosiahli dohodu na prevádzkovaní pohotovostí aj v ďalších troch pevných bodoch.“

Posledný neobsadený pevný bod predstavovala Nemocnica s poliklinikou Hlohovec. Aj v tomto prípade už bola ministerstvu zdravotníctva odoslaná žiadosť o vydanie dočasného poverenia. Dnes na základe rozhodnutia o dočasnom poverení, bude služba APS zabezpečená aj v okrese Hlohovec. Tým sú pre občanov zabezpečené všetky miesta pohotovostnej služby v TTSK.

So službami ambulatnej pohotovostnej služby však úzko súvisí aj prevádzka lekární, pretože darmo pacient získa cez APS rýchlu diagnózu, keď najbližšia pohotovostná lekáreň by bola v inom meste či obci v kraji. „Som rád, že aj tu môžem informovať o úspešnom výsledku, dohode s lekárňami, ktoré budú k dispozícii vždy v blízkosti sídla pohotovosti,“ doplnil J. Viskupič.

„Chcem však ešte raz zdôrazniť – a trochu ma mrzí – akým spôsobom ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k tejto vážnej zmene. Nie je nič jednoduchšie, ako urobiť novelu zákona, ale jej napĺňanie hodiť na plecia niekomu inému. A presne toto sa stalo.“

Ak by TTSK sám nevyvinul iniciatívu, občania by sa po 1. júli 2018 k službám APS v niektorých bodoch jednoducho nedostali.

„Ako predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 teda musím povedať, že ministerstvo posunulo horúci zemiak do rúk samosprávnych krajov a nebyť nás, veľká časť siete by nebola zabezpečená. Viem, že v niektorých samosprávnych krajoch mali veľké výhrady k bodom APS, ktoré im určilo ministerstvo. A určite išlo aj o oprávnené protesty,“ dodal Jozef Viskupič a na záver doplnil: „Dovoľte mi ešte poďakovať lekárom a lekárnikom za ústretovosť, najmä tým, ktorí sa rozhodli zabezpečovať pohotovosť na dobrovoľnej báze.“

Zabezpečenie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre občanov v Trnavskom kraji od 1.júla 2018

Pevná APS bude poskytovaná poskytovateľmi v pracovných dňoch v čase od 16. do 22. hodiny a v dňoch pracovného pokoja v čase od 7. do 22. hodiny.

Zabezpečenie APS pre dospelých pre spádové územie jednotlivými poskytovateľmi s miestom výkonu:

Dunajská Streda – APS Dunajská Streda n.o., Veľkoblahovská cesta 23, 929 01 Dunajská Streda

Piešťany – Nemocnica Alexandra Wintera, n.o., Piešťany, Winterova 66, 921 63 Piešťany

Senica – Poliklinika Senica n.o., Sotinská 1588, 905 01 Senica

Galanta – Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s., Hodská 373/38, 924 01 Galanta

Trnava – Fakultná nemocnica Trnava, Andreja Žarnova 11, 917 01 Trnava

Hlohovec – Nemocnica s poliklinikou Hlohovec, s.r.o., Nábrežie Andreja Hlinku 27, 920 01 Hlohovec

Skalica – Juventa.sk spol. s.r.o., Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a.s., Koreszkova 7, 90982 Skalica

Zabezpečenie APS pre deti a dorast pre spádové územie jednotlivými poskytovateľmi s miestom výkonu:

Dunajská Streda – Juvenalia, s.r.o., Veľkoblahovská cesta 23, 929 01 Dunajská Streda

Piešťany – Nemocnica Alexandra Wintera, n.o., Piešťany, Winterova 66, 921 63 Piešťany

Senica – Poliklinika Senica n.o., Sotinská 1588, 905 01 Senica

Galanta – Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s., Hodská 373/38, 924 01 Galanta

Trnava – Pohotovosť pre dospelých, deti a dorast, n.o., Starohájska ulica č. 1, 917 01 Trnava

Skalica – Juventa.sk spol. s.r.o., Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a.s., Koreszkova 7, 90982 Skalica

Ulož ako PDF
Napísal 30. júna 2018 7:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.