reklama

Kaštieľ v Dolnej Krupej sa dočká rozsiahlej rekonštrukcie

Kaštieľ v Dolnej Krupej prejde rozsiahlou rekonštrukciou v interiéroch aj exteriéri. Slovenské národné múzeum vypísalo verejnú súťaž na realizáciu obnovy významného historického objektu, ktorý sa nachádza 10 kilometrov od Trnavy. Predpokladané náklady na obnovu kaštieľa postaveného v prvej štvrtine 19. storočia sú 2 milióny eur s DPH. Projekt je financovaný z prostriedkov v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Z podkladov vypísaného tendra vyplýva, že stavebné prácu majú trvať približne 19 mesiacov od podpísania zmluvy a odovzdania objektu dodávateľovi prác. V prípade úspešnej verejnej súťaže bude zmluva o dielo podpísaná najskôr počas jesene 2018.

Hlavným zameraním projektu obnovy je vylepšenie prevádzkovo – ekonomických, estetických a hodnotových parametrov objektu klasicistického kaštieľa v Dolnej Krupej s akceptovaním metodických prístupov a požiadaviek Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

Cieľom je zabezpečiť pohodlnú, bezporuchovú prevádzku objektu s prinavrátením určitého umelecko-historického výrazu.


Kaštieľ v Dolnej Krupej

Rekonštrukcia sa dotkne interiérov aj exteriérov kaštieľa. Obnova priestorov interiéru a exteriérových fasád bude prebiehať za dohľadu a asistencie reštaurátora.

Renovácia čaká všetky inžinierske siete ako sú vodovod, kanalizácia, plynoinštalácia, vykurovanie a elektrorozvody.

Projekt počíta so sanáciou zavlhnutého muriva a podláh v suterénnych priestoroch, obvodových stien z interiérovej i exteriérovej strany.

Prioritou obnovy budú reštaurátorské a umelecko-remeselné práce.

Odborne zrekonštruované alebo vymenené budú aj podlahové konštrukcie, ktoré majú opotrebované nášľapné vrstvy a sú realizované z materiálov, ktoré nespĺňajú požiadavky bežného štandardu. Podlahy v suterénnych priestoroch sa vplyvom času a používania bortia. Podlahové konštrukcie v podobe mozaikových štvorcových dielcov vo výstavných priestoroch na prízemí sú extrémne zosušené, vytvárajú sa veľké stykové škáry a pri chôdzi nepríjemne vŕzgajú.

Projekt obnovy pamätá aj na fasádne výplňové prvky ako sú hlavné vstupné dvere do kaštieľa, dvere v bočnom vstupe, suterénne okná, okno v kaplnke, okná na bočnom schodisku. Tie budú byť odborne zrekonštruované alebo vymenené.

Opravy zahŕňajú aj konštrukciu anglického dvorca, ktorý lemuje celý obvod objektu kaštieľa.

Kaštieľ v Dolnej Krupej

Kaštieľ je priekopníckym dielom svojho druhu a reprezentatívnym príkladom šľachtických sídel z prvej štvrtiny 19. storočia. Jedinečnosť architektúry a jeho kultúrne tradície ho radia k najviac oceňovaným staviteľským pamiatkam klasicizmu na Slovensku i na území bývalého Uhorska.

Okrem vysokej architektonickej úrovne ho preslávila aj obrazová galéria a beethovenovská tradícia. Súčasná podoba kaštieľa pochádza z roku 1822. Prvá štvrtina 19. storočia sa dá považovať za najžiarivejšiu éru nielen v živote majiteľa kaštieľa grófa Brunsvika, celej rodiny, ale predstavuje vrcholnú fázu v niekoľko ročnom prestavovaní kaštieľa a celého areálu.

Vzniklo komfortné sídlo reprezentujúce najmodernejšie dobové trendy. Kaštieľ sa stal centrom veľkoryso koncipovaného areálu, ktorý tvorili dve vstupné krídla s vrátnicami, knižnica, múzeum, divadlo a celý komplex hospodárskych budov.

Všetky objekty boli slohovo zjednotené v duchu klasicizmu. Vstupná časť s bočnými krídlami v strede s otvorenými prejazdmi tvorila čestné nádvorie. Dominujúcim prvkom tvaroslovia, ktoré všetky objekty zjednocoval, sa stal trojuholníkový štít a stĺpy. Parkové priečelie a portikus so schodiskom sú poznávacím znakom kaštieľa. Trojuholníkový štít je tu doplnený erbom Brunsvikovcov (1822), na vstupnom boli pôvodné hodiny.

Kaštieľ je jednoposchodovou osovo súmernou budovou v tvare obdĺžnika z hmoty ktorého, okrem portikov v strede, vystupujú dva bočné rezality.

Zdroj: Slovenské národné múzeum

Ulož ako PDF
Napísal 27. augusta 2018 8:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.